Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy

Gm. Ruda-Huta. Uczniowie przywołali pamięć o bohaterach

12 czerwca miało miejsce uroczyste spotkanie związane z promocją książki zatytułowanej „Zapomniani bohaterowie – reaktywacja pamięci”. Tego samego dnia odbył się również coroczny, w tym roku XII już, Wojewódzki Konkurs Wiedzy „Życie, działalność i twórczość Henryka Michała Kamieńskiego”.
Gm. Ruda-Huta. Uczniowie przywołali pamięć o bohaterach

Źródło: nadesłane

W wydanej właśnie publikacji udało się zebrać owoce ubiegłorocznej pracy badawczej uczniów, którzy przeżyli historyczną przygodę pod czujnym okiem trójki swoich opiekunów: polonistki Anny Jabłońskiej, historyka Adama Marszaluka oraz informatyka Agnieszki Suszczyk. Młodzi badacze zajmowali się poszukiwaniem świadków historii, pieczołowitym zbieraniem „śladów przeszłości” oraz odkrywaniem tych obszarów zbiorowej świadomości, po które do tej pory sięgnęło niewielu. 

- Nasi uczniowie poznawali II wojnę światową z perspektywy lokalnej, to jest z perspektywy naszej gminy Ruda-Huta. Chcieliśmy, aby w swoich poszukiwaniach sięgnęli po bohaterskie postawy, dotarli do ludzi, których życiorysy są w pewien sposób wyjątkowe. Ale nie tylko. Nasi młodzi historycy poznawali wojnę także z perspektywy tych mieszkańców, którzy nie angażowali się w działania zbrojne, wiedli normalne życie, ale którzy doświadczyli okrucieństwa wojny w ten sam sposób. Ci bohaterowie – bohaterowie codzienności i bohaterowie pola walki – spoczywają najczęściej na okolicznych cmentarzach. Źródłem wiedzy o nich są ich krewni, dzieci, wnukowie, którzy jako ostatni są w stanie ocalić pamięć o tym, co było. Sądzę, że to była niezwykle cenna lekcja. Może najcenniejsza – mówi o zaproponowanych zajęciach Anna Jabłońska

Rodziny udostępniały poszukiwaczom fotografie, zapiski rodzinne, pamiętniki, medale i odznaczenia. Uczniowie przeprowadzali wywiady, a zebrany materiał wykorzystywali następnie w opublikowanej właśnie książce. Uczyli się pisarskiego warsztatu, słuchali prelekcji i wykładów specjalistów. Ten rok był więc dla nich nadzwyczaj intensywny. Młodzi autorzy przypomnieli takie postaci, jak: Mikołaj Chemelczuk, Jan Ulewicz, Józef Borowski, Zbigniew Waldowski, Marianna Waseńczuk, Bolesław Łukasik, Józef Wojnarski, Wasyl Kisiel oraz Józef i Jan Kantyka. 

- Warto też zauważyć, że każda z tych osób była bohaterska na swój sposób. Każda z nich mierzyła się z innym rodzajem zagrożenia, inaczej wypełniła powinność wobec ojczyzny i społeczeństwa. Jedni byli żołnierzami i służyli na polu bitwy, także na odległych, europejskich frontach. Inni zaangażowali się w pomoc w lokalnym środowisku. Cierpieli, umierali, walczyli. Także o życie innych narodów np. Żydów – mówi Jabłońska.

Swojego bohatera wojennego odkryli na nowo: Igor Psuja, Maximilian Śliwiński, Faustyna Opolska, Wojciech Walczuk, Ewelina Dąbrowska, Wojciech Sitarz, Julia Skrzypiec i Julia Oziębło, Artur Hamulczuk oraz Paweł Niedżwiecki.

Podsumowaniu prac innowacyjnych towarzyszyli zaproszeni rodzice uczniów, świadkowie historii, delegacje uczniowskie oraz władze samorządowe i oświatowe. Wagę przeprowadzonych prac podkreślił w czasie spotkania wójt gminy Ruda-Huta i jednocześnie sponsor wydania – Jarosław Walczuk oraz radny rady powiatu - Jerzy Walczuk

Jeśli chodzi o zmagania konkursowe, to przystąpiło do nich pięć trzyosobowych drużyn. Na konkursie pojawiła się drużyna Zespołu Szkół w Sawinie, której opiekunem była Iwona Wołoszkiewicz

W składzie zespołu znaleźli się: Michał Królikowski, Weronika Socha i Ewelina Suchoń. Swoją reprezentację miała także Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Bukowie Wielkiej. Do Rudy-Huty uczniowie przyjechali z Małgorzatą Łopąg-Wołoszun. Placówkę reprezentowali: Mateusz Mazurek, Wiktor Łubkowski oraz Filip Popielarz. W konkursie wzięła także udział reprezentacja Szkoły Podstawowej w Garbowie. Opiekunem młodych historyków była Bożena Tuszyńska. W jej drużynie znaleźli się: Zuzanna Pszczoła, Emilia Wojcieszek i Natalia Tyniecka. Szkoła Podstawowa w Strupinie Dużyn wystawiła zespół w składzie: Francizek Mazurek, Tymon Iwaniec oraz Wiktor Szymcza. Uczniów do konkursu przygotowała Jowita Mróz. W piątej drużynie, która reprezentowała Szkołę Podstawową w Rudzie-Hucie znaleźli się: Julia Dąbrowska, Patrycja Zawiślańska oraz Wojciech Walczuk. Opiekunem drużyny był Adam Marszaluk

Najwyższe noty uzyskała reprezentacja SP w Rudzie-Hucie. Tu za uczniami z tej placówki uplasowali się ich koledzy z Sawina, a na trzeciej pozycji znaleźli się uczniowie z Garbowa. 

Komisja konkursowa pracowała w składzie: Iwona Wołoszkiewicz, Małgorzata Łopąg–Wołoszun oraz Jowita Mróz.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JózekTreść komentarza: Nareszcie to skończyli. To była najgorzej zabezpieczona robota jaką widziałem. Standardowe ustawianie ciężarówek na zakręcie l, gdzie nie ma możliwości zobaczyć czy coś jedzie, cięcie kostki na środku szosy gdzie wszystko leci na auta itp. dramatData dodania komentarza: 20.09.2024, 18:18Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Bezpieczniej na drodze powiatowejAutor komentarza: Pf72Treść komentarza: Remont ulic i chodników z budżetu obywateli , ludzie gdzie my żyjemy ? Kto rządzi naszym miastem? Nie normalna sytuacja.!!!Data dodania komentarza: 20.09.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: "progi zwalniające na ul. J. Kochanowskiego w Chełmie (45 tys. zł)." Ze złota są te progi czy z czego oni je robia?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 13:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może i to jest jakaś nowa nadzieja dla Polski, przynajmniej warto posłuchać co ma do zaproponowania dla sceptyków takich jak ja.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:57Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Chełmie. Spotkanie z pierwszym kandydatem na prezydenta RPAutor komentarza: OLEKTreść komentarza: Kiedy będzie działać monitoring na chełmskich ulicach ?? Dla poprawy bezpieczeństwa ??Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!
Reklama
Reklama
Reklama