Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama baner reklamowy

Nie tylko czyszczenie kominów jest ważne. Strażacy chcą też, by czujka była obowiązkowa

Rozpoczął się sezon grzewczy i znów każdego tygodnia strażacy wyjeżdżają do kilku pożarów przewodów kominowych. Chełmscy w tym roku mieli już ponad 60 takich interwencji. Pożary kominów to jednak nie jedyne zagrożenie w tym czasie. Czyha też na nas cichy zabójca...
Nie tylko czyszczenie kominów jest ważne. Strażacy chcą też, by czujka była obowiązkowa

Źródło: Canva

Dlatego z początkiem sezonu grzewczego Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła ogólnopolską akcję mającą na celu zwiększenie świadomości zagrożeń związanych z pożarami i zatruciem tlenkiem węgla. 

Jak podkreślił na antenie radia Bon Ton brygadier Wojciech Chudoba, komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby pożarów w budynkach jednorodzinnych oraz zatruć tlenkiem węgla.

Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i bezsmakowym, dlatego jest niezwykle trudny do wykrycia. Zatrucie tlenkiem węgla może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Jedynym skutecznym sposobem na wykrycie tego niebezpiecznego gazu jest zainstalowanie czujki tlenku węgla.

Jak działają czujki tlenku węgla?

Czujki tlenku węgla są proste w obsłudze i stosunkowo niedrogie. Wystarczy je zamontować zgodnie z instrukcją producenta i regularnie wymieniać baterie. W przypadku wykrycia niebezpiecznego stężenia tlenku węgla, czujnik uruchamia głośny alarm, ostrzegając domowników o zagrożeniu. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zaproponowała wprowadzenie obowiązku instalacji czujek tlenku węgla w mieszkaniach. 

Również komendant chełmskiej straży pożarnej wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy, podkreślając, że każde urządzenie, które zwiększa nasze bezpieczeństwo, jest jak najbardziej wskazane.

- Jeżeli ktoś zdecydował się na zakup, co bardzo polecam, to trzeba kupić czujkę tlenku węgla oznakowaną polską normą i znakiem budowlanym B. Wtedy mamy pewność, że ta czujka spełni swoje zadanie. A kiedy mamy już ją zamontowaną, to przypominam o potrzebie wymiany baterii w tym urządzeniu. Taką czujkę możemy kupić już za ok. 100 zł. Niejednokrotnie i ratują życie, więc jeżeli zastanawiamy się, jaki prezent wybrać, idąc do dziadka czy babci na imieniny, to kupmy im takie proste urządzenie i zamontujmy - radzi bryg. mgr inż. Wojciech Chudoba.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • osłabienie,
  • duszność,
  • kołatanie serca,

Na szczęście chełmska straż pożarna nie otrzymuje wielu zgłoszeń o zdarzeniach, których przypuszczalną przyczyną jest nagromadzenie się tlenku węgla.

- W roku ubiegłym takich zdarzeń było trochę ponad 10, w tym roku mieliśmy pięć. Warto jednak podkreślić że występuje inne zagrożenie, które częściej powoduje wyjazdy strażaków w sezonie grzewczym. Mam na myśli pożary sadzy w przewodach kominowych - zauważa bryg. Chudoba.

Komendant podkreśla, że mimo zapewnień właścicieli budynków o tym, że każdy przewód kominowy i dymowy był starannie czyszczony, to pożary te notorycznie się zdarzają. W minionym roku kalendarzowym chełmscy strażacy wyjeżdżali ponad 80 razy do zdarzeń związanych z zapaleniem się sadzy w kominie. W bieżącym roku zdarzeń tych było już niemal 60 (wliczając miesiące grzewcze styczeń - marzec z zeszłego sezonu). 

- Są to bardzo niebezpieczne pożary. Zdarza się, że ogień obejmuje potem cały budynek, często więźby dachowe znajdują się blisko przewodów kominowych. Gdy zapali się więźba, dochodzi do pożaru poszycia dachu, a wtedy straty są bardzo duże - mówi komendant Chudoba. 

Przeprowadzanie okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych należy do obowiązków właściciela lub zarządcy obiektu. Przepisy wskazują, że przeglądy kominiarskie należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku, a nawet częściej.

- Jeśli nieruchomość ogrzewana jest paliwem stałym, np. węglem lub drewnem, wówczas czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się 4 razy do roku. Pamiętajmy, że czyszczenie przewodów kominowych to nie tylko kwestia przepisów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Z tego powodu przeglądy kominiarskie w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu należy  przeprowadzać niezwłocznie po wystąpieniu takich problemów jak np. parujące okna czy grzyb na ścianach, gdyż świadczyć to może o niedrożności ciągów wentylacyjnych - tłumaczy bryg. mgr inż. Wojciech Chudoba.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama