Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama

Chełm. Radni chcą powiększenia miasta o prawie 4,5 tys. ha terenów gminy!

Dwa kluby radnych - Chełmianie i PiS - złożyły projekt uchwały dotyczący propozycji zmiany granic administracyjnych Miasta Chełm, obejmującej włączenie dziesięciu obrębów ewidencyjnych z gminy Chełm o łącznej powierzchni ponad 4 400 ha. Według wnioskujących zmiana ma na celu poprawę spójności przestrzennej, rozwój inwestycyjny oraz zwiększenie dochodów miasta, co pozwoli na realizację nowych projektów i poprawę jakości życia mieszkańców. Decyzję poprzedzą konsultacje społeczne, których przeprowadzenie powierzono prezydentowi Chełma.
Chełm. Radni chcą powiększenia miasta o prawie 4,5 tys. ha terenów gminy!

Na sesji Rady Miasta Chełm, która odbyła się 27 grudnia, Kluby Radnych "Chełmianie" (Kamil Błaszczuk, Tomasz Kociubiński, Mariusz Kowalczuk, Piotr Krawczuk vel Walczuk, Wojciech Wójcik) oraz Prawa i Sprawiedliwości (Longin Bożeński, Mirosław Czech, Adam Kister, Dorota Rybaczuk, Tomasz Szczepanek, Marek Tomaszewski, Grażyna Wietrzyk-Neckier), złożyły wspólny wniosek o dodanie do porządku obrad projektu uchwały dotyczący propozycji zmiany granic administracyjnych miasta. Uchwała zakłada przystąpienie do procedury zmiany granic oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Reklama

Jak zaznaczył przedstawiciel grupy wnioskodawców radny Wojciech Wójcik (Chełmianie), złożony wniosek to na tym etapie jedynie propozycja i rozpoczęcie konsultacji. 

– Chcemy, aby te konsultacje były jak najszerzej zakrojone. Będziemy rozmawiać ze wszystkimi mieszkańcami miasta, jak również z mieszkańcami gminy Chełm. Nie chcemy robić żadnej „zawieruchy”. – mówił podczas posiedzenia komisji. – Chcemy rozmawiać, ale by być do tego odpowiednio umocowanym, niezbędna jest taka uchwała. Chcemy spotkać się także z władzami gminy. Na ten moment chcemy poznać wolę mieszkańców – tłumaczył Wójcik.

Proponowana zmiana granic obejmuje włączenie do miasta Chełm dziesięciu obrębów ewidencyjnych z gminy Chełm. Są to: Janów (481,38 ha), Okszów (191,29 ha), Okszów-Kolonia (186,45 ha), Pokrówka (558,61 ha), Żółtańce-Kolonia (171,27 ha), Horodyszcze (653,67 ha), Horodyszcze-Kolonia (253,76 ha), Rudka (962,60 ha), Parypse (509,60 ha), Zawadówka (478,81 ha). Łączna powierzchnia terenów przewidzianych do włączenia przekracza 4 400 ha.

Uzasadnienie zmian

Według autorów projektu, zmiana granic ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju miasta. W uzasadnieniu wskazano na kilka istotnych aspektów. Podczas sesji, przedstawiciel wnioskujących - Wojciech Wójcik, podkreślał m.in. że obręby sąsiadujące z Chełmem w ostatnich latach uległy intensywnemu rozwojowi urbanistycznemu. Ich włączenie miałoby na celu uporządkowanie przestrzeni funkcjonalnej oraz ułatwienie zarządzania infrastrukturą miejską.

Rozszerzenie granic ma także umożliwić realizację inwestycji mieszkaniowych, usługowych i rekreacyjnych, zwiększając jednocześnie efektywność transportu oraz komunikacji. Wójcik zaznaczył też, że nowe tereny wyróżniają się atrakcyjnością inwestycyjną dzięki dogodnej lokalizacji i dostępności komunikacyjnej. Dzięki rozwojowi terenów inwestycyjnych Chełm zyskałby dodatkowe wpływy z podatków, które przełożyłyby się na realizację projektów infrastrukturalnych, społecznych i kulturalnych.

Konsultacje społeczne

Uchwała została przegłosowana, mimo iż Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej (Sebastian Bielecki, Piotr Jabłoński, Łukasz Krzywicki, Tomasz Ochera, Marek Sikora, Małgorzata Sokół) wstrzymał się od głosu. Stanisław Mościcki (KR "Polska 2050") nie oddał głosu, jednak członkowie jego klubu (Marcin Lipczuk, Tomasz Otkała, Katarzyna Rot) byli za przyjęciem uchwały, podobnie jak radna niezrzeszona Katarzyna Janicka. Oczywiście "za" byli także wszyscy radni Chełmian oraz PiS-u.

Zgodnie z uchwałą, mieszkańcy miasta będą mieli możliwość wyrażenia swojej opinii na temat planowanych zmian podczas konsultacji społecznych. Władze miasta podkreślają, że opinia mieszkańców będzie kluczowa dla podjęcia ostatecznej decyzji. Za realizację procedury odpowiedzialny będzie Prezydent Miasta Chełm.

Wrócą protesty?

Przypomnijmy, że kiedy poprzednio słyszeliśmy o planach poszerzenia granic miasta, doszło do protestów, które odbiły się echem w całym kraju. W 2021 roku prezydent Jakub Banaszek, zaproponował przyłączenie do miasta części sąsiednich obszarów wiejskich, co spotkało się z oporem lokalnych społeczności. Wtedy mieszkańcy gminy Chełm wyrażali swoje niezadowolenie poprzez demonstracje, podczas których skandowali hasła takie jak: "Nie oddamy gminy", "Nie chcemy do miasta" oraz "Nasza gmina nasze życie, hej Banaszek pasożycie". Mieszkańcy terenów gminnych obawiali się, że przyłączenie do miasta może skutkować wyższymi podatkami, zmianami w zagospodarowaniu przestrzennym oraz utratą dotychczasowego charakteru ich miejscowości.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rafał 31.12.2024 18:58
Nie rozumiem ludzi którzy kupują działki na jakichś paryspach, uhrah, strupinach czy depultyczach... przecież tam nic oprócz szosy i przystanku w sąsiedniej wsi nie ma :p Wierzbica, Sawin, Rejowce, Siedliszcze, Żmudź czy Wojsławice ok tam już jakaś cywilizacja dotarła.

Reklama
Asdzxc 30.12.2024 14:41
A nie lepiej na każda gminę rozpisać jakieś referendum czy głosowanie wśród obywateli a potem powinno zdecydować po 80% minimum(na pewno nie 50 bo to jest stykowe i raczej gmina będzie domową wojnę prowadzić) z każdej gmin. Kto będzie chciał ten przyłączy gminę a kto nie to zostaje na starych zasadach.

Szefo 30.12.2024 09:12
Ludzie kupowali w Pokrowce działki za ogromne pieniądze i się budowali żeby żyć poza miastem, płacić niższe podatki a teraz Banaszek chce ich w trąbę zrobić i włączyć do miasta i obłożyć wyższymi opłatami 🤣🤣🤣 jak u Barei 🤣

Logika 29.12.2024 21:39
Ubyło 10 tys Chełmian a decydentom jeszcze za ciasno

I❤️większy Chełm 29.12.2024 20:00
3×TAK,

Szekspir 28.12.2024 21:04
Kuba do Jakuba : robimy skok na Karola - fajna ta jego rola! Weźmiemy go do miasta bo to "awans" Basta!!!

Reklama
Nie Nie Nie 28.12.2024 20:16
Nie Nie Nie. Nie po to uciekałem z miasta żeby teraz siłą mnie tam wciągali. Wiąże się to z wyższymi podatkami ceną wody itp. NIE !!!

ziomal 28.12.2024 22:43
ok, nie po to uciekałeś z miasta -choć podatki w Chełmie nie są duze, odpowiedz w takim razie czy pracujesz w Chełmie i gdzie odprowadzasz podatki? czy pracując w Chełmie korzystasz z infrastruktury miejskiej? i czy w takim razie za to korzystanie płacisz? czy uważasz ,ze sie Tobie należy? takich pytań można mnóstwo stawiać, w czym mieszkający w gminie Chełm a np. pracujący w Chełmie wspierają miasto

Mam pytanie 29.12.2024 08:08
Skoro podatki nie są takie duże i są same korzyści z przyłączenia do miasta to Powiedz mi proszę dlaczego tyłu mieszkańców miasta ,,uciekło" do gminy, skąd wziął się pomysł mieszkańców Wolwinowa na przejście do gminy? Pewnie dlatego że w mieście taki ,,dobrobyt" jest ofc

Xyz 29.12.2024 20:28
Bo miasto nie chciało zrobić asfaltu dlatego tak było, miasto powinno się rozwijać i powinno tagrze pójść w stronę Hrubieszowa "strupin mały, strachoslaw i kamień"

Tomasz 29.12.2024 22:02
Xyz 29.12.2024 20:28
Bo miasto nie chciało zrobić asfaltu dlatego tak było, miasto powinno się rozwijać i powinno tagrze pójść w stronę Hrubieszowa "strupin mały, strachoslaw i kamień"
Absolutnie nie powinny być zabudowywane tereny wzdłuż drogi wojewódzkiej w kierunku Hrubieszowa. Powstało kilka domów przez które dojazd do Chełma wydłuża się! Budują się przy drodze wojewódzkiej a później płaczą ze ruch, samochody, śmieci, niebezpieczeństwo. STOP zabudowy przy Drogach Wojewódzkich!

Reklama
ziomal 30.12.2024 10:35
przyczyny będą wielorakie i to nie jest kwestia tylko podatków, to to ze ludzie w pewnym momencie zaczęli więcej zarabiać, ich biznesy przynosiły i przynoszą zyski, to to ze wieś zaczęła dostawać z EU duze dotacje, z których miasta, a w tym także Chełm były wyłączone, to także iż wiele osób które mieszkając w Chełmie miały czy tez mają w "obwarzanku" własne pola działki-co do Wolwinowa-problem dotyczył dróg ( m.in jakie procedury obowiązują w miastach a jakie w terenach wiejskich- jak nie znasz tych zagadnień to znaczy bijesz niepotrzebnie pianę z Wolwinowem)-zażalenie możesz złożyć do wieloletnich rządów Fiszowej czy tez Grabczuka i pytanie dlaczego byli nieruchawi, opieszali -i tu tez kwestia dotacji z EU -ciekawe jak by to były gdyby wies była na tych samych prawach jak miasta ,czyli bez dotacji z EU -a te dotacja to także podatki osób mieszkających w miastach

Dominika 28.12.2024 22:46
Nie Nie Nie 28.12.2024 20:16
Nie Nie Nie. Nie po to uciekałem z miasta żeby teraz siłą mnie tam wciągali. Wiąże się to z wyższymi podatkami ceną wody itp. NIE !!!
Dokładnie! Ja uciekłam na Parypsie żeby się tyle nie myć co trzeba sie myc w mieście i nie chce do miasta!

Szop pracz🦨 29.12.2024 13:36
Dominiko poproszę namiary - dojadę z gąbką i pachnącym mydełkiem ❤️

Tomcio 29.12.2024 14:37
A Chełmianie się skarżą, że to z oczyszczalni tak jedzie.

ziomal 28.12.2024 11:40
Platforma jak zwykle hamulcowym, to że się wstrzymali wcale nie oznacza ,iż są za - wręcz przeciwnie to pokazuje ze znowu będą ryć na szkodę miasta. Przysłowiowy kaktus prędzej wyrośnie niż to, że np. radni Sikora czy Krzywicki jawnie i z przekonaniem będą optować za rozwojem miasta, za poszerzeniem granic. Juz raz to było widać, choć nadzieja w PL2050 ,która może przejrzy na oczy, iż bez poszerzenia granic miasto w swojej funkcji będzie się kurczyć.

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner reklamowy
ReklamaChełmskie Widoki
Reklamareklama FFCL dodatek
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama