Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Na L4 będzie można legalnie pracować. I to już niebawem

Przed nami zmiany w zasiłku chorobowym. Największa z nich to możliwość pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego. Pod pewnymi warunkami. Jakimi i od kiedy?
Na L4 będzie można legalnie pracować. I to już niebawem

Autor: Canva

Pracownik, który zachoruje, będzie mógł – za zgodą lekarza – wykonywać niektóre obowiązki zawodowe, np. podpisywać dokumenty firmowe, listę płac lub list przewozowy, a także wybrać się na zakupy, do lekarza lub na pocztę. To wszystko bez ryzyka utraty zasiłku.

Wolne u jednego, praca u drugiego

Nowe przepisy umożliwią także pracownikowi przebywanie na L4 u jednego pracodawcy, podczas gdy dla drugiego będzie mógł wciąż pracować i pobierać wynagrodzenie. Ale tylko wtedy, gdy ta praca nie wpłynie na jego rekonwalescencję. 

Na przykład osoba pracująca fizycznie, która złamie nogę i nie może wykonywać swoich obowiązków w jednej firmie, będzie mogła równocześnie prowadzić wykłady online. Obecnie takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami.

Zasiłek chorobowy straci natomiast osoba, której w momencie kontroli nie będzie w miejscu zgłoszonym na druku ZUS ZLA lub pod nowym, ale też zgłoszonym adresem. Będzie mogła tego uniknąć tylko w sytuacji, gdy udowodni, że nieobecność wynikała z uzasadnionej przyczyny, np. wizyty u lekarza.

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku.

Co Polacy robią na L4? Ustalili to kontrolerzy ZUS

Tylko w 2023 roku ZUS skontrolował 461,2 tys. zwolnień lekarskich. I zakwestionował 28,9 tys. L4 na łączną kwotę 29 mln 273 tys. zł.

A co Polacy robią na lewym zwolnieniu?

Lista zajęć jest bardzo długa. Skrzętnie dokumentują to kontrolerzy ZUS-u. Również dzięki zdjęciom od sąsiadów czy rodziny. Do najpopularniejszych wybryków na L4 należą:

• remonty,

• opiekowanie się dziećmi,

• rozrywka.

Zwolnienia na jeden dzień to plaga

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wskazują na wzrastający trend jednodniowych zwolnień lekarskich. W 2023 roku było ich aż 1,4 miliona. W 2023 roku w ogóle zaobserwowano wzrost liczby zaświadczeń lekarskich wystawionych na krótki okres, od jednego do pięciu dni.

To zjawisko jest szczególnie widoczne w piątki, ponieważ dodatkowym dniem na L4 pracownicy przedłużają sobie weekend. 

Czytaj też:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama