W tej chwili niemożliwa jest niestety kąpiel w Natalinie, w gminie Kamień. Oficjalne otwarcie zbiornika dla wypoczywających miało co prawda miejsce 22 czerwca, ale w tej chwili woda tam jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne. Zawiera "ponadnormatywną liczbę enterokoków kałowych". Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie wydała w piątek (5 lipca) zakaz kąpieli w tym zalewie. Czy kąpielisko uda się otworzyć do 25 sierpnia, kiedy zakończony zostanie oficjalnie tegoroczny sezon? Trudno to w tej chwili jednoznacznie ocenić. Na arzie zakaz kąpieli wydany jest do odwołania.
W regionie jest jednak wiele innych zbiorników, w których można się ochłodzić i popływać.
Wyrobisko Glinianki Horodyskie, które funkcjonuje na terenie Chełma czynne jest dla odwiedzających od 15 czerwca. Sezon kąpielowy kończy się tam 1 września. Z udostępnionych przez służby informacji wynika, że woda tam jest czysta i nadaje się do kąpieli. Jej jakość określono jako „dobrą”. Ostatnie badanie wykonano 28 czerwca.
Znanym i obleganym akwenem jest również zbiornik retencyjny Żółtańce, gdzie z wakacyjnych atrakcji można korzystać od 22 czerwca. Sezon kąpielowy trwać będzie tam do ostatniego dnia sierpnia. Według aktualnych informacji woda tam jest przydatna do kąpieli, a ostatnie badanie wykonano 21 czerwca. Jej jakość określono jako doskonałą.
Dostępny dla turystów jest także zbiornik retencyjny Staw. Sezon kąpielowy rozpoczął się tam dokładnie 22 czerwca i potrwa do ostatniego dnia sierpnia. Badanie wody inspektorzy przeprowadzili 21 czerwca i jej jakość określono jako doskonałą.
W Rejowcu możemy z kolei skorzystać z Białego Rowu, gdzie, według oficjalnych zestawień, woda jest także „doskonała”. Kąpielisko w Rejowcu otwarte zostało tuż po zakończeniu roku szkolnego, czyli 22 czerwca i pozostanie czynne do 1 września tego roku. Ostatnie badanie jakości wody przeprowadzono tam 22 czerwca.
Miłośnicy wody i letnich kąpieli mogą także odwiedzić gminę Żmudź i zbiornik "Dębowy Las" w Wołkowianach. To także popularny kierunek, który obierany jest latem przez wielu mieszkańców naszego regionu. Sezon kąpielowy rozpoczął się tam 22 czerwca i potrwa doi 1 września. Jakość wody oceniono jako doskonałą, a ostatnie badanie wykonywano niedawno, bo 11 lipca.
W czystej wodzie letnicy mogą się również wykąpać w Horodysku, gdzie położony jest zbiornik Maczuły. Odwiedzający to miejsce powinni pamiętać, że sezon kąpielowy kończy się tam 1 września. Ostatnie badanie wykonywano tam 20 czerwca i uznano, że woda jest przydatna do kąpieli.
Miłośnicy powiatu włodawskiego powinni pamiętać o tym, że w Bytyniu dostępny jest dla nich akwen Starorzecze Bugu, czyli tzw. Pompka. Sezon kąpielowy rozpoczął się tam dosyć późno, bo 1 lipca i z uroków, jakie niesie ze sobą odpoczynek nad wodą, będzie można korzystać tam do końca sierpnia. Wodę w Bytyniu określono jako „doskonałą”. Ostatnie badanie sanepid wykonywał 27 czerwca.
Wędkarzom i amatorom wodnych szaleństw znany jest także zbiornik Husynne. Pierwsi letnicy pojawili się w gminie Dorohusk, podobnie jak w Bytyniu, 1 lipca. Mogą tam pozostać do 1 września. Woda jest przydatna do kąpieli i jej jakość określono jako „doskonałą”. Zapewne na podstawie badań, jakie przeprowadzono na zbiorniku 27 czerwca.
Jeśli ktoś często przemierza trasę z Chełma do Lublina, to może przy okazji skorzystać z możliwości, jakie oferuje miejscowość Majdan Zahorodyński i położony tam zbiornik o tej samej nazwie. Z kąpieli można tam korzystać od 22 czerwca, a ostatnie kąpiele można jeszcze zaplanować do 1 września włącznie. Woda tam jest przydatna do kąpieli, ale nie została dodatkowo sklasyfikowana. Po raz ostatni służby odwiedziły Majdan Zahorodyński 5 lipca.
Jeśli Wasze wakacyjne podróże zawiodą Was w stronę Hrubieszowa, to pod drodze można odwiedzić gminę Dubienka i funkcjonujący w niej zbiornik retencyjny Dubienka w Starosielu. Tam sezon kąpielowy zainaugurowano oficjalnie 1 lipca, a zakończy się 31 sierpnia. Wody w Starosielu nie sklasyfikowano, ale w oficjalnych zestawieniach podano informację, że nada się do kąpieli. Wodę przebadano tam po raz ostatni 27 czerwca.
Dostateczną jakość ma z kolei woda, która wypełnia jezioro Sumin w powiecie włodawskim. Jest w tej chwili przydatna do kąpieli, a ostatnie badanie wykonano tam 27 czerwca. Sezon kąpielowy potrwa w Suminie do 31 sierpnia.
Doskonała z kolei woda znajduje się w tej chwili w Jeziorze Białym, popularnym akwenie, który położony jest w Okunince. Całe jezioro jest jednak podzielone na odzielne kąpieliska, w sumie cztery: Astur, kąpielisko nr 1, nr 2 i nr 3. Na każdym z nich sezon kąpielowy potrwa do końca sierpnia. W tej chwili woda jest przydatna do kąpieli, a jej jakość określono jako „doskonałą”. Ostatnie badanie wykonywano w Okunince 8 lipca.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze