Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklamabaner reklamowy

Rejowiec Fabryczny. Radni martwią się o śmieci

Gospodarowanie odpadami komunalnymi to bez wątpienia temat, który budzi teraz w mieście najwięcej kontrowersji. Zaczęło się od drastycznej podwyżki stawek opłat za wywóz, a miejscy radni wciąż dopytują o różne aspekty tego obszaru funkcjonowania samorządu. Nie obyło się też bez interpelacji w tej sprawie.
Rejowiec Fabryczny. Radni martwią się o śmieci
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Podczas sesji, jaka miała miejsce na przełomie czerwca i lipca radna Dorota Tyrańska pytała o osiedle „Domki” i możliwość zamontowania tam dodatkowych, ogólnodostępnych śmietniczek. W swoim piśmie wskazuje ulicę Orzechową, na której, jak twierdzi, można w tej chwili korzystać tylko w dwóch śmietniczek.

„W opinii mieszkańców jest to zdecydowanie za mało i sprawia, że ulica jest często zaśmiecona” (pis. oryg.) - zauważa w skierowanym do władz dokumencie.

Radna sugeruje jednocześnie, że dodatkowe kosze pomogłyby zadbać o estetykę ulicy oraz zachęcić jej mieszkańców do regularnego sprzątania.

„Ulica Orzechowa jest ruchliwą trasą prowadzącą w kierunku dworca kolejowego, więc prośba mieszkańców wydaje się zasadna” (pis. oryg.) - stwierdza radna Tyrańska.

A co na ten temat sądzą same władze samorządu? Z przesłanej radnej odpowiedzi wynika, że w tej chwili nie sposób wyasygnować w budżecie dodatkowych środków na zakup pojemników.

„Montaż pojemników może zostać zrealizowany i ujęty w budżecie miasta na 2025 rok” – zapewniają urzędnicy magistratu.

Problem nieco innej natury zgłosił też radny Mariusz Grams. W swojej interpelacji zauważa, że opublikowany właśnie na portalu samorządu harmonogram wywozu odpadów nie jest zgodny z zapisami przyjętej pod koniec 2020 roku uchwały. Do tej pory nie przyjęto w tej sprawie innego dokumentu, dlatego radny Grams twierdzi, że dokument sprzed czterech lat jest wciąż obowiązujący.

„Wymieniona uchwała rady miasta określiła wywóz tych odpadów raz w tygodniu, natomiast zatwierdzony przez Pana harmonogram określił częstotliwość ich wywozu raz na dwa tygodnie. Proszę o podanie przyczyn takiego stanu rzeczy oraz doprowadzenie do zgodności harmonogramu wywozu odpadów z obowiązującymi przepisami ww. uchwały, która stanowi akt prawa miejscowego” (pis. oryg.) - wnioskuje w swoim piśmie rady Grams.

Warto również dodać, że częstotliwość wywozu odpadów, o której mówi radny, dotyczy wszystkich ich rodzajów, a więc tzw. zmieszanych, bioodpadów oraz tworzyw sztucznych. Rzadziej, według zapisów uchwały, powinny być odbierane pozostałe, zbędne rzeczy, czyli szkło i papier.

Czy istotnie zapisy przytoczonego przez radnego dokumentu odbiegają od regulacji, jakie władze zawarły w obowiązującym harmonogramie? Jeśli poddamy analizie dane dotyczące wywozu odpadów z terenów, gdzie funkcjonuje zabudowa wielorodzinna (a więc ta, o której wspomina w swojej interpelacji radny), to zauważymy, że np. w lipcu odpady zmieszane odbierane są w terminach 5, 12, 19 i 26. Te same daty wskazano w przypadku odbioru plastiku, czyli tworzyw sztucznych. Szkło i papier odbierane są raz – 22 lipca, a odpady typu bio 5 i 19 lipca. Dodatkowo na 18 lipca ustalono termin odbioru tzw. odpadów gabarytowych (mebli, zużytego sprzętu AGD, RTV i opon).

Tak więc wydaje się, że harmonogram istotnie odbiega od uchwały, ale tylko w przypadku odpadów typu bio, w przypadku których obowiązują tylko dwa terminy wywozu. Odpady zmieszane i tworzywa sztuczne odbierane są jednak zgodnie z zapisami, cztery razy w ciągu jednego miesiąca.

Ponieważ jednak odpowiedź na pismo radnego Mariusza Gramsa nie została jeszcze opublikowana, nie wiemy, jakimi przesłankami kierowały się władze gminy, ustalając takie, a nie inne terminy w nowym harmonogramie wywozu.

Warto tylko dodać, że poprzedni harmonogram (ten, który obowiązywał od 1 kwietnia do 30 czerwca tego roku) także nie obejmował czterech wywozów odpadów typu bio.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JózekTreść komentarza: Nareszcie to skończyli. To była najgorzej zabezpieczona robota jaką widziałem. Standardowe ustawianie ciężarówek na zakręcie l, gdzie nie ma możliwości zobaczyć czy coś jedzie, cięcie kostki na środku szosy gdzie wszystko leci na auta itp. dramatData dodania komentarza: 20.09.2024, 18:18Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Bezpieczniej na drodze powiatowejAutor komentarza: Pf72Treść komentarza: Remont ulic i chodników z budżetu obywateli , ludzie gdzie my żyjemy ? Kto rządzi naszym miastem? Nie normalna sytuacja.!!!Data dodania komentarza: 20.09.2024, 15:40Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: "progi zwalniające na ul. J. Kochanowskiego w Chełmie (45 tys. zł)." Ze złota są te progi czy z czego oni je robia?Data dodania komentarza: 20.09.2024, 13:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może i to jest jakaś nowa nadzieja dla Polski, przynajmniej warto posłuchać co ma do zaproponowania dla sceptyków takich jak ja.Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:57Źródło komentarza: Sławomir Mentzen w Chełmie. Spotkanie z pierwszym kandydatem na prezydenta RPAutor komentarza: OLEKTreść komentarza: Kiedy będzie działać monitoring na chełmskich ulicach ?? Dla poprawy bezpieczeństwa ??Data dodania komentarza: 20.09.2024, 12:03Źródło komentarza: Chełmianie zdecydowali. Znamy zadania wybrane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego!
Reklama
Reklama
Reklama