Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Chełm. Kontrowersji wokół oświetlenia na osiedlach ciąg dalszy...

Radny Sebastian Bielecki zgłosił wątpliwości dotyczące porozumienia zawartego między Miastem Chełm a Chełmską Spółdzielnią Mieszkaniową, dotyczącego kosztów oświetlenia na osiedlach. Radny zapytał, czy inne spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w mieście podpisały podobne umowy i czy miasto brało pod uwagę potencjalne konsekwencje dla mieszkańców związane z nowymi regulacjami.
Chełm. Kontrowersji wokół oświetlenia na osiedlach ciąg dalszy...

Radny Rady Miasta Chełm Sebastian Bielecki (Koalicja Obywatelska) podjął temat kosztów oświetlenia na osiedlach. W skierowanej do prezydenta miasta interpelacji zwrócił uwagę na porozumienie zawarte między miastem a Chełmską Spółdzielnią Mieszkaniową dotyczące partycypacji spółdzielni w kosztach energii elektrycznej i utrzymania oświetlenia na jej terenie.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Bielecki docieka, czy tylko ChSM została objęta takim porozumieniem i domaga się informacji o innych spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych, które podpisały podobne umowy. 

"Według dostępnych informacji wynika, że koszty opłat przypadających na spółdzielnie poniosą ich członkowie, którzy jako mieszkańcy płacą podatki i opłaty na rzecz miasta Chełm" - dodał radny.

Wiceprezydent Radosław Wnuk wyjaśnił, że umowa z CHSM dotyczy oświetlenia na terenach należących do spółdzielni, które nie są objęte obowiązkami gminy. Zastępca prezydenta miasta podkreślił, że według obowiązującego prawa gmina ma obowiązek finansować oświetlenie ulic, placów i innych miejsc publicznych, ale nie nieruchomości prywatnych. Wnuk powołał się na stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, która potwierdziła, że koszty oświetlenia na terenach prywatnych powinny być pokrywane przez właścicieli nieruchomości.

"Mieszkańcy płacą podatki i wnoszą opłaty, które są przeznaczone na oświetlenie miejsc publicznych/wspólnych (parków, skwerów), a nie na oświetlenie terenów prywatnych, czy też stanowiących własność wspólnot, spółdzielni. Podsumowując powyższe, w gestii właściciela/ właścicieli nieruchomości leży decyzja i ponoszenie kosztów związanych z zabezpieczeniem oświetlenia swojej nieruchomości" - tłumaczy wiceprezydent.

Radosław Wnuk stwierdził, że Miasto Chełm podejmuje działania ukierunkowane na uregulowanie spraw związanych z oświetleniem do stanu zgodnego z obowiązującym prawem.

"Na chwilę obecną Spółdzielnia jest jedynym podmiotem, który podpisał porozumienie w tym zakresie. Miasto ma wytypowane kolejne podmioty, z którymi będzie regulowało sprawy związane z poniesieniem kosztów oświetlenia terenów stanowiących ich własność" - dodaje. 

Radny Bielecki zwraca też uwagę włodarzy na problem, jaki może powstać, gdy ChSM "odbije piłeczkę".

"Czy w związku z umową zawartą z ChSM brana była pod uwagę możliwość wystąpienia sytuacji, w której spółdzielnia może zachować się podobnie jak Urząd Miasta i wystąpi o odpłatne ustanowienie służebności przesyłu we wszystkich przypadkach, w których sieci miejskich spółek (ciepłownicze MPEC i wodno-kanalizacyjne MPGK) przebiegają przez spółdzielcze działki?" - czytamy w interpelacji. 

Wiceprezydent Wnuk stwierdził, że kwestia ustanawiania służebności przesyłu jest uregulowana przepisami prawa i zależy od decyzji właściciela nieruchomości.

"Należy podkreślić, że kwestie związane z możliwością ustanawiania służebności przesyłu nie mają charakteru uznaniowego, a wynikają wprost z przepisów prawa. Kwota ustanowienia służebności może wpłynąć na koszty opłat odbiorów końcowych. Właściciel nieruchomości, na której zlokalizowane jest urządzenie, ma prawo do jej ustanowienia w każdej chwili zgodnie ze swoją wolą. Podpisanie przedmiotowego porozumienia, nie może być traktowane jako przyczyna ewentualnych działań Spółdzielni w tym zakresie" - odpowiedział Wnuk. 

Oznacza to, że Chełmska Spółdzielnia Mieszkaniowa może w każdym momencie wystąpić do miejskich spółek z żądaniem opłaty za sieci należące zarówno do MPEC, jak i do MPGK, które przebiegają przez działki spółdzielni. Wtedy jednak - jak sugeruje wiceprezydent - mieszkańcy mogą odczuć to w wysokości opłat m.in. za ciepło i ścieki. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zoja 19.09.2024 21:25
Prezydent wszystkich chełmian nie spoczywa w trudzie generowania problemów i tworzenia konfliktów. Tak troszczy się o finanse miasta, że de facto nałoży na większość chełmian nowy podatek w postaci wyższego czynszu. Ustalić służebność, a także wyłączyć latarnie przy wszystkich instytucjach podlegających pod samorząd i stojących na terenie spółdzielni. Przecież oświetlenie wokół szkół i przedszkoli też kosztuje. Idą krótkie dni, ludzie podniosą hałas, prasa opisze, wtedy prezydent przyjdzie się dogadać. Jak widać, z obecną władzą nie da się normalnie.

andy 19.09.2024 21:17
zrobili ścieżki dla rowerów na rondzie koło Kameny ale bez właściwego oświetlenia - tylko czekać na wypadek. Godzina 18 i jest juz ciemno a taki .. na hulajnodze jedzie bez wyobraźni

Sylwek 19.09.2024 13:12
i żadnej odpowiedzi konkretnej nie ma;/ Miasto czepiło się jednej tylko spółdzielni, a inne osiedla mają na koszt miasta. Prawo i Sprawiedliwość Banaszka.

sztuczny problem 19.09.2024 12:32
Kontrowersji nie ma. Albo płacą albo chodzą z latarkami.

Anna 19.09.2024 13:16
problem jest, dlaczego inne spółdzielnie korzystają z oświetlenia za darmo a tylko mieszkańcy CHSM płacą;/ OK, jak partycypowanie kosztów to wszyscy niech partycypują koszty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama