Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Zaczyna się dziać coś złego. Sklepy, fabryki, banki masowo zwalniają ludzi

Tysiące osób na bruk. Wielkie firmy zwalniają na potęgę i może to być początek fatalnej fali.
Zaczyna się dziać coś złego. Sklepy, fabryki, banki masowo zwalniają ludzi
Obecna fala zwolnień grupowych jest większa niż obserwowana w ostatnich latach

Autor: iStock

Stopa bezrobocia w grudniu 2023 r. wyniosła 5,1 proc. - podał GUS i to dobra wiadomość. Są jednak sygnały, że w ciągu kilku miesięcy sytuacja może się znacznie pogorszyć. Już teraz wiele dużych firm zwalnia pracowników i nie są to pojedyncze przypadki. Mówimy o zwolnieniach grupowych.

Reklama

- Czarna seria w tej branży trwa od ubiegłego roku. Doszło wówczas do zamknięcia po blisko 30 latach polskiej fabryki mebli Klose. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się także zwolnienia w polskiej fabryce Ikea w Goleniowie, gdzie pracę ma stracić ponad 130 osób. Z kolei w tym roku decyzję o zwolnieniach grupowych ogłosiła fabryka mebli Forte. Redukcja ma objąć w sumie blisko 237 pracowników – alarmuje Money.pl.

Na liście spółek, które zwalniają grupowo są także:

  • Scania w Słupsku– 700 osób
  • Ikea w Goleniowie – 130 osób
  • Volvo Buses we Wrocławiu – 400 osób
  • MM Kwidzyn – 110 osób
  • Com40 w Ociążu – 100 osób
  • ABB w Kłodzku – 600 osób
  • Marellii w Sosnowcu – 130 osób
  • Carrefour w całej Polsce – 200 osób

Do tego trzeba dodać banki: PNB Paribas – 900 osób i ING – 1500 osób.

Jedną z ostatnich spółek, która poinformowała o takim kroku jest medialna grupa Agora. 

- Zamiarem zarządu jest przeprowadzenie zwolnień do 190 pracowników zatrudnionych w w obszarze prasa cyfrowa i drukowana oraz internet od 5 lutego do 31 marca 2024 roku – zakomunikowała i wyjaśniła, że winne są „czynniki rynkowe”, czyli spadek sprzedaży prasy i mniejsze wpływy z mediów internetowych.

- Wzrost liczby grupowych zwolnień w Polsce widać od dwóch lat. W 2022 roku doszło m.in. do zwolnienia 860 członków załogi w firmie MAN Bus Starachowice. Z kolei w 2023 roku firma Cersanit, producent wyposażenia łazienek zredukowała załogę o 230 pracowników w kilku zakładach w kraju, m.in. w Wałbrzychu, Opocznie i Kielcach. Zarząd tłumaczył przyczyny zwolnień "drastycznym wzrostem cen na rynku gazu, będącego podstawowym surowcem do produkcji” - czytamy w Money.pl.

Sytuacja nie jest dobra, bo jak ocenia Mateusz Żydek z firmy Randstat, specjalizującej się w usługach doradztwa personalnego i pracy tymczasowej fala grupowych zwolnień obecnie jest większa niż w poprzednich latach. Można je porównać do tego, co się działo 5-10 lat temu.

Powodem takich ruchów jest spowolnienie gospodarcze, spadek konsumpcji i mniejszy eksport. - Szczególnie w przemyśle możemy obserwować lokowanie nowych inwestycji w krajach, w których większa jest dostępność pracowników i niższe koszty pracy analizuje Żydek.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bławat 29.01.2024 13:31
dlatego chce likwidacji CBA żeby złodzieje mogli czuć się bezpiecznie

Reklama
Donaldino 29.01.2024 07:21
Tusk z Owsiakiem pomoże.

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama FFCL dodatek
Reklama
KOMENTARZE
Reklama