Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy

Mieszkania komunalne zyskują na popularności!

Reklama
Ceny mieszkań szybują. Nie każdego stać na własne "M". Dlatego niektórzy szukają alternatywy i zasilają kolejki po mieszkania komunalne. Podpowiadamy, dla kogo są takie lokale i jak się o nie ubiegać.
Mieszkania komunalne zyskują na popularności!

– Takie lokale najczęściej mają ponad 30 metrów kwadratowych, a czynsz wynosi około 600 złotych – powiedział w rozmowie z jednym z ogólnopolskich portali, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. To cena bardzo atrakcyjna na tle tego, co dzieje się na rynku mieszkań do wynajęcia. Ceny lokali 1-, 2-pokojowych idą w tysiące złotych, w zależności od lokalizacji. Drożej jest w dużych miastach.

Reklama

Dla kogo mieszkanie komunalne?

 

Jeszcze w 1999 rok, jak podał Marek Wójcik, w Polsce było blisko 2 mln mieszkań komunalnych. W 2022 r. już tylko 620 tys. – Pozostałe sprzedano dotychczasowym najemcom – wyjaśnia przedstawiciel Związku Miast Polskich. W 2022 r. w kolejce po mieszkanie komunalne „stało” 126 tys. osób. Najwięcej, bo 80 proc., w dużych miastach. Jak podała gazeta.pl, w Pile jeden z kolejkowiczów złożył wniosek o przydział mieszkania 16 lat temu.

Mieszkania komunalne nie są dla każdego. Warunki przyznania go w każdej gminie są inne. – Zwykle jednak są one przyznawane osobom, które są w stanie opłacać czynsz – wyjaśnia w rozmowie z serwisem Marek Wójcik. Wynika to z tego, że mieszkania komunalne nie są przyznawane na tych samych zasadach, co tzw. lokale socjalne, które mogą otrzymać również osoby o najniższych dochodach. Przy przyznawaniu mieszkania komunalnego brane są pod uwagę m.in. obecne warunki mieszkaniowe oraz dochody, dzięki którym najemca będzie w stanie opłacić wynajęty lokal. Gminy w taki sposób próbują chronić swój interes finansowy. Często bowiem lokatorzy mieszkań komunalnych bardzo je zadłużają. – Zadłużenie w tym sektorze wynosi prawie 4 miliardy złotych – podsumowuje Wójcik. – Zadłużona jest połowa z 620 tys. mieszkań. Powód? Lokatorzy nie płacą czynszu. Rekordzista miał prawie 700 tys. zł długu. – Za te 4 miliardy wybudowalibyśmy kilkadziesiąt nowych mieszkań – ocenia ekspert Związku Miast Polskich.

Jak się o nie starać?

– W związku z tym, że zasady przyznawania mieszkań komunalnych różnią się w poszczególnych gminach, warto zajrzeć na stronę internetową danego samorządu i zapoznać się z uchwałą rady gminy w tej sprawie. Następnie należy złożyć wniosek o takie lokum. Zrobisz to w urzędzie gminy, w zwory dokumentów również znajdziesz na stronie internetowej placówki – podpowiada agentka Patrycja Szmagalska . – Na pewno do wniosku będziesz musiał dołączyć dokumenty. Jakie? Warto najpierw zapytać o to urzędnika, np. podczas rozmowy telefonicznej. W ten sposób unikniesz powtórnej wizyty w urzędzie w celu uzupełnienia dokumentacji – radzi agentka. Kolejnym krokiem jest wpisanie lub nie kandydata na listę oczekujących na mieszkanie. 

Kiedy sprawa zostanie załatwiona pozytywnie i mieszkanie komunalne będzie penitentowi przydzielone, wydaje się, że to już koniec procedury. – Jednak w praktyce bywa różnie. Zdarza się, że osoba taka odrzuca propozycję gminy, bo np. mieszkanie za małe lub znajduje się na drugim piętrze, a nie ma windy. W takiej sytuacji gmina proponuje kolejne lokum, ale robi to do trzech razy. Jeśli penitent nie zdecyduje się na żadną z propozycji, zostaje skreślony z listy oczekujących na mieszkanie komunalne – zaznacza. Kiedy wnioskodawca zaakceptuje mieszkanie, podpisuje z gminą umowę najmu. 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner reklamowy
ReklamaChełmskie Widoki
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: andyTreść komentarza: za moich czasów jeden "dyżurny" pił soczek i bezpiecznie odwoził towarzystwo po domachData dodania komentarza: 4.04.2025, 23:08Źródło komentarza: Tragiczny wypadek na Ogrodowej w Chełmie! Dwie ofiary śmiertelne, ośmiu rannych [ZDJĘCIA]Autor komentarza: LiiiTreść komentarza: Też jestem tego zdania 10 osób. Jeśli któremu by się to nie spodobało nie wsiedli by do auta. Ale jednak najwidoczniej każdemu odpowiadał stan kierowcy. Każdy z nich podją własną decyzję i każdy z nich powinien odpowiedzieć za takie coś. A nie tylko Kierowca. 9 osób i nikt nie negował jego decyzji co do prowadzenia pojazduData dodania komentarza: 4.04.2025, 21:26Źródło komentarza: Tragiczny wypadek na Ogrodowej w Chełmie! Dwie ofiary śmiertelne, ośmiu rannych [ZDJĘCIA]Autor komentarza: LiiTreść komentarza: Mnie to tylko zastanawia jedna rzecz, 10 osób i dlaczego żadne nie negował podejścia kierowcy. Tylko jak osiołki posiadały z pijanym kierowcą. Z mojego punktu widzenia musia być to nie pierwsza taka sytuacja. Bo normalny człowiek mający trochę rozumu nie pozwolił by na takie coś.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Chełm. Brutalna lekcja życia. Dwóch 18-latków nie żyje,19-letni kierowca w areszcieAutor komentarza: ŚwiadomaTreść komentarza: Adwokat występuje o poręczenie? Przecież to się nie mieści w głowie. Rodzice nie widzą winny we własnym dziecku które prowadziło po pijaku i stało się to co się stało!!! Młody zgadza się na to by rodzice wpłacili poręczenie? Czyli też nie czuje się winny... Koniec tematu!!!Data dodania komentarza: 4.04.2025, 16:36Źródło komentarza: 19-latek, podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, trafił do aresztu [ZDJĘCIA + FILM]Autor komentarza: WładamTreść komentarza: Akurat tam ma pierwszeństwo i nie próbuj bronić samochodozyData dodania komentarza: 3.04.2025, 20:23Źródło komentarza: Chełm. Z OSTATNIEJ CHWILI! Potrącenie rowerzysty na Al. Piłsudskiego
Reklama
Reklama
Reklama