Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Luxmed życzenia
Reklama

Gm. Ruda-Huta. Tutaj stawiają na historię. Przybędzie izb pamięci

Od 2014 roku na terenie gminy funkcjonuje już lokalna izba pamięci, którą zorganizowano we wnętrzu zabytkowego wiatraka typu „koźlak”. Przez pewien czas była niedostępna, ale wszystko zmieniło się w lipcu tego roku. Teraz władze planują udostępnienie kolejnego miejsca, ale zanim nastąpi jego uroczyste otwarcie, konieczne jest przeprowadzenie długiego i żmudnego procesu związanego z adaptacją wnętrz na cele muzealne.
Gm. Ruda-Huta. Tutaj stawiają na historię. Przybędzie izb pamięci

Źródło: Gmina Ruda-Huta

Do zabytkowego młyna zaglądać mogą zorganizowane grupy np. uczniowie, ale doświadczenie pokazuje, że najczęściej interesują się nim, przebywające w okolicy Żalina grupy rowerowe. Jeśli ktoś wyraża wolę obejrzenia zabytkowej konstrukcji, musi się zgłosić do Gminnego Ośrodka Kultury. Wówczas pracownicy są w stanie otworzyć drzwi i opowiedzieć zarówno o samym wiatraku, jak i przechowywanych w nim eksponatach.

Reklama

- Są to przedmioty związane, najogólniej rzecz ujmując, z mąką i tradycyjnym wypiekiem chleba – wyjaśnia wójt Jarosław Walczuk.

Remont, utworzenie izby pamięci i zagospodarowanie otoczenia było możliwe dzięki środkom, jakie samorząd pozyskał przed laty w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Budżet całego projektu projektu wyniósł prawie 296 tys. zł, z czego niecałe 180 tys. to właśnie środki zewnętrzne. Teraz we wnętrze "staruszka" udało się tchnąć nowe życie i władze gminy mają nadzieję, że ten stan się nie zmieni. 

Tak hucznie otwierano wiatrak w 2014 roku. 

Uwaga urzędników skupia się również na innym obiekcie. Mowa o zabytkowym kościele, z którego niegdyś korzystała wspólnota kościoła polsko-katolickiego, a który został nabyty przez gminę w tym roku. Chociaż plany zagospodarowania opuszczonego od lat obiektu nakreślił jeszcze poprzedni wójt Kazimierz Smal, to akt notarialny związany z nabyciem nieruchomości podpisał już nowy wójt Jarosław Walczuk. Pod dokumentem swój podpis złożył również ks. Ryszard Walczyński, administrator parafii pw. św. Mateusza w Rudzie-Hucie oraz skarbnik gminy Małgorzata Głuch. W tej chwili trwają prace związane z dokładną inwentaryzacją obiektu. Gromadzona jest też wszelka dokumentacja związana z jego historią. 

Jak przekonuje wójt Walczuk, jest to proces długotrwały i niezwykle pracochłonny. 

- Cóż, nie mamy zbyt wielu informacji na temat obiektu, dlatego usiłujemy pozyskiwać wszystko, co tylko możliwe, aby dysponować jak najszerszą wiedzą. Jeśli uda nam się zakończyć trwający właśnie proces, to dopiero wówczas przystąpimy do prac związanych z przygotowaniem oferty dla turystów – wyjaśnia wójt Walczuk.

Władze nie ukrywają, że zorganizowanie izby pamięci czy też lokalnego muzeum nie będzie możliwe, jeśli nie uda się na ten cel pozyskać odpowiednich środków zewnętrznych. Remont budynku oraz jego adaptacja to proces, który pochłonie znaczne środki. 

- Według naszej wiedzy nie ma w tej chwili programów związanych z zabytkami, w ramach których moglibyśmy aplikować o te środki. Czekamy więc i jeśli tylko pojawi się taka możliwość, zechcemy z niej skorzystać – deklaruje wójt gminy Ruda-Huta.

Ponieważ kościół jest już zabytkiem, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej koncepcji w oparciu o opinię konserwatora. 

Poewangelicki obiekt wspólnota polsko-katolicka zakupiła w 1947 roku. Kościół od dłuższego czasu stoi nieużytkowany, ponieważ wierni korzystają z pomieszczeń świątyni, która funkcjonuje w Chełmie.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner Monter
ReklamaChełmskie Widoki
Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Park jest szansą na rozwój turystyki z prawdziwego zdarzenia. Ale ludność ciemna. Jeśli chcą gdzieś wprowadzić park narodowy to nie bo będą zakazy, nie będzie inwestycji. Ale jak chcą postawić np biogazownię czy duże kurniki to protesty i wtedy podpierają się walorami przyrodniczymi. Czysta obłuda. o parku nie powinny decydować tylko lokalne społeczności i władze. Bo jest to dobro ogólnonarodowe. Należy kierować się dowodami naukowymi przy procesie powstawania parku. Trzymam kciuki za powstanie parku.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 13:04Źródło komentarza: Gm. Sawin. W sprawie Sobiborskiego Parku Narodowego buntują się kolejne środowiskaAutor komentarza: ##### #####Treść komentarza: na szparagiData dodania komentarza: 15.04.2025, 12:26Źródło komentarza: Chełm wraca na międzynarodową mapę kolejową! Nowe połączenie z Berlinem już od grudniaAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Większość patafianów jeździ lewym pasem a gdy jest korek dopiero zmieniają na pusty prawy pas - taka chełmska "kultura" drogowa. No i oczywiście nie sygnalizowanie manewrów - typowy egoizm drogowy.Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:13Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie osobówki z busem na al. Żołnierzy I AWPAutor komentarza: Bartek .Treść komentarza: Kiedy w końcu będzie w Chełmie monitoring uliczny ?? Dla poprawy bezpieczeństwa na Chełmskich ulicach !Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:13Źródło komentarza: Chełm. Dwa zdarzenia drogowe na Lubelskiej. Motocyklista z obrażeniami w szpitaluAutor komentarza: os RejowieckaTreść komentarza: w kumówce masz baardzo dużo miejscaData dodania komentarza: 15.04.2025, 10:10Źródło komentarza: Chełm. Nowy market przy ul. Hrubieszowskiej dzieli mieszkańców
Reklama