„Biblionerzy Junior” dla najmłodszych
27 maja uczniowie klas trzecich zmierzą się w czytelniczych zmaganiach w ramach konkursu „Biblionerzy Junior”. Celem tego wydarzenia jest rozbudzenie w najmłodszych pasji do literatury dziecięcej oraz zachęcenie ich do częstszego odwiedzania biblioteki.
– Każda ze szkół może zgłosić dwóch uczestników wyłonionych w drodze eliminacji szkolnych. Propozycje testu eliminacyjnego prześlemy do szkół do 31 marca – mówią organizatorzy.
Finał konkursu ma formę rywalizacji. Uczestnicy odpowiedzą na pytania otwarte związane ze wskazaną literaturą. Pytania mogą mieć też formę obrazową lub dźwiękową. Każdy uczestnik otrzyma trzy zielone kartki, czyli szansę. Zła odpowiedź na pytanie lub jej brak po upływie ustalonego czasu to utrata szansy, czyli zielonej kartki. Ci uczniowie, którzy odpowiedzieli na co najmniej jedno pytanie, przechodzą do kolejnego etapu, w którym uczestnicy po udzieleniu poprawnej odpowiedzi wskazują zawodnika do następnego pytania.
Drugi etap trwa do chwili, kiedy w turnieju pozostanie trzech graczy. Uczestnicy ci zdobywają tytuł laureata konkursu, a pozostali tytuł finalisty powiatowego konkursu czytelniczego "Biblionerzy Junior".
Galeria zdjęć z poprzedniej edycji:
„Biblionerzy na szóstkę” dla starszych uczniów
Dzień później, 28 maja, odbędzie się konkurs literacki „Biblionerzy na szóstkę”, skierowany do uczniów klas IV-VIII. Uczestnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII.
– Eliminacje szkolne przeprowadzane są 24 kwietnia. Mają formę testu pisemnego z zakresu podanego w regulaminie lektur szkolnych. Wyłoniony finalista weźmie udział w etapie powiatowym – dodają organizatorzy.
Finał konkursu będzie miał formułę teleturnieju "Milionerzy". Wszyscy uczniowie, którzy odpowiedzą na 12 pytań z wylosowanego przez siebie zestawu otrzymają tytuł "Biblioner na szóstkę". Również uczeń, który osiągnie tytuł laureata, otrzyma punkty w procesie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
– Głównym założeniem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Jest to forma szczególnie atrakcyjna dla uczniów z klas starszych ze względu na egzamin ósmoklasisty, którego podstawę stanowi znajomość treści lektur, zwłaszcza obowiązkowych – kontynuują organizatorzy konkursu.
Oba konkursy „Biblionerzy” to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim szansa na rozwijanie pasji, poszerzanie wiedzy i integrację środowiska szkolnego.
– Odsyłamy zainteresowanych uczniów do regulaminu, w którym znajduje się spis lektur oraz szczegółowe informacje na temat przebiegu konkursu. Można go znaleźć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 6 w Chełmie – podsumowują organizatorzy.
Szkoły podstawowe z Chełma i powiatu chełmskiego zainteresowane udziałem w konkursach, proszone są o zgłaszanie do 17 marca. To szansa, aby dać uczniom możliwość do sprawdzenia swoich umiejętności i zdobycie cennego doświadczenia.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze