Spotkanie, które odbyło się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego, zgromadziło ekspertów, naukowców, przedstawicieli samorządów oraz organizacji pozarządowych. Obradom przewodniczyła wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.
Priorytetowe działania
Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe prace oraz wyznaczono kierunki dalszych działań. Już teraz złożony został wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu projektu zmieniającego częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. To krok w stronę bardziej elastycznego i sprawiedliwego systemu wsparcia dla osób potrzebujących.
- Pracujemy nad lepszym wsparciem osób w kryzysie bezdomności, rozwojem usług społecznych i mieszkalnictwa wspomaganego oraz szeregiem innych kwestii. Chcemy, aby kolejne projekty zostały przekazane do prac rządu jeszcze w tym półroczu - podkreśliła wiceministra Katarzyna Nowakowska.
Kluczowe zmiany
W trakcie spotkania zaprezentowano propozycje zmian w ustawie o pomocy społecznej oraz ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centra usług społecznych. Wśród najważniejszych kwestii znalazła się konieczność doprecyzowania definicji osoby znajdującej się w kryzysie bezdomności, a także precyzyjnego określenia zakresu pracy socjalnej. Ważnym elementem było także wprowadzenie do ustawy definicji streetworkingu, kręgów wsparcia oraz deinstytucjonalizacji.
Kolejnym kluczowym zagadnieniem było wsparcie kadry systemu pomocy społecznej. Eksperci podkreślili, że bez odpowiednio przygotowanych specjalistów trudno będzie wdrażać skuteczne rozwiązania. Planowane zmiany zakładają więc nie tylko poprawę warunków pracy, ale również zwiększenie liczby szkoleń i możliwości rozwoju zawodowego pracowników socjalnych.
Nieodłącznym elementem reformy jest również rozwój mieszkalnictwa wspomaganego, które powinno stać się jedną z kluczowych form pomocy osobom wymagającym wsparcia w zakresie stabilizacji życiowej. Podkreślono, że konieczne jest stworzenie systemowych rozwiązań, które umożliwią skuteczniejszą pomoc w tym obszarze..
Po zakończeniu prac legislacyjnych dokumenty trafią do dalszego procedowania. Już teraz udało się m.in. przygotować projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczący standardów funkcjonowania placówek dla osób bezdomnych.
Chełmianka w zespole
Powołanie Anny Szalast do zespołu ds. reformy systemu pomocy społecznej jest istotnym wyróżnieniem.
- To zarówno uznanie kompetencji, w tym wiedzy i umiejętności w obszarze projektowania i realizacji zadań pomocy społecznej czy szerzej polityki społecznej, w tym w szczególności usług społecznych z zastosowaniem zasad dążących do zmiany, często innowacyjnej, nieoczywistej lecz zawsze w myśl deinstytucjonalizacji, jak również wyzwanie i zapowiedź intensywnej pracy. To także potwierdzenie, że przyjazny samorządowy grunt, współpraca, włączanie partycypacji społecznej przynosi zauważalne efekty. Pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami w gronie praktyków, naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych, łącząc siły ponad podziałami - powiedziała nam Anna Szalast.
Nominacja dyrektorki chełmskiego MOPR-u pokazują, że lokalne działania i innowacyjne podejście do pomocy społecznej, mogą mieć wpływ na kształtowanie polityki na szczeblu krajowym.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze