Radny miejski Łukasz Krzywicki zwrócił się z interpelacją do prezydenta Chełma w sprawie bezpieczeństwa. Podstawą jego interpelacji były dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że Chełm jest najniebezpieczniejszym miastem w województwie lubelskim. W Chełmie według statystyk dochodzi do największej liczby przestępstw w województwie lubelskim. Nasze miasto zajmuje 172. miejsce w rankingu wszystkich miast w Polsce. Współczynnik przestępstw wynosi 24,5, a wykrywalność jest na poziomie 81%. O miejscach na liście decydowały właśnie takie współczynniki jak: pozycja na tle kraju, współczynnik przestępstw oraz ich wykrywalność. Ranking najniebezpieczniejszych miast został sporządzony na podstawie liczby przestępstw na 1000 mieszkańców.
"Taki stan rzeczy budzi poważne zaniepokojenie mieszkańców naszego miasta oraz wątpliwości co do skuteczności działań podejmowanych przez władze miejskie w celu zapewnienia bezpieczeństwa"- napisał Krzywicki.
Radny wyraził zaniepokojenie mieszkańców i zapytał o działania podejmowane przez władze miasta w celu poprawy sytuacji.
Wiceprezydent Radosław Wnuk odpowiedział, że dane GUS nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu bezpieczeństwa w Chełmie. Wyjaśnił, że w statystykach GUS uwzględniono znaczną liczbę przestępstw gospodarczych popełnionych przez internet, których sprawcy nie mieszkali w naszym mieście. Podkreślił również, że wykrywalność przestępstw w Chełmie jest wyższa od średniej wojewódzkiej.
Ponadto wiceprezydent poinformował o działaniach podejmowanych przez miasto na rzecz poprawy bezpieczeństwa. W lutym tego roku Rada Miasta Chełm przyjęła Program Zapobiegania Przestępczości oraz Poprawy Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2024-2028 "Bezpieczny Chełm"". Głównym celem programu jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Jednym z jego elementów jest budowa nowoczesnego monitoringu miejskiego.
"W ramach przedsięwzięcia powstanie kilkaset nowych kamer obrotowych oraz stałopozycyjnych, które stworzą kompleksowy, skalowalny system monitoringu. Okres realizacji projektu to lata 2024-2026. Monitoring wybudowany zostanie w oparciu o nowoczesną infrastrukturę z wykorzystaniem sieci światłowodowej, która pozwala na przesyłanie dużej ilości danych, bezawaryjność oraz nie powoduje opóźnień w przesyle danych. Przy budowie nowego Systemu Monitoringu Miejskiego w Chełmie uwzględnione będą nowe punkty jak również te, które obecnie tworzą Monitoring Miejski. Nowe punkty kamerowe instalowane będą z uwzględnieniem propozycji przedstawionych w tym zakresie przez Policję, Straż Miejską, Rady Osiedli, Jednostki Organizacyjne Miasta Chełm, Spółki Miejskie, Placówki Oświatowe, a także inne podmioty, które zgłosiły propozycje w tym zakresie"- napisał pierwszy zastępca prezydenta miasta.
Przetarg na realizację tego zadania został już ogłoszony.
Wiceprezydent poinformował również o innych działaniach na rzecz bezpieczeństwa, takich jak zakup radiowozu dla Komendy Miejskiej Policji, utworzenie Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Chełm oraz powiatu chełmskiego, a także bieżące utrzymanie i konserwacja systemu ostrzegania i alarmowania.
Wnuk zapewnił radnego, że wszystkie służby dążą do wzrostu skuteczności i efektywności swoich działań, aby wszyscy mieszkańcy Chełma czuli się bezpiecznie.
Czy Chełm jest naprawdę najbezpieczniejszym miastem w województwie lubelskim? To pytanie pozostaje otwarte. Dane GUS jak widać budzą u niektórych wątpliwości...
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze