Księga, o której wspomniała w rozmowie z nami włodarz gminy, określa „standardy sporządzania i użytkowania elementów związanych z wizerunkiem gminy Sawin”.
- Logo nawiązuje do żółwia błotnego, gada, który jest rzadki, a jednocześnie występuje na terenie naszej gminy. Żółw symbolizuje trwałość, wytrzymałość i długowieczność, przez co nawiązuje do długiej historii gminy. Kształt skorupy żółwia opiera się na widoku centrum naszego terenu z lotu ptaka. Skorupa ukazana została zgodnie z założeniem architektonicznym Sawina - rynkiem i promieniście rozchodzącymi się od rynku ulicami – mówi o znaczeniu poszczególnych jego elementów wójt Dąbrowska.
Przypomina też, że jeszcze w XIX wieku Sawin był miasteczkiem.
- Warto, jak sądzę, wspomnieć też o innym aspekcie, innym znaczeniu, jakie niesie ze sobą skorupa żółwia. Wygląda jak głaz - silny i stabilny mur, co również nawiązuje do bogatej historii i tradycji naszej gminy. Ciekawa jest też kolorystyka logo: kolor zielony to kolor życia, ziemi, natury, nadziei, harmonii i wolności; niebieski to otwarta przestrzeń, świeżość, energia, dynamizm i woda, czerwony przyciąga uwagę, a jednocześnie nawiązuje do ciepła, siły, odwagi i miłości. Żółty to z kolei słońce, radość, ciepło, optymizm i radość życia. I wreszcie pomarańczowy - motywacja do działania, optymizm i spontaniczność – wyjaśnia włodarz gminy.
I dodaje, że urząd stara się promować logo wszędzie, gdzie to tylko możliwe. W taki sposób, aby kolorowy żółw w naturalny sposób kojarzył się właśnie z Sawinem.
- Nie chciałabym na razie mówić o szczegółach, ale mamy też kilka pomysłów na wykorzystanie logo jako marki turystycznej regionu - mówi o przyjaznym żółwiu Dąbrowska.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze