Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

O rolnictwie i środkach ze Szwajcarii w chełmskiej PANS

W dniach 4-5 czerwca w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie gościła kilkuosobowa delegacja Polsko-Szwajcarskiej Grupy Parlamentarnej, na czele z jej przewodniczącym posłem na Sejm RP Kazimierzem Gołojuchem, a także wiceministrem aktywów państwowych Zbigniewem Ziejewskim oraz posłem Tadeuszem Chrzanem, jej wiceprzewodniczącymi.
O rolnictwie i środkach ze Szwajcarii w chełmskiej PANS

Wizyta zorganizowana na zaproszenie Józefa Zająca, Senatora RP i prorektora ds. rozwoju PANS miała na celu zaprezentowanie dorobku chełmskiej akademii w zakresie kształcenia na kierunkach technicznych. Goście wzięli też udział w naukowej konferencji rolniczej, zorganizowanej w chełmskiej Alma Mater. Wystąpienia przedstawicieli Polsko-Szwajcarskiej Grupy Parlamentarnej pozwoliły jej uczestnikom, reprezentującym wszystkie uczelnie rolnicze w kraju, dowiedzieć się o możliwości korzystania ze środków Funduszy Szwajcarskich, dedykowanych badaniom naukowym ukierunkowanym na rozwój przedsiębiorczości, w tym także działalności rolniczej.

- Naród, który ma własną żywność, zdrową żywność, to jest naród bezpieczny i bogaty. My eksportujemy żywność za ponad 40 miliardów złotych, to są ogromne pieniądze. Mamy w tej chwili nadprodukcję żywności, ale to dlatego, że wykorzystaliśmy środki unijne, które wpłynęły do Polski. Modernizacja gospodarstw w naszym kraju jest bardzo widoczna i dzisiaj nasze polskie gospodarstwa produkują zdrową, ekologiczną żywność, która jest rozchwytywana na całym świecie - mówił wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski.

Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zmagazynowanych malin.

- Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny mają potężny problem z malinami. Posiadają zapasy malin jeszcze z dwóch lat. Dlatego rozwiązujemy ten problem. Chcemy, żeby te maliny, które są w magazynach jeszcze jako sok, wprowadzić do szkół. Dzisiaj szkoły mają różne napoje, soki jabłkowe, czy mleko, dlatego chcemy, żeby były w nich też soki malinowe. Chcemy je już od września promować w szkole, żeby dzieciaki miały zdrowy, polski sok, z 20% udziałem soku malinowego - powiedział.

Poniżej galeria zdjęć z wizyty parlamentarzystów w Chełmie:

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (Fundusze Szwajcarskie, Program Szwajcarski) to fundusze przeznaczone przez Szwajcarię na rozwój Polski, na podstawie uzgodnień z Unią Europejską oraz z Polską. Poprzednią edycję realizowano w latach 2007-2017. Obecną, drugą już, zainaugurowano oficjalnie w grudniu 2023 r. Będzie ona realizowana do 2029 r. Obejmuje ona program "Badania Naukowe i Innowacje" oraz program wsparcia rozwoju miast.

Czytaj także:

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama