Historia Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym sięga roku 1864, kiedy to w wyniku represji po upadku powstania styczniowego władze carskie wprowadziły nowe regulacje oświatowe. Szczególną postacią w dziejach placówki był Protazy Wnorowski, zesłany z Litwy za działalność niepodległościową. Jego zaangażowanie w życie społeczności lokalnej przyczyniło się do powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Małochwieju. Niestety, pomimo wielkiego szacunku, jakim darzono go za życia, jego grób w Krasnymstawie z czasem popadł w zapomnienie. Z okazji 100. rocznicy śmierci Wnorowskiego oraz 160-lecia szkoły, społeczność szkolna postanowiła uczcić jego pamięć, tworząc specjalne miejsce pamięci. Środki na pomnik zebrano wśród społeczności lokalnej w ramach zbiórki społecznej, a w 2023 roku zawiązał się komitet społeczny. Pomnik został uroczyście odsłonięty i poświęcony 3 maja 2024 r., równo w 100. rocznicą śmierci Protazego Wnorowskiego, a uroczystość ta była jednym z wydarzeń towarzyszących głównym obchodom jubileuszowym.
– Wydarzeń towarzyszących było więcej, m.in. w styczniu szkoła zorganizowała choinkę dla uczniów „Jak za dawnych lat”, wzorując się na choinkach, które odbywały się w szkole w latach 70. i 80. ubiegłego wieku i są jej wieloletnią tradycją. W kwietniu była organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Recytatorskiego „Juliusz Słowacki i jego twórczość”, skierowanego do szkół podstawowych z terenu całej Polski noszących imię Juliusza Słowackiego. W czerwcu zorganizowano III zjazd absolwentów, nauczycieli, pracowników i sympatyków szkoły. To tylko część wydarzeń zorganizowanych w roku jubileuszowym, towarzyszących oficjalnym obchodom, które miały miejsce 14 listopada – mówi dyrektor szkoły Andrzej Jasionowski.
Historia szkoły to także historie jej absolwentów. Jednym z najbardziej znamienitych jest Stanisław Parzymies. Edukację, jako uczeń, rozpoczął w placówce w 1951 roku, gdy wprowadzono siedmioletnią podstawówkę. Jako uznany profesor uniwersytetu i były dyplomata, wrócił w mury szkoły, aby wspólnie świętować jubileusz. Parzymies jest emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, znanym w Polsce badaczem stosunków międzynarodowych, a w przeszłości pełnił funkcje dyplomatyczne na placówkach m.in. w Chile i Tunezji. Jednym z doktorantów profesora jest obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
– Ważną datą w historii szkoły był rok 1959, kiedy to oddano do użytku jedną część budynku murowanego, a w 1994 roku, po dobudowie drugiej części, oddano do użytku budynek, który funkcjonuje do dzisiaj. W 1996 roku dokonano rozbiórki drewnianego budynku szkoły, który znajdował się na miejscu obecnego parkingu szkolnego. Wspomniany budynek budził wśród społeczności wielki sentyment; absolwenci do dziś uwielbiają opowiadać o tzw. starej szkole, czyli budynku, który funkcjonował do 1994 roku i uznawany był za jeden z najstarszych budynków szkolnych (prawdopodobnie w Polsce), który czynnie funkcjonował do tegoż właśnie roku. 1 września 2004 roku w szkole miała miejsce Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2004/2005 połączona z oddaniem do użytku sali gimnastycznej – opowiada dyrektor szkoły.
Od założenia w 1864 roku szkoła przeszła długą drogę. W 2011 roku otrzymała imię Juliusza Słowackiego, co było ważnym wydarzeniem w jej historii. Od tego czasu dynamicznie się rozwija, osiągając sukcesy w wielu dziedzinach.
– W obszarze dydaktycznym nasz placówka może poszczycić się wysokimi wynikami z egzaminów zewnętrznych oraz dużą liczbą laureatów konkursów przedmiotowych. Szkoła jest aktywna w środowisku lokalnym, bierze udział w międzynarodowych wymianach uczniów, realizuje wiele projektów o charakterze kulturalnym, patriotycznym i sportowym. Posiada szczegółowo opracowaną monografię, obejmującą lata 1864-2014, oraz kilka obszernych artykułów w innych publikacjach. W związku ze 160-leciem szkoły opracowywany jest obecnie suplement do istniejącej monografii, obejmujący lata 2015-2024 – podsumowuje dyrektor Jasionowski.
Napisz komentarz
Komentarze