Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Sawin. Defibrylator został zamontowany. Korzystajmy z niego rozważnie!

O tym, że druhowie ochotnicy zamierzają wziąć udział w proponowanym przez Fundację Orlen projekcie „Moje miejsce na ziemi” i zadbać o większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańców gminy, informowaliśmy pod koniec października ubiegłego roku. Teraz marzenie o ogólnodostępnym defibrylatorze ziściło się. Urządzenie zostało zamontowane na budynku remizy w Sawinie.
Gm. Sawin. Defibrylator został zamontowany. Korzystajmy z niego rozważnie!

Źródło: OSP Sawin

W środku specjalnej kapsuły znajduje się Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, czyli słynny w środowisku medyków i ratowników AED. Sekretarz jednostki Łukasz Dyczkowski wyjaśnia, że po sprzęt może sięgnąć absolutnie każdy, kto chce uratować ludzkie życie. 

- Urządzenie daje szansę na przeżycie tym, u których rozpoznano nagłe zatrzymanie krążenia. Przypomnijmy, że są to nieprzytomne i jednocześnie takie, które nie oddychają. Aby otworzyć kapsułę, należy przekręcić jej wieko w lewą stronę. Otwarcie kapsuły nie jest więc trudne, ale trzeba użyć nieco więcej siły – kapsuła zabezpieczona jest od spodu plombą – wyjaśnia Dyczkowski.

Defibrylator zapakowany jest w specjalną torbę, którą należy po prostu wyjąć z kapsuły i zabrać ze sobą na miejsce zdarzenia. Urządzenie już jest, ale ważna jest też solidna dawka fachowej wiedzy. Tej poszukiwać będzie można na profilu facebook sawińskiej jednostki. Druhowie obiecują, że na profilu będą pojawiały się systematycznie materiały informujące o tym, jak bezpiecznie używać defibrylatora oraz inne, poświęcone, ogólnie rzecz ujmując, pierwszej pomocy przedmedycznej.

- To jednak nie wszystko. Już niedługo podobne materiały dystrybuować będziemy także w formie papierowej. Przewidujemy również minimum jedno szkolenie praktyczne dla wszystkich chętnych, ale terminy spotkań ustalimy w najbliższym czasie – deklaruje druh-ochotnik. 

Ochotnicy proszą o czujność i o to, aby sygnalizować wszystkie akty wandalizmu związane z kapsułą i cennym sprzętem. 

- Co prawda kapsuła znajduje się w zasięgu monitoringu i po jej otwarciu włącza się alarm, ale mimo wszystko warto zwrócić uwagę na to, czy defibrylator nie trafił przypadkiem w niepowołane ręce – podkreśla Dyczkowski. 

Osoby, które pobierają defibrylator po to, aby ratować ludzkie życie, nie powinny zwracać uwagi na żadne zabezpieczenia. Warto też wiedzieć, że urządzenie dostępne jest dla każdego, 24 godziny na dobę. Remiza znajduje się w samym centrum miejscowości i dojechanie do niej z każdego punktu Sawina nie powinno zająć więcej, niż 4 minuty. Na zakup urządzenia oraz kampanię informacyjną ochotnicy otrzymali z fundacji 10 tys. zł. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama