Inicjatywa, trwająca już od kilkunastu lat, to wspólne dzieło artystów, którzy z pasją dokumentują bogactwo kulturowe i duchowe pogranicza. W tegorocznym plenerze wezmą udział uznani fotografowie nie tylko z naszego regionu, ale też z Polski: Piotr Bakun, Inez Baturo, Jarda Beneš, Jakub Byrczek, Wojciech Derlak, Jerzy Chaberek, Stanisław Dulny, Zbigniew Furman, Barbara Górniak, Sylwester Hawrył, Ryszard Karczmarski, Dariusz Kostecki, Adam Krasuski, Roman Kravchenko, Lech Mazur, Jacek Michalak, Tomasz Michałowski, Halina Morcinek, Kamil Myszkowski, Maciej Pawelec, Andrzej Ruciński, Lena Skarus, Wojciech Sternak, Krzysztof Szlapa, Sławomir Tobis, Jarosław Tulikowski, Janusz Wojcieszak, Andrzej Zygmuntowicz, Tadeusz Żaczek i Paweł Żak.
Jak podkreślają organizatorzy, projekt ma charakter zarówno artystyczny, jak i dokumentacyjny. Fotografie zaprezentowane na wystawie to nie tylko piękne kadry, ale przede wszystkim świadectwo życia mieszkańców pogranicza, ich tradycji i wierzeń oraz konfliktów różnych religii i narodowości.
– Kilkanaście lat temu razem z kolegą wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić taki plener. To Tadeusz Żaczek, mistrz fotografii specjalizujący się w fotografii pogranicza, ale i prawosławia, zaprosił do Jabłecznej do klasztoru prawosławnego. Tam odbył się pierwszy plener, i już tak cyklicznie od lat jeździmy na pogranicze, dokumentując życie mieszkańców. To nasze pogranicze jest takie mało odkryte, ale ma w sobie wielki potencjał i moc przeżywania duchowego. Ten pejzaż zmienia się, ludzie odchodzą, niestety wszystko przemija i my staramy się to utrwalić – mówi Ryszard Karczmarski, komisarz pleneru i wystawy.
Wystawa w synagodze w Wojsławicach to doskonała okazja, aby zgłębić tajemnice pogranicza i odkryć jego nieznane oblicze.
– "Duchowość pogranicza" to nie tylko wystawa, ale także podróż w czasie i refleksja nad historią i współczesnością tych terenów. Zapraszamy do odkrywania fascynującego świata wschodnich rubieży Polski – zachęcają organizatorzy
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze