W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Chełma Radosław Wnuk, wyjaśnił, że kontenery na odzież znajdują się nie tylko na terenach miejskich, ale także na działkach należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wnuk zwrócił uwagę, że kontenerów na odzież używaną nie definiują jednoznacznie przepisy prawa, co komplikuje sytuację prawną ich umiejscowienia. Dodał, że wysłano pisma do właścicieli nieruchomości, przypominając im o obowiązku utrzymania porządku wokół tych miejsc.
- W wyniku przeprowadzonych działań sprawdzających stwierdzono 33 sztuki nielegalnie ustawionych pojemników na działkach miejskich w pasach drogowych. W większości należą one do dwóch fundacji. W roku bieżącym rozpoczęto intensywne działania mające na celu uporządkowanie tej sytuacji. Jeden z właścicieli kontenerów otrzymał wezwanie do natychmiastowego ich usunięcia oraz zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w celu wymierzenia kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Niestety tylko część kontenerów została niezwłocznie usunięta. W stosunku do pozostałych właściciel notorycznie zmienia lokalizację, zabierając je z jednego miejsca w inne, co uniemożliwia skuteczne uporządkowanie tej sprawy - tłumaczy wiceprezydent w odpowiedzi na interpelację.
Władze miejskie zobowiązały właściciela kontenerów do ich usunięcia do 12 listopada br. Jeśli tego nie zrobi, miasto podejmie dalsze kroki prawne. Co więcej, mimo monitów o utrzymanie porządku wokół kontenerów, podmiot odpowiedzialny za ich ustawienie nie podjął odpowiednich działań. W efekcie odpady wokół pojemników zostały usunięte na koszt miasta przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o, lecz jest to rozwiązanie tymczasowe.
Samorządy w Polsce coraz częściej rezygnują z pojemników na odzież używaną. Choć często kojarzone z organizacjami charytatywnymi jak Polski Czerwony Krzyż, są też własnością prywatnych firm zajmujących się recyklingiem. W praktyce są one często przepełnione i zaniedbane, przez co wzbudzają niezadowolenie mieszkańców. Przykładem jest miasto Łuków, które wypowiedziało umowę PCK i zażądało ich usunięcia.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze