Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Dorohusk. Postępowanie w sprawie biogazowni zawieszone. Inwestor nie przedstawił raportu

I wszystko jasne. Inwestor, czyli olsztyńska spółka POWER-HUB, nie wywiązał się jeszcze ze swojego obowiązku i nie przedłożył raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko naturalne. W związku z tym urząd nie widział podstaw do tego, aby dalej prowadzić postępowanie związane z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia i wszystkie czynności zostały czasowo zawieszone.
Gm. Dorohusk. Postępowanie w sprawie biogazowni zawieszone. Inwestor nie przedstawił raportu
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

O podjętej właśnie decyzji władze poinformowały w opublikowanym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej obwieszczeniu.

Reklama

- „Stwierdzenie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko zostało nałożone na inwestora postanowieniem wójta gminy Dorohusk z dnia 18 października 2024 roku. Postanowienie to pociąga za sobą, z mocy prawa, obowiązek zawieszenia postępowania do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko” (pis. oryg.) - zauważono w opublikowanym dokumencie.

Podkreślono też, że na złożenie wymaganych dokumentów inwestor ma określony czas.

- „Jeżeli w terminie 3 lat od dnia zawieszenia postępowania strona nie złoży raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, żądanie wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach uważa się za wycofane” (pis. oryg.) - informują władze gminy.

Tak więc w gruncie rzeczy nie wiadomo, czy i kiedy spółka uzyska odpowiednie pozwolenia i pełną dokumentację, która pozwoli na rozpoczęcie budowy instalacji.

Należy też zaznaczyć, że przygotowanie raportu to proces żmudny i długotrwały. W dokumencie należy uwzględnić szereg różnego rodzaju zagadnień. Musi się tam znaleźć zarówno opis dotyczący funkcjonowania całej linii technologicznej, jak i szczegółowy opis otoczenia przyrodniczego miejsca, na które zakład będzie oddziaływał.

Z Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia, którą spółka złożyła w urzędzie, wynika, że teren inwestycji zajmie około 4,88 ha. To głównie grunty orne, pastwiska i łąki. Wszystkie instalacje mają powstać na trzech działkach, a biogazownia ma osiągnąć moc 2 MW. Zabudowa mieszkaniowa oddalona jest od tego terenu o niecałe 700 m. Z dostępnej dokumentacji wynika również, że w pobliżu terenu, gdzie spółka chciałaby wybudować zakład, położone są tereny szczególnie chronione, m.in. obszary Natura 2000.

Cała linia technologiczna ma funkcjonować w oparciu o następujące elementy: wagę samochodową, dwa silosy na kiszonki, dwa zbiorniki na substraty płynne, podajnik wsadu, dwa zbiorniki fermentacyjne, dwa zbiorniki pofermentacyjne, dwa zbiorniki magazynowe, punkt poboru pofermentu, maszynownię, stację uzdatniania biogazu, pochodnię awaryjną, trafostację, kontener socjalny, układ oczyszczania i zatłaczania biometanu, zbiornik przeciwpożarowy, halę suszarniczą, zbiornik wód opadowych i roztopowych, zbiornik na odcieki oraz halę techniczną.

Ta sama karta informacyjna mówi również, że w instalacji przetwarzane będą mogły być wszelkie odpady związane z funkcjonowaniem gospodarstw rolnych: kiszonka roślin energetycznych, pulpa ziemniaczana, wytłoki, serwatka, resztki poubojowe, osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków, gnojowica świńska, pomiot ptasi oraz obornik.

Instalacja będzie mogła przetwarzać ok. 100 ton materiału na dobę.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WerTreść komentarza: Skoro działka prywatną i stała zaniedbana to w czym problem? Żeby syf tam był dalej?Data dodania komentarza: 16.04.2025, 09:09Źródło komentarza: Chełm. Nowy market przy ul. Hrubieszowskiej dzieli mieszkańcówAutor komentarza: ale_sobie_radnych_wybraliscieTreść komentarza: pieski cierpiom ;(((Data dodania komentarza: 16.04.2025, 08:27Źródło komentarza: Krasnystaw. Czy miasto doczeka się wybiegu dla psów? Radna apeluje, burmistrz odpowiadaAutor komentarza: TomAszTreść komentarza: Tak na prawdę, w okolicy (na tzw "rzut beretem") są juś dwa działające sklepy popularnej sieci spożywczej. To co robią współcześni radni przypomina istne szaleństwo. Gdzie nie spojrzeć, tam pozwolenia na budowę kolejnych wielkopowierzchniowych sklepów (teren obok ZUS, dawna fabryka obuwia, teraz Hrubieszowska). CHYBA NIKT NIE POINFORMOWAŁ obecnie rządzących, że NADMIAR SKLEPÓW zwłaszcza wielkopowierzchniowych działa w drugą stronę - POWODUJE WZROST CEN (mała ilość klientów, duża ilość sklepów, a potem wielkie załamanie handlu, bezrobocie itd). A zatem już niedługo taniej będzie jechać do Hrubieszowa, do Krasnegostawu na zakupy spożywcze, niż kupować w Chełmie bułeczki na śniadanie. BRAWO wspaniali Radni Chełma, dzięki Wam miasto idzie NA DNO.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 07:30Źródło komentarza: Chełm. Nowy market przy ul. Hrubieszowskiej dzieli mieszkańcówAutor komentarza: JozekTreść komentarza: "Public relations" to po polsku "stosunki społeczne". Piszcie po polsku, bo wtrącanie angielszczyzny zalatuje kompleksami i wiochą.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 07:09Źródło komentarza: Ruszył nabór na Rzecznika Praw Mieszkańców w Urzędzie Miasta ChełmAutor komentarza: Sylwester BTreść komentarza: A bezrobocie jak było tak dalej jest w mieście ale najważniejsze że autobus będzie. Kto za to zapłaci. W Chełmie nie ma ludzi młodych.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 04:15Źródło komentarza: Nowoczesne autobusy już wkrótce pojawią się na ulicach Chełma
Reklama