Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama dobry młyn
Nie wypłacają czternastek

Pow. krasnostawski. Jak pogodzić oszczędności z satysfakcją nauczycieli?

Podczas ostatniej sesji powiatu w Krasnymstawie przyjęto sprawozdanie za ubiegły rok z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach, dla których powiat jest organem prowadzącym. Czy w czasach rosnących kosztów edukacji krasnostawski samorząd znajduje sposób na optymalizację wydatków, jednocześnie dbając o motywację kadry pedagogicznej?
Pow. krasnostawski. Jak pogodzić oszczędności z satysfakcją nauczycieli?

Źródło: freepik

Jak poinformował nas wicestarosta Marek Nowosadzki, powiat krasnostawski od czterech lat nie ponosi kosztów wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego dla nauczycieli. Co prawda, organy prowadzące, będące jednostkami samorządu terytorialnego, mają obowiązek corocznie analizować wydatki na wynagrodzenia nauczycieli i w razie nieosiągnięcia średnich wynagrodzeń wypłacać jednorazowy dodatek uzupełniający, potocznie zwany "czternastka", ale w powiatowych szkołach nie było takiej potrzeby. Wyrównanie przyznawane jest tylko dla tych nauczycieli, którzy nie osiągnęli średniej płacy na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Reklama

- Przeprowadzona analiza średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli oraz wydatków na wynagrodzenia poniesionych w 2024 r. na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat krasnostawski wykazała jednak, że średnie wynagrodzenia tej grupy zawodowej, zostały osiągnięte. W związku z tym nie ma konieczności wypłacenia dodatku uzupełniającego za ubiegły rok - wyjaśnia wicestarosta. 

Znaczny odsetek nauczycieli w krasnostawskich placówkach oświatowych korzysta z możliwości pracy w godzinach ponadwymiarowych, co przekłada się na wyższe wynagrodzenia. Przykładowo, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Krasnymstawie aż 93% kadry pedagogicznej realizuje dodatkowe godziny pracy, a w I Liceum Ogólnokształcącym w Krasnymstawie odsetek ten wynosi ponad 75%. W II LO w Krasnymstawie jest to ponad 66%, w Zespole Szkół Nr 1 w Krasnymstawie 66% nauczycieli prowadzi godziny ponadwymiarowe, w Zespole Szkół nr 2 w Krasnymstawie ponad 67%. 

- Nie bez znaczenia jest też fakt wprowadzenia w regulaminie określającym wysokość stawek dodatków i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania nagród zmian polegających na podwyższeniu dodatków wchodzących w skład wynagrodzenia nauczycieli, którzy realizują prace w warunkach uciążliwych i trudnych, wydatki ponoszone na wynagrodzenia nauczycieli są wyższe niż zobowiązuje nas do tego Karta Nauczyciela – dodaje wicestarosta. 

Strategią powiatu jest wnikliwa analiza arkuszy organizacyjnych, przeprowadzana przez wydział oświaty przed każdym rokiem szkolnym. 

- Zalecamy dyrektorom przydzielanie nauczycielom godzin ponadwymiarowych. Po raz kolejny od początku funkcjonowania art. 30 Karty Nauczyciela jako powiat nie będziemy musieli wypłacać tzw. dodatków uzupełniających. Ta konsekwentna polityka oświatowa samorządu powiatowego przynosi pozytywne rezultaty, i dla samorządu i dla nauczycieli – podsumowuje wicestarosta.

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner Monter
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama