Zastanawiasz się, co wpływa na wartość nieruchomości? Jest kilka kluczowych czynników, które decydują o cenie domu. Opowie o nich agentka Północ Nieruchomości w Chełmie, Marta Bodzak. Nie od dziś wiadomo, że jedne nieruchomości są bardziej atrakcyjne i osiągają wysokie ceny, a inne mniej i właściciele mają problem z ich sprzedażą. Co ciekawe, preferencje inwestorów się zmieniają, a to z kolei wyznacza nowe trendy w branży nieruchomości. Są jednak pewne stałe wyznaczniki, które sprawiają, że rośnie wartość danej nieruchomości.
Już od ponad 2 lat rośnie w Polsce zdolność kredytowa. W ostatnich tygodniach dostęp do kredytów na zakup mieszkań ułatwił spadek oprocentowania. To oznacza, że możemy wziąć większy kredyt mieszkaniowy. 718 tys. złotych – tyle przeciętnie może dziś pożyczyć na zakup mieszkania trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych – tak wynika z danych zebranych przez ekspertów z Hreit, analizujących rynek nieruchomości. To o ponad 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik ten wpisuje się w trwający już ponad dwa lata trend odbudowy zdolności kredytowej.
Polacy szukają domów. Ich największym zainteresowaniem cieszą się małe metraże. Najwięcej osób rozgląda się za domami od 80 metrów kwadratowych. Wśród nich są nie tylko osoby zainteresowane domami z drugiej ręki. 57 proc. ankietowanych przez Nieruchomosci-online.pl bierze pod uwagę zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: chodzi o pieniądze.
Znamy już nowe stawki kar za powodowanie hałasu. Resort klimatu jeszcze głębiej zajrzał do kieszeni sprawców. Poskutkuje? Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Nowe regulacje zostały ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 23 sierpnia 2024 r. Okazuje się, że stawki poszły w górę, a więc Polacy w przyszłym roku za każdy decybel ponad normę zapłacą więcej. Wiemy o ile.
Inflacja, czyli wzrost ogólnego poziomu cen dóbr i usług, jest zjawiskiem, które może znacząco wpłynąć na wartość naszych oszczędności i inwestycji. W czasach, gdy inflacja rośnie, wielu inwestorów poszukuje sposobów na ochronę swojego kapitału. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest inwestowanie w nieruchomości. W artykule przedstawimy, dlaczego nieruchomości są uważane za dobrą ochronę przed inflacją oraz jak najlepiej z nich skorzystać, aby zabezpieczyć swój majątek.
Fiskus nie odpuszcza i ciągle kontroluje w nadziei na przyłapanie kogoś na unikaniu płacenia podatków. Teraz pod lupę wziął właścicieli mieszkań. Urzędy skarbowe nasiliły kontrole dotyczące osób fizycznych, które kupiły nieruchomość. Tymczasem najnowszy raport ekspertów finansowych wskazują, że ceny mieszkań idą w górę.
Ceny mieszkań szybują. Nie każdego stać na własne "M". Dlatego niektórzy szukają alternatywy i zasilają kolejki po mieszkania komunalne. Podpowiadamy, dla kogo są takie lokale i jak się o nie ubiegać.
– Przygotowaliśmy projekt "Mieszkanie na start", który ma wspierać zakup pierwszego mieszkania – poinformował na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Tym samym potwierdził, że nowy rząd przygotował program, który ma zastąpić „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Kto i na jakich zasadach z niego skorzysta?
Powstały pierwsze przepisy, które mają przeciwdziałać tzw. patodeweloperce. Bloki w większej odległości od siebie, mniej "betonozy" i większe place zabaw. Co jeszcze się zmieni?
Rząd planuje przedłużyć na przyszły rok wakacje kredytowe. Ale nie będą już dla każdego, kto co miesiąc płaci ratę za dom lub mieszkanie. Sprawdziliśmy, co się zmieni. Wakacje kredytowe weszły w życie w 2022 roku. Była to odpowiedź na kłopoty finansowe wielu Polaków. Przez inflację i rosnące stopy kredytowe pożyczający pieniądze na zakup domu lub mieszkania mieli problem z ich spłatą. Bo wysokość rat błyskawicznie wzrastała.
Mieszkań jest coraz mniej, domów jednorodzinnych przeciwnie – wybór wciąż jest spory. W ostatnich miesiącach wciąż mówi się o malejącej liczbie ofert na rynku nieruchomości. Nie dotyczy to jednak domów jednorodzinnych. Z ustaleń portalu Nieruchomosci-online.pl wynika, że w III kwartale to mieszkania szybko znikały z rynku.
Coraz uboższa oferta, coraz większe zainteresowanie kupnem mieszkania. Efekt? Szybko rosnące ceny mieszkań. I to bez względu na ich wielkość. To wnioski wynikające z analizy cen na rynku mieszkań używanych w III kwartale tego roku, którą przygotowują Nieruchomosci-online.pl. Za to nasi agenci podkreślają, że na lokalnym rynku nieruchomości widać znaczne ożywienie.
Budowa domu to nierzadko spełnienie marzeń. Inwestycja często okupiona jest trudem i latami wyrzeczeń. Okazuje się jednak, że w trakcie wznoszenia nieruchomości pojawiają się nieoczekiwane błędy. Nawet co piąty produkt budowlany nie spełnia deklaracji jakościowych producenta. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), udostępnionych przez Gethome.pl, na 373 badane próbki produktów budowlanych, aż 77 miało gorsze właściwości użytkowe niż deklarowane przez producentów. To nadal dużo, jednak sporo mniej niż jeszcze niedawno, gdy udział niewłaściwej jakości wyrobów budowlanych w badanej partii sięgał 60 proc.
Czym jest certyfikat charakterystyki energetycznej? Na kogo prawo nakłada posiadanie takiego dokumentu i kto zajmuje się jego przygotowaniem? Na te i inne pytania odpowiada agent Północ Nieruchomości w Chełmie, Jonatan Urban.
W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, w której likwidacji podlega podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym. Tą samą ustawą wprowadzono również 6-procentową stawkę PCC od zakupu szóstego i kolejnego mieszkania.