Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W Polsce każdego roku chorobę tę wykrywa się u około 18 tysięcy osób, co czyni ją trzecim najczęściej występującym nowotworem w kraju. Mimo że rozwija się przez długi czas, często nie daje żadnych objawów, dlatego kluczową rolę w jego wykrywaniu odgrywa profilaktyka.
Eksperci jednogłośnie podkreślają – im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większe są szanse na jego skuteczne wyleczenie. Właśnie dlatego tak ważne są regularne badania przesiewowe. Dzięki nim można wykryć zmiany w jelicie grubym na etapie, gdy nie powodują jeszcze żadnych dolegliwości. W ramach globalnej kampanii „Blue March” specjaliści oraz organizacje zdrowotne zwracają uwagę na znaczenie badań diagnostycznych i zdrowego stylu życia. Nowotwór ten rozwija się powoli, często przez kilka lat, dlatego wczesne wykrycie zmian w jelicie może uratować życie.
Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Należą do nich:
- wiek powyżej 50. roku życia,
- uwarunkowania genetyczne,
- obecność polipów w jelicie grubym,
- choroby zapalne jelit,
- brak aktywności fizycznej,
- nieprawidłowa dieta i nadmierna masa ciała,
- nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
Ponieważ rak jelita grubego rozwija się zwykle z łagodnych zmian, takich jak polipy, ważne jest ich wczesne wykrycie i usunięcie, zanim przekształcą się w nowotwór złośliwy.
Kolonoskopia – kluczowe badanie profilaktyczne
Jednym z najskuteczniejszych sposobów wykrywania raka jelita grubego jest kolonoskopia. To badanie, podczas którego lekarz dokładnie ocenia wnętrze jelita grubego przy użyciu endoskopu. W zależności od wskazań medycznych kolonoskopia może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a jej czas trwania wynosi od 15 do 40 minut.
W Polsce działa program profilaktyki raka jelita grubego finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w ramach którego można wykonać bezpłatną kolonoskopię bez konieczności posiadania skierowania. To doskonała okazja, by zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania.
- We wczesnych stadiach rak jelita grubego może nie dawać żadnych symptomów, dlatego tak ważna jest profilaktyka: z jednej strony wprowadzanie zdrowych nawyków od najmłodszych lat, z drugiej wykonywanie regularnych badań profilaktycznych - mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Marzec to doskonała okazja, by zadbać o swoje jelita i skorzystać z dostępnych możliwości diagnostycznych.
- Program skierowany jest do osób w wieku od 50 do 65 lat lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego, ponieważ w tej grupie najczęściej zdarzają się zachorowania. Do badania w ramach programu nie jest potrzebne skierowanie. W województwie lubelskim, kolonoskopię w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego można zrobić w 16 pracowniach. W 2024 roku z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało 4446 mieszkańców naszego regionu, w tym ponad dwa i pół tysiąca kobiet i blisko dwa tysiące mężczyzn – dodaje dyrektor Piróg.
Listę pracowni endoskopowych, które biorą udział w programie, wraz z adresami i numerami telefonu można znaleźć na stronie Lubelskiego OW NFZ https://www.nfz-lublin.pl/program_badan_przesiewowych_raka_jelita_grubego. Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.
Napisz komentarz
Komentarze