Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Gm. Rejowiec Fabryczny. Sołtys w Krasnem wybrany. Nie ma czego zaskarżać

W połowie lipca tego roku do Rady Gminy Rejowiec Fabryczny wpłynęła skarga dotycząca „nierzetelnie i nieuczciwie przeprowadzonych wyborów sołtysa”. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie rada gminy, opierając się na opinii odpowiedniej komisji, podjęła w czasie ostatnich obrad. Radni uznali ją za bezzasadną.
Gm. Rejowiec Fabryczny. Sołtys w Krasnem wybrany. Nie ma czego zaskarżać

Źródło: Gmina Rejowiec Fabryczny

W dokumencie, pod którym podpisało się niemal 200 osób, stwierdzono, że w czasie zebrania sołeckiego, które w Krasnem, które odbyło się 13 lipca, doszło do szeregu nieprawidłowości. W swoim piśmie twórcy skargi wymieniają cztery punkty, w których opisują, jakie konkretnie, ich zdaniem, przewinienia miały miejsce.

„Namawianie do głosowania z pokazywaniem palcem na kogo ma być oddany głos (brak tajności) / Dopisywanie osób niezameldowanych do listy wyborców / W dniu wyborów nie została wybrana rada sołecka / Karty nie były opieczętowane pieczątką sołecką lub gminną” - twierdzą twórcy petycji i domagają się powtórzenia wyborów.

W uzasadnieniu do przedmiotowej uchwały stwierdzono, że komisja, formułując treść uzasadnienia, posiłkowała się opinią radny prawnego oraz wyjaśnieniami, jakich udzielił w sprawie wójt Zdzisław Krupa.

- Skargę podpisały 192 osoby. Spośród nich w zebraniu wiejskim uczestniczyło natomiast tylko 76. Pozostałe nie brały udziału w spotkaniu, które miało miejsce 13 lipca i nie mają bezpośredniej wiedzy o jego przebiegu – stwierdzono, tytułem wstępu, w uzasadnieniu.

Powołano się też na odpowiednie zapisy w statucie sołectwa, które mówią, że ponowne wybory sołtysa zarządzić może tylko rada gminy, ale dopiero po tym, jak nieważność przeprowadzonych wyborów stwierdzi sam wójt. Komisja ustaliła, że wójt nie stwierdził nieważności podjętych wyborów, więc rada nie mogła pochylić się nad tą kwestią.

Komisja odniosła się też do zarzutu o brak tajności głosowania. Stwierdzono, że użyto kart do głosowania, więc zarzut o brak tajności również jest, zdaniem komisji, nietrafiony.

- Prawo do udziału wiejskim mają wszyscy mieszkańcy sołectwa, także ci, którzy nie są w nim zameldowani. Oczywiście ci, którzy ukończyli 18 lat. W statucie nie określono, że na listach wyborców mogą się znaleźć wyłącznie osoby zameldowane na terenie danego sołectwa – stwierdziła komisja.

Odparto też zarzut dotyczący sposobu oznaczania kart do głosowania. Zdaniem komisji także ta kwestia nie jest określona w zapisach obowiązującego w sołectwie prawa.

- Jeśli karty, których użyto do głosowania 13 lipca, nie posiadały pieczątki, to fakt ten nie stanowi naruszenia postanowień statutu – argumentowano.

Komisja zarekomendowała radzie, aby ta uznała skargę za bezzasadną, a ta przychyliła się do tej sugestii. Uchwałę podjęto 15 głosami „za”.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama