Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożeje

Dobra wiadomość – stawki za ogrzewanie nadal będą niższe, niż to wynika z taryf. Zła – i tak będzie trzeba zapłacić więcej niż teraz.

Autor: Canva

Chodzi o ogrzewanie systemowe, czyli z sieci. W styczniu 2025 roku rachunki pójdą w górę. Mma to związek z cenami prądu.

Zamrożenie cen prądu

Jeszcze w listopadzie rząd podjął decyzje, że w przyszłym roku utrzyma tarczę chroniącą przed zbyt dużymi podwyżkami cen energii elektrycznej.

– Zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na 9 miesięcy. Prąd nie podrożeje – ogłosił premier Donald Tusk.

Oznacza to, że maksymalna cena za Mwh będzie wynosić 500 złotych. Gdyby nie było tej osłony, to Polakom przyszłoby płacić ok. 623 zł za Mwh. 

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa energetyczne nie podniosą cen. Zrobią to, ale podwyżka nie przełoży się na rachunki, a spółki otrzymają od państwa rekompensatę. Będzie to wszystko kosztowało ponad 5,4 mld złotych.

A co z ciepłem?

Prąd jest niezbędny do wytworzenia energii cieplnej, która jest dostarczana do domów. Co zatem z cenami ciepła? Niestety będą podwyżki.

Chodzi o ustawę z 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw. Wskazuje ona, że ceny zostają zamrożone (do czerwca 2025 r.) na poziomie z 30 września 2022 roku. Ale nie na sztywno, bo zapisane w ustawie wskaźniki zmieniają się wraz z upływem czasu.

I tak do końca marca 2024 r. ciepło w domach kosztowało 140 proc. tego co jesienią 2022. Do końca tego roku to już 146 proc., a od 1 stycznia 2025 r. wskaźnik znów pójdzie w górę. Będzie obowiązywała zasada 152 proc. ceny z września 2022.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rypać pełoTreść komentarza: Jaki tatuś taki komentarz synusia :)))Data dodania komentarza: 14.12.2024, 19:43Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: AnniTreść komentarza: W Sylwestra będą ważne tylko TRZY miasta w Polsce: Katowice, Toruń, Chełm! Kto miasto na wschodzie zauważył w zeszłym roku, choć wydano aż 250 tys zł na zabawę? Nikt. Miasto ma w tym roku promocję, jak kiedyś miało Zakopane. A koncert zapowiada się wspaniale i zapewniam, będzie to procentować na lata, bo jak się zorientowałam po zajawkach to niesamowicie śliczne miejsce!Data dodania komentarza: 14.12.2024, 18:14Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: Adam NowosadTreść komentarza: Miasteczko się nie podoba - pewnie mieszkasz w LAData dodania komentarza: 14.12.2024, 17:43Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: chłoptaśTreść komentarza: Kto za to płaci???Data dodania komentarza: 14.12.2024, 16:36Źródło komentarza: Chełm. Sylwester z TV Republika. Ile będzie kosztował miasto i dlaczego wzbudza takie kontrowersje?Autor komentarza: ObiektywnyTreść komentarza: Widzę, że chyba bierzesz przekład ze swojego życia. Mieszkańcy Maziarnia płacą za ścieki więcej niż mieszkańcy korzystający z kanalizacji gminnej.Data dodania komentarza: 14.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Chcieli, by gmina zainterweniowała w sprawie oczyszczalni
Reklama
Reklama
Reklama