Akcja Mayday 2 dzieje się w latach 90, scenografia i kostiumy przypominają o ubiegłych dekadach w sposób niezwykle sentymentalny. Można dostrzec telefony stacjonarne, boazerię czy natapirowane włosy, mocne charakteryzacje oraz barwne kostiumy. Jednak to tylko dodatki do tego, co się dzieje na scenie.
Poniżej galeria zdjęć:
Ciężar całej sztuki stoi po męskiej stronie. To mężczyźni odpowiedzialni są za zdarzenia, jakie będą miały miejsce. Damska strona niestety niknie w obliczu zdarzeń. Ich role sprowadzone są tylko do stereotypowych prac w kuchni, szykowania się i czekania na swojego wybranka. Bohaterki są pionkami w grze taksówkarza i jego przyjaciela, którzy zwiększają ilość komplikacji i własnych kłamstw. Sieci zdarzeń w życiu bohaterów się mnożą, prowadząc do bardziej i mniej komicznych sytuacji.

Sztuka czerpie bardzo dużo z gatunku slapstick, z którego był znany m. in. Charlie Chaplin. Slapstic charakteryzuje się szybką akcją i rubasznym humorem, a postacie są mocno przerysowane i przeżywają groteskowe przygody. Tak jest i w drugiej części sztuki Roy'a Cooney'a. Góruje humor sytuacyjny, oparty na patriarchacie i przyjętych przez społeczeństwo rolach.
Historia prowadzona jest przez liczne dialogi, które bardzo szybko pchają historię do przodu. Akcja rozgrywa się symultanicznie w dwóch domach głównego bohatera. Widzowie mogą na bieżąco obserwować, jaki wpływ na każdą z postaci mają wydarzenia. Co chwila są zaskakiwani nowymi, nieoczywistymi sytuacjami, które odpowiedzialne są za kolejne ciągi zdarzeń, z jakimi muszą się zmierzyć. Sztuka podzielona jest na dwa akty, pierwszy jest wprowadzeniem widzów w wir wydarzeń, a drugi prawdziwą eksplozją. Sztuka nie jest podzielona jednak na sceny przez autora, co powoduje, że widz nie ma poczucia, że coś się kończy, a coś się zaczyna. Jedna rzecz przechodzi w drugą, a zdarzenia wpływają na siebie. Widzowie muszą uważnie śledzić historię.

W sztuce możemy zobaczyć aktorów Teatru Ziemi Chełmskiej: Bogusława Byrskiego, Sławoja Czarnotę, Barbarę Szarwiło, Mirellę Rogozę Biel, Kingę Matusiak Lasecką, Michała Prusa i Zbigniewa Moskala, a za reżyserię odpowiada Marcin Wąsowski.
Najbliższy spektakl będzie można zobaczyć 9 stycznia o godzinie 19:00 w Chełmskim Domu Kultury. Bilety dostępne w kasie i na stronie internetowej ChDK w cenie 50 złotych. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia.
Mayday 2 to propozycja dla miłośników lekkich komedii. Sztuka bawi widzów poprzez zabawne i nieoczekiwane sytuacje, w które wpadają bohaterowie. Na scenie góruje rodzaj humoru, który opiera się na absurdalności, pomyłkach i nieporozumieniach, prowadzących do komicznych konsekwencji.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze