Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm. Problem z kontenerami na używaną odzież. Radny apeluje, miasto reaguje

Radny Rady Miasta Chełm Mariusz Kowalczuk (Klub Radnych Chełmianie) skierował do prezydenta interpelację dotyczącą problemu nieestetycznego wyglądu miejsc, gdzie ustawione są kontenery na używaną odzież. Jak wskazuje radny, mieszkańcy Chełma coraz częściej zgłaszają przypadki bałaganu wokół nich – porozrzucane ubrania oraz odpady, takie jak: worki ze śmieciami, butelki i puszki. To niestety negatywie wpływa na wizerunek miasta.
Chełm. Problem z kontenerami na używaną odzież. Radny apeluje, miasto reaguje

W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Chełma Radosław Wnuk, wyjaśnił, że kontenery na odzież znajdują się nie tylko na terenach miejskich, ale także na działkach należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wnuk zwrócił uwagę, że kontenerów na odzież używaną nie definiują jednoznacznie przepisy prawa, co komplikuje sytuację prawną ich umiejscowienia. Dodał, że wysłano pisma do właścicieli nieruchomości, przypominając im o obowiązku utrzymania porządku wokół tych miejsc.

- W wyniku przeprowadzonych działań sprawdzających stwierdzono 33 sztuki nielegalnie ustawionych pojemników na działkach miejskich w pasach drogowych. W większości należą one do dwóch fundacji. W roku bieżącym rozpoczęto intensywne działania mające na celu uporządkowanie tej sytuacji. Jeden z właścicieli kontenerów otrzymał wezwanie do natychmiastowego ich usunięcia oraz zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w celu wymierzenia kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Niestety tylko część kontenerów została niezwłocznie usunięta. W stosunku do pozostałych właściciel notorycznie zmienia lokalizację, zabierając je z jednego miejsca w inne, co uniemożliwia skuteczne uporządkowanie tej sprawy - tłumaczy wiceprezydent w odpowiedzi na interpelację.

Władze miejskie zobowiązały właściciela kontenerów do ich usunięcia do 12 listopada br. Jeśli tego nie zrobi, miasto podejmie dalsze kroki prawne. Co więcej, mimo monitów o utrzymanie porządku wokół kontenerów, podmiot odpowiedzialny za ich ustawienie nie podjął odpowiednich działań. W efekcie odpady wokół pojemników zostały usunięte na koszt miasta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o, lecz jest to rozwiązanie tymczasowe. 

Samorządy w Polsce coraz częściej rezygnują z pojemników na odzież używaną. Choć często kojarzone z organizacjami charytatywnymi jak Polski Czerwony Krzyż, są też własnością prywatnych firm zajmujących się recyklingiem. W praktyce są one często przepełnione i zaniedbane, przez co wzbudzają niezadowolenie mieszkańców. Przykładem jest miasto Łuków, które wypowiedziało umowę PCK i zażądało ich usunięcia. 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
turystka 05.11.2024 10:23
a to straży miejskiej nie ma?

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama