O ile samorząd w Rejowcu wie już, z czym będzie się wiązała ta inwestycja drogowa (znany jest już chociażby jej przybliżony koszt), to brak jest jednak konkretnych decyzji, zwłaszcza po stronie sejmiku województwa. Dyskusja na temat chodnika trwa już od kilku lat, a kolejne pytanie o inwestycję zadała, w czasie ostatnich obrad, przewodnicząca Ewa Nowak.
- Chciałabym zapytać o to, na który rok została zaplanowana realizacja tej inwestycji. Wiemy bowiem, że chodnik będzie, ale nie wiadomo kiedy – zauważyła przewodnicząca Nowak.
Burmistrz Tadeusz Górski zauważył, ze inwestycja jest oczywiście potrzebna, ale według jego wiedzy wydatki na ten cel nie zostały uwzględnione w budżecie województwa na 2024 rok.
- Najbliższe spotkanie z marszałkiem odbędę 24 września, więc w czasie rozmowy poruszę także ten temat – zapewnił radną Górski.
Zadeklarował, że z jego strony jest gotowość do kontynuowania, rozpoczętej już kiedyś, inwestycji, ale czy istotnie uda się ją ukończyć? Trudno powiedzieć.
- O chodnik zabiegamy i my, i mieszkańcy, którzy już wielokrotnie pisali przecież w tej sprawie petycje. W tym rejonie były już też wypadki, w tym wypadek śmiertelny. Przejeżdża tamtędy coraz więcej samochodów, ten ruch jest naprawdę bardzo intensywny. Dwa lata temu była w rejonie chodnika obecna inspektor z nadzoru budowlanego i stwierdziła, że istotnie, chodnik jest bardzo potrzebny – relacjonował na sesji burmistrz.
Najwidoczniej spostrzeżenia urzędniczki nie przekonały zarządu województwa, aby kontynuować budowę. Od tamtego czasu zmieniły się też znacznie warunki finansowe.
- W przypadku tej inwestycji musieliśmy zadbać o wykonanie dokumentacji oraz pokrywamy 60% wszystkich kosztów budowy. 40% jest po stronie województwa. Warto przypomnieć, że parę lat temu ten ogólny koszt wynosił ok. 670 tys. zł. Dzisiaj, a mam na myśli przełom ubiegłego i tego roku, jest to już 1,3 mln zł. Tak więc okazuje się, że można było tę inwestycję zrealizować dużo taniej i byłoby teraz o wiele bezpieczniej – ocenił burmistrz Górski.
W rejonie drogi wojewódzkiej zlokalizowana jest między innymi stacja paliw, ale też kilka innych, istotnych dla mieszkańców podmiotów. Powstało też osiedle nowych domów i młode rodziny są żywo zainteresowane tym, aby udostępniono im możliwość bezpiecznego poruszania się.
- Policja oczywiście wykorzystuje tę sytuację i chce wręczać mandaty tym, którzy poruszają się nie tą stroną, którą należałoby iść, czyli lewą. W zimie jest to jednak niemożliwe. Dlatego piesi, którzy poruszają się od strony Chełma w stronę Rejowca, w stronę kościoła, korzystają najczęściej z możliwości przejścia prawą stroną – zauważył włodarz.
Czytaj także:
- Nowe odcinki „Poszukiwaczy historii” kręcono w Tomaszowie Lubelskim. Wiemy, co interesowało telewizję Polsat
- Siedliszcze. Rodzice niepokoją się o transport
- Gm. Sawin. Nie tylko dama, ale też żółw. Co symbolizuje gminę?
- Rejowiec Fabryczny. Miało być pół roku, są cztery miesiące. Burmistrz składa sprawozdanie
Napisz komentarz
Komentarze