Wójt Henryk Gołębiowski wyjaśnia, że aktualne prace związane z zagospodarowaniem ciekawych, wojsławickich zakątków uda się zrealizować dzięki środkom, jakie samorząd pozyskał z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego na lata 2021-2017 w ramach programu „Turystyczne Lubelskie”.
- Warto doprecyzować, że o środki staraliśmy się w ramach partnerstwa gmin: Białopole, Leśniowice, Żmudź, Dubienka, Horodło oraz naszej gminy Wojsławice. Naszym partnerem będzie również Lokalna Grupa Działania Ziemi Chełmskiej. Każda z gmin realizować będzie więc własne działania, natomiast zaplanowana przez nas część dotyczy właśnie lokalnych źródeł, infrastruktury turystycznej oraz wąwozów – mówi o przedmiocie projektu wójt Gołębiowski.
Na liście zaplanowanych zadań znalazły się trzy pozycje.
- Pierwsze z nich dotyczy Majdanu Ostrowskiego i położonej tam ścieki edukacyjnej. Chcemy tam wykonać z drewnianych bali specjalne schody, które usytuowane zostaną przy wejściu na ścieżkę oraz wykonać drewniany chodnik. W pobliżu ścieżki znajdzie się także miejsce do odpoczynku oraz ławki. Przy Ośrodku Trzech Kultur wybudujemy wiatę z grillem oraz dodatkową wiatę, która przeznaczona będzie na prowadzenie warsztatów na świeżym powietrzu – mówi o planach włodarz samorządu.
Wymagające prace przeprowadzone zostaną również na szlaku naturalnych źródeł, które położone są przy ul. Chełmskiej.
- Tam również powstanie drewniany chodnik wokół zbiornika, zamontowane zostaną też dodatkowe ławki oraz kosze na śmieci. Cały teren oświetlą natomiast lampy solarne. Chcemy też zadbać o dodatkowe narzędzia poprawiające bezpieczeństwo. Cały teren będzie monitorowany – opisuje tę część projektu wójt Gołębiowski.
Na tym jednak prace na Chełmskiej się nie zakończą. Wykonawca zadba o odpowiednie zabezpieczenie wysokiej skarpy, gdzie zostaną nasadzone płożące krzewy. Odwiedzający to miejsce mieszkańcy oraz turyści będą natomiast mogli zejść do zabezpieczonych źródeł po specjalnych drewnianych schodach.
Remont przejdzie też wojsławicki zbiornik wodny, nazywany potocznie „stawem”. Zabezpieczone zostaną jego skarpy, wokół pojawią się dodatkowe drzewa i krzewy, a w weekendy spacerowicze będą mogli odpoczywać przy muzyce Fryderyka Chopina, podziwiając jednocześnie widowiskowe, świetlne efekty.
- W Rozięcinie, podobnie jak w Majdanie, powstanie wiata, a w niej pojawi się, oprócz grilla, piec do wypieku chleba. Mamy też pewne plany związane z wąwozami położonymi nieopodal leśniczówki. Teren ten jest co prawda własnością nadleśnictwa Chełm, ale chcemy postarać się o odpowiednie pozwolenia i poprosić o to, aby i te wąwozy mogły zostać udostępnione turystom. Działania gminy w tym rejonie ograniczą się do zamontowania specjalnych, informacyjnych tablic. Nie chcemy ingerować w naturalne piękno położonych tam miejsc – podsumowuje wójt Henryk Gołębiowski.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze