Piecza zastępcza sprawowana jest w formie rodzinnej lub instytucjonalnej. Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej następuje na podstawie postanowienia sądu, a w przypadku pilnej konieczności na wniosek lub za zgodą rodziców biologicznych dzieci.
Ile dzieci jest w pieczy zastępczej?
W Chełmie funkcjonuje 46 rodzin spokrewnionych, w których przebywa 64 dzieci, 21 rodzin niezawodowych, które sprawują opiekę nad 34 dziećmi, 1 rodzina zawodowa, która zajmuje się 4 dzieci oraz 1 rodzinny dom dziecka, w którym przebywa 8 dzieci. Od ponad roku na terenie innego powiatu prowadzony jest rodzinny dom dziecka, którego organizatorem jest Miasto Chełm. Obecnie przebywa tam 8 dzieci.
Ponadto w instytucjonalnej pieczy zastępczej (na dzień 26 czerwca) przebywało 49 dzieci. W Chełmskim Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Chełmie -16, w Chełmskim Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie nr 2 w Chełmie - 18 oraz 15 w Domu Małych Dzieci w Chełmie.
Od początku 2024 roku w pieczy zastępczej umieszczono 12 dzieci. Obecnie jeszcze 6 czeka z powodu braku miejsc.
Dlaczego brakuje miejsc?
Wiceprezydent Radosław Wnuk tłumaczy, że istnieje kilka powodów. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 2021 roku kładzie nacisk na umieszczanie dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej, a nie w placówkach instytucjonalnych oraz wprowadziła zakaz umieszczania dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej poniżej 10 roku życia. W 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która miała umożliwić osiągnięcie tych założeń.
"Jednym z elementów reformy miało być utworzenie ogólnopolskiego rejestru pieczy zastępczej w systemie teleinformatycznym z dostępem baz danych dla osób zajmujących się zadaniami z zakresu pieczy zastępczej. Rejestr ma być obszerną bazą danych, na którą będzie się składać siedem wykazów, m.in. dzieci umieszczonych w pieczy, kandydatów na rodziców zastępczych i osób pełniących tę funkcję oraz placówek opiekuńczo - wychowawczych. W ramach każdego z nich będą gromadzone określone w ustawie informacje. Zadaniem starosty/prezydenta będzie prowadzenie swojego własnego rejestru z danymi na temat rodzinnej pieczy zastępczej, a wojewody z danymi o jej instytucjonalnych formach na podlegającym mu terenie. Rejestr ułatwi m.in. wyszukiwanie organizatorom pieczy zastępczej wolnych miejsc w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej na terenie całego kraju" - napisał wiceprezydent Wnuk w odpowiedzi na interpelację.
Co robi miasto?
Wnuk zapewnia, że Miasto Chełm podejmuje działania mające na celu rozwiązanie problemu braku miejsc w pieczy zastępczej. Miejski Ośrodek Pomocy Rodziny prowadzi kampanię promującą ideę rodzicielstwa zastępczego, organizuje grupy wsparcia dla rodzin zastępczych i warsztaty umiejętności wychowawczych oraz zapewnia rodzinom zastępczym dostęp do specjalistycznej pomocy dla dzieci.
"Miasto Chełm, w tym Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej (MOPR w Chełmie) dokłada wszelkich starań, aby pozyskiwać nowe rodziny zastępcze. Jest to funkcja dobrowolna i wymaga zaangażowania, ale też odpowiednich kwalifikacji i umiejętności" - tłumaczy wiceprezydent.
Dzięki tym działaniom w 2023 roku pozyskano 13 nowych rodzin zastępczych oraz jedną w 2024 roku. Niestety jednak, jak zaznaczył przedstawiciel magistratu, brak miejsc w pieczy zastępczej od dłuższego czasu jest problemem w skali całego kraju, nie zaś pojedynczych powiatów.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze