Najprawdopodobniej w kwietniu tego roku, w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, będzie miało miejsce spotkanie promocyjne z udziałem prof. Andrzeja Buki – wybitnego archeologa, którego badania obracały się także wokół Chełma, tutejszej Wysokiej Górki oraz jednego z symboli naszego regionu – wieży kamiennej w Stołpiu. O wydanej przez naukowca publikacji, w której opisał efekty niespełna 25-letniej pracy w Chełmie i okolicach poinformował właśnie Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
RC
23.03.2025 17:03
Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Publikacja ukazała się nakładem Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i nosi tytuł „Chełm przedlokacyjny. Na styku kultur i cywilizacji”. W opublikowanym na portalu instytucji komunikacie przypomniano, że prof. Buko w badania na terenie Chełma i okolic zaangażował się jeszcze w 2001 roku.
Reklama
- Od lat popularyzuje dziedzictwo archeologiczne Chełma i jego okolic - w kraju i za granicą - podkreślając niezwykłość miasta i jego ważną rolę na pograniczu kultur i cywilizacji. Najnowsza publikacja prof. Buki traktuje o najstarszych dziejach miasta, czyli okresie przedlokacyjnym, przed 1392 r. Książka adresowana jest zarówno do specjalistów, jak i do szerszego kręgu odbiorców. Powstała w ramach planu naukowego realizowanego w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk – przypomina Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie.
Zachętą do lektury książki może być jej następujący fragment.
„Położony na środkowo-wschodniej peryferii współczesnej Polski Chełm jest miastem niezwykłym. Jak niewiele innych, poszczycić się może dziedzictwem historycznym różnych kultur i cywilizacji. Ich świadectwem jest przetrwałe w kopalnej formie patrymonium kulturowe nawiązujące ideowo do spuścizny Słowian Wschodnich i Zachodnich, kultur zachodnioeuropejskich i śródziemnomorskich, w tym do cywilizacji bizantyjskiej. W wyniku oddziaływania wielu czynników powstało na ziemi chełmskiej innowacyjne etnokulturowo miejsce spotkań ludzi i kultur średniowiecznej Europy”.
Książkę uzupełnia i wzbogaca obszerna bibliografia, kalendarium wybranych wydarzeń z dziejów pogranicza południowo-wschodniej Polski, bogaty materiał ilustracyjny (111 rycin) oraz streszczenie w języku angielskim.
Napisz komentarz
Komentarze