Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Mieszkania, apartamenty, kawalerki do wynajęcia
Reklama https://chelmskiewidoki.pl

Trupy i wampiry. Czy Halloween jeszcze nas rusza?

Amerykańskie święto, które na dobre zadomowiło się w Polsce. I nie tylko. Kiedyś rozpalało emocje, a jak jest teraz?
Trupy i wampiry. Czy Halloween jeszcze nas rusza?

Autor: Canva

– Nie mam nic przeciwko temu, żeby dzieciaki się przebierały – mówi pan Michał, ojciec trzech córek. – Kiedyś sami w domu robiliśmy takie kinder bale, a w tym roku córki raczej idą do kogoś. Najmłodsza przebierze się za Minionka z kreskówki, starsza nie ma wyraźnego pomysłu, a najstarsza – nastolatka – chce być mordercą, głównym bohaterem filmu „American psycho”. Nie rusza mnie to – dodaje mężczyzna.

Przyznaje jednak, że on sam się raczej nie przebiera i nie chodzi do klubów na halloweenowe imprezy.

Halloween 2024. Kościół przestał już bić na alarm

Część imprez już się odbyła w miniony weekend. Kolejne zaplanowane są na czwartek 31 października. Bo wówczas wypada Halloween. Kluby się zapełnią, a przebrane dzieciaki po zmroku będą chodziły po domach i prosiły o słodycze.

Jeszcze kilka lat temu obchodzenie tego amerykańskiego święta w Polsce budziło ogromne emocje. Protestował Kościół, a księża albo ostrzegali przed przebierankami, albo tego dnia zapraszali na konkurencyjne imprezy – bale wszystkich świętych.

Tego wieczora będą rządziły horrory

Z badanie agencji Havas Media Network – CSA wynika, że aż 58 proc. respondentów zamierza udekorować dom z okazji Halloween, a 30 proc. zapytanych o zdanie stawia tego wieczoru na oglądanie horrorów. Tyle samo osób ma zamiar zbierać z dziećmi cukierki.

Skąd się wzięło Halloween? 

Nazwa tego dnia pochodzi od angielskiego wyrażenia All Hallows'Eve, czyli wigilii Wszystkich Świętych. To święto katolickie wypadające 1 listopada. 

Korzeni współczesnego Halloween trzeba szukać nie w USA, ale starożytnym Rzymie i święcie na cześć Pomony – bóstwa owoców i nasion. Naukowcy wskazują także celtyckie obrzędy powitania zimy. Są także teorie wskazujące na rodowód irlandzki, walijski czy nordycki.

Faktem jednak jest, że pierwsza uliczna parada z okazji Halloween odbyła się w 1920 roku w Minnesocie.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama