Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Akademia Bialska

Chełm. Wieżę w Bieławinie odbudują w realu czy tylko na tablicy?

Radny Piotr Krawczuk vel Walczuk zaproponował instalację przeźroczystego panelu graficznego przy ruinach wieży w Bieławinie. Pomysł ten spotkał się z aprobatą wiceprezydenta Radosława Wnuka, lecz z zastrzeżeniem, że miasto musiałoby najpierw pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.
Chełm. Wieżę w Bieławinie odbudują w realu czy tylko na tablicy?

Źródło: archiwum

Celem instalacji proponowanego przez radnego panelu jest pokazanie, jak wyglądała wieża w czasach swojej świetności. Piotr Krawczuk vel Walczuk uważa, że będzie to dodatkowa atrakcja dla turystów i mieszkańców, którzy będą mogli zobaczyć coś więcej niż tylko pozostałości fundamentów.

"Zainstalowanie takiego panelu pozwoli zwiedzającym odpowiedzieć na pytanie jak wyglądała wieża w czasach swojej świetności. Będzie to też dodatkowa atrakcja dla osób chcących zobaczyć ruiny wieży, żeby ujrzeli coś więcej niż tylko pozostałości fundamentów. Można również pomyśleć nad stworzeniem takiego panelu na pl. Łuczkowskiego (przedstawiającego ratusz) oraz w innych zabytkowych punktach naszego miasta" - napisał w interpelacji Krawczuk vel Walczuk.

Zdjęcie załączone do interpelacji przez radnego Piotra Krawczuka vel Walczuka.

Wiceprezydent Radosław Wnuk popiera inicjatywę radnego, ale zastrzega, że będzie ona możliwa tylko po pozyskaniu środków na ten cel. Wnuk zaznaczył, że miasto dostrzega potrzebę kompleksowej rewitalizacji wieży w Bieławinie, a tablica zaproponowana przez radnego zostanie wzięta pod uwagę w przypadku realizacji tego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, że nieco ponad pół roku temu prezydent Chełma Jakub Banaszek poddał pod dyskusję temat odbudowy wieży. Pomysł ten spotkał się z mieszanymi reakcjami mieszkańców, z których część poparła go z entuzjazmem, a część zakwestionowała m.in. wysokie koszty realizacji tego przedsięwzięcia. 

"Jeśli Miasto Chełm miałoby możliwość pozyskania 85% dofinansowania do odbudowy wieży w Bieławinie, to powinniśmy spróbować zrealizować to zadanie? Wartość zadania to 22 mln złotych. Moje pytanie pojawia się z uwagi na nowe programy unijne, które mogą pozwolić zrealizować takie zadanie. (Pamiętam o drogach, ale nie ma takich unijnych programów)" - napisał wtedy prezydent na Facebooku.

Warto wiedzieć, że w miejscu, gdzie stoi wieża, znajdowała się osada nazwana Zasłupie. Skąd taka nazwa? Według źródeł historycznych, kamienna wieża nazywana była "słupem", a osada znajdowała się tuż za nią. Natomiast milczą na temat datowania powstania wieży w Bieławinie. Nie ma żadnych archiwaliów, które by na to wskazywały. Jednak badania prowadzone w latach 70-80 XX w. pozwoliły na ustalenie tego, że czas użytkowania można datować na przełom XIII i XIV w.

- Poświadczają to przede wszystkim liczne zabytki odkryte w wykopach. To, że nie ma żadnych zapisów w źródłach historycznych, wynika z faktu, że w tym czasie prowadzono bardzo liczne walki o Ruś Halicką. Były to walki między Polską, Litwą a Węgrami i stąd prawdopodobnie ten czas niepokojów nie znalazł odniesienia w zapisach źródłowych. Prawdopodobnie z tego powodu wieża podupadła w ruinę i przestała być zamieszkana - mówiła nam Teresa Mazurek z Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Według hipotez archeologów i historyków fundatorem wieży w Bieławinie mógł być Jerzy I, wnuk księcia Daniela Romanowicza.

Co dalej z wieżą w Bieławinie? Czas pokaże, czy uda się pozyskać środki na jej rewitalizację i czy ostatecznie zostanie ona odbudowana lub wizualnie zrekonstruowana...

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dorotka 17.07.2024 14:51
Czy po zainstalowaniu tego panela, smród z Bieławinu zniknie raz na zawsze? Jeśli tak, to jestem za.

Lokals 17.07.2024 11:13
Wieża w Stołpiu pęka i przechyla na bok

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zojaTreść komentarza: Prezydent wszystkich chełmian nie spoczywa w trudzie generowania problemów i tworzenia konfliktów. Tak troszczy się o finanse miasta, że de facto nałoży na większość chełmian nowy podatek w postaci wyższego czynszu. Ustalić służebność, a także wyłączyć latarnie przy wszystkich instytucjach podlegających pod samorząd i stojących na terenie spółdzielni. Przecież oświetlenie wokół szkół i przedszkoli też kosztuje. Idą krótkie dni, ludzie podniosą hałas, prasa opisze, wtedy prezydent przyjdzie się dogadać. Jak widać, z obecną władzą nie da się normalnie.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 21:25Źródło komentarza: Chełm. Kontrowersji wokół oświetlenia na osiedlach ciąg dalszy...Autor komentarza: andyTreść komentarza: zrobili ścieżki dla rowerów na rondzie koło Kameny ale bez właściwego oświetlenia - tylko czekać na wypadek. Godzina 18 i jest juz ciemno a taki .. na hulajnodze jedzie bez wyobraźniData dodania komentarza: 19.09.2024, 21:17Źródło komentarza: Chełm. Kontrowersji wokół oświetlenia na osiedlach ciąg dalszy...Autor komentarza: LisekTreść komentarza: Jak mogą skonfiskować auto jak nie jest jego właścicielem...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 18:35Źródło komentarza: Pow. krasnostawski. Auto w rowie na DK17. Kierowca nie był w stanie nad nim zapanowaćAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: problem jest, dlaczego inne spółdzielnie korzystają z oświetlenia za darmo a tylko mieszkańcy CHSM płacą;/ OK, jak partycypowanie kosztów to wszyscy niech partycypują koszty.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 13:16Źródło komentarza: Chełm. Kontrowersji wokół oświetlenia na osiedlach ciąg dalszy...Autor komentarza: SylwekTreść komentarza: i żadnej odpowiedzi konkretnej nie ma;/ Miasto czepiło się jednej tylko spółdzielni, a inne osiedla mają na koszt miasta. Prawo i Sprawiedliwość Banaszka.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 13:12Źródło komentarza: Chełm. Kontrowersji wokół oświetlenia na osiedlach ciąg dalszy...
Reklama
Reklama
Reklama