Konkurs został przygotowany na wzór popularnego polskiego teleturnieju, emitowanego od 1999 roku. Od pierwszej edycji organizatorkami przedsięwzięcia były Beata Duda-Kalisio, Ewa Gałka oraz Katarzyna Zawadzka-Ungert. Sam pomysł konkursu narodził się, gdyż polonistki chciały wykorzystać nowoczesne elementy TIK, czyli grywalizację podczas zgłębiania wiedzy z zakresu lektur, które są podstawą arkuszy egzaminacyjnych, mając świadomość, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Konkurs do złudzenia wręcz przypominał oryginał, ale zadania dotyczyły jedynie lektur szkolnych, wymienionych z tytułu w regulaminie konkursu.
Galeria zdjęć z wydarzenia:
Teleturniej jest od początku organizowany we współpracy z Chełmską Biblioteką Publiczną, jednak w ciągu dwóch pierwszych lat 2020/21 i 2021/22 był konkursem o zasięgu szkolnym. W związku z faktem, iż projekt cieszył się coraz większą popularnością, organizatorki postanowiły rozszerzyć zasięg i od roku szkolnego 2022/23 ma status powiatowego. Od bieżącego roku szkolnego, jako konkurs powiatowy, został wpisany na listę konkursów Lubelskiego Kuratora Oświaty, w związku z czym, osiągnięcia uznane za wysokie (tytuł laureata) są uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym i punktowane w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
28 maja poza przeprowadzeniem finałowych eliminacji etapu II Powiatowego Konkursu Literackiego oraz podsumowaniem zmagań konkursowych i rozdaniem nagród był czas na zwiedzanie wystawy fotografii z podróży przygotowanej przez Chełmską Bibliotekę Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti, grę Monopoly Chełm, słodki poczęstunek, gościnny występ aktora Teatru Ziemi Chełmskiej – Sławoja Czarnoty oraz akcję Zaadoptuj książkę.
Młodzież biorąca udział w potyczkach literackich wykazała się ogromną wiedzą z zakresu lektur szkolnych, co przełożyło się na świetne wyniki.
W kategorii klas VII – VIII laureatką została Julia Skubiszewska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie (op. A. Wojtasiuk).
W kategorii klas IV - VI było aż trzech laureatów:
- Gabriela Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Stawie (op. A. Pękała),
- Piotr Dymczyk ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu (op. M. Mazurek-Dymczyk),
- Antoni Stańkowski ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Chełmie (op. K. Zawadzka-Ungert).
Dzień wcześniej (27 maja) odbył się etap finałowy konkursu „Biblionerzy Junior”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z Chełm i powiatu chełmskiego.
Do turniejowej rywalizacji przystąpiło dziesięciu zawodników reprezentujących Niepubliczną Integracyjną Szkołę Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych ARKA, Zespół Szkolno–Przedszkolny w Dorohusku, Szkołę Podstawową nr 2 im. Ks. Stanisława Staszica w Chełmie oraz Szkołę Podstawową nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie.
Uczniowie musieli się wykazać szczegółową znajomością lektur z poziomu klas 1-3. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Katarzyna Sokołowska- dyrektor CHBP oraz Elżbieta Adamczuk i Beata Wojdyk.
W wyniku rozgrywek wyłoniono czterech laureatów:
- Natalia Chmielewska – SP w Dorohusku, op. M. Ostasz
- Joachim Wadowski – SP nr 6 w Chełmie, op. A. Pieniążek
- Hanna Pałys – SP nr 6 w Chełmie, op. A. Pieniążek
- Dominik Wojnar – SP nr 6 w Chełmie, op. A. Pieniążek
Tytuł finalisty konkursu uzyskali zaś:
- Magda Mech – SP ARKA
- Kornelia Krystynek - SP nr 2 w Chełmie
- Dawid Kudan - SP nr 6 w Chełmie
- Zuzanna Drewniak - SP nr 6 w Chełmie
- Weronika Dudko - SP nr 6 w Chełmie
- Klara Wilkos - SP nr 6 w Chełmie
Do gry aktywnie włączała się zgromadzona w sali publiczność, a w oczekiwaniu na podsumowanie konkursu, Basia Szarwiło przedstawiła improwizację wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima. Konkursowi towarzyszyła także akcja „Zaadoptuj książkę”.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze