Według GUS-u 4,8 proc. mieszkań w Polsce nie ma toalety, a 6,2 proc. jest pozbawionych łazienki. Problemem jest także brak wodociągu – dotyczy 2,2 proc. mieszkań. W miastach łazienkę ma więcej osób niż na wsi.
W ciągu dekady poprawiły się warunki mieszkaniowe Polaków
W 2023 roku przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę wynosiła 31,6 mkw., czyli więcej niż jeszcze 10 lat temu. Największą przestrzeń mają mieszkańcy województw mazowieckiego (33,3 mkw.) i wielkopolskiego (32,3 mkw.). Wskaźniki są jeszcze wyższe na wsiach; tam średnio na osobę przypada o 1,5 mkw. więcej.
Różnice w metrażu między miastami a wsiami są szczególnie widoczne. Na wsiach w województwie śląskim mieszkańcy mają do dyspozycji aż o 38 mkw. więcej niż w miastach.
Więcej ludzi ma centralne ogrzewanie
Poprawę widać także w wyposażeniu mieszkań w centralne ogrzewanie. W ostatnich 10 latach wzrosło o ponad 20 proc.
Szczególny rozwój odnotowano na wsiach – dostęp do gazu sieciowego zwiększył się tam o imponujące 70,5 proc. W miastach natomiast rozprowadzenie sieci gazowej jest o 39,9 proc. większe niż na terenach wiejskich.
Przeciętne polskie mieszkanie urosło
Średnia powierzchnia polskiego mieszkania w 2023 roku wynosiła 75,5 mkw. To wzrost o 0,2 mkw. w stosunku do roku poprzedniego.
Największe lokale znajdują się na Podkarpaciu, gdzie średni metraż wynosi 84,8 mkw. Równie przestronne są mieszkania w województwach opolskim (82,1 mkw.) i wielkopolskim (82 mkw.).
Z kolei najmniejsze lokale są w województwach warmińsko-mazurskim (69,8 mkw.), zachodniopomorskim i dolnośląskim, gdzie metraże wynoszą średnio 70-71 mkw.
Ogółem w ubiegłym roku zasoby mieszkaniowe w Polsce obejmowały 15,6 miliona mieszkań, na które składało się 60,5 miliona izb.
Najwięcej mieszkań zlokalizowanych jest w miastach; stanowią one aż 67,8 proc. zasobów mieszkaniowych kraju.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze