Rynek pracy w Lublinie - jak wygląda obecna sytuacja?
Lublin jest stolicą województwa lubelskiego, centralnym ośrodkiem aglomeracji lubelskiej oraz jednym z największych rynków pracy regionu. Miasto to jest jednym z liderów sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce. Prężnie rozwijają się tu również wiele różnorodnych gałęzi przemysłu, zwłaszcza chemiczna, spożywcza, biotechnologiczna, lekka i farmaceutyczna.
Najwięksi pracodawcy w Lublinie
W Lublinie swoje siedziby mają duże światowe koncerny, a także krajowe zakłady produkcyjne, które zapewniają liczne miejsca pracy. Mowa o Lubelli, czyli producencie makaronów, płatków śniadaniowych, zbożowych przekąsek, mąk i kasz. W mieście działa także Polfa Lublin. Firma ta wytwarza wyroby medyczne jednorazowego użytku oraz opakowania farmaceutyczne, na przykład strzykawki czy przyrządy do przetaczania krwi. Lublin jest ponadto siedzibą browaru Perła i Herbapolu oraz dwóch spółek giełdowych: Emperia Holding Sp. z o.o. oraz Stock Polska.
Gdzie szukać pracy w Lublinie?
Aktualne oferty pracy w Lublinie można znaleźć na stronie GoWork.pl, która jest jednym z największych serwisów pracy w Polsce. Pracodawcy z całej Lubelszczyzny zamieszczają dziesiątki ogłoszeń dziennie właśnie tutaj. Użytkownik ma możliwość przeglądania jedynie tych ofert, które w pełni odpowiadają jego wymaganiom - wystarczy, że zawęzi zakres wyszukiwania do wybranego przez siebie stanowiska, formy umowy, rodzaju etatu oraz wysokości wynagrodzenia.
Bezrobocie w Lublinie - na jakim jest poziomie?
Dane Głównego Urzędu Statystycznego jasno wskazują, że stopa bezrobocia w Lublinie jest jedną z najniższych w całym województwie lubelskim. W lutym 2021 roku bezrobocie w tym mieście osiągnęło poziom 5,9 proc., a w październiku - 5,3. Widoczna jest zatem tendencja spadkowa.
Średnie miesięczne wynagrodzenie w Lublinie - ile wynosi?
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2020, Lublin znalazł się w czołówce powiatów województwa lubelskiego, w którym zarobki są najwyższe. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło tam 5 412 złotych. Większe pensje odnotowano jedynie w powiecie łęczyńskim (6 391 zł brutto).
Na jakich pracowników będzie zapotrzebowanie w 2022 roku w Lublinie?
Jak wynika z prognozy „Barometru zawodów” na rok 2022 dla Lublina, zapotrzebowanie będzie wysokie przede wszystkim na przedstawicieli sektora budowlanego. Zatrudnienie powinni znaleźć m.in. betoniarze i zbrojarze, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie czy robotnicy budowlani.
Efektem pandemii jest również niedobór pracowników ochrony zdrowia i branży opiekuńczej. Z tego powodu lubelskim rynku pracy będą potrzebni lekarze, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci oraz ratownicy medyczni.
W 2022 roku Lublin będzie cierpiał na niedobór nauczycieli. Mowa zwłaszcza o tych, którzy zajmują się praktyczną nauką zawodu i przedmiotami zawodowymi. Zabraknie również nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.
Wiele wolnych miejsc pracy w stolicy województwa lubelskiego będzie czekało również na specjalistów z branży IT, zwłaszcza projektantów i administratorów baz danych, programistów, a także specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych.
Kto jeszcze powinien znaleźć zatrudnienie w Lublinie? Z danych „Barometru zawodów” wynika, że w mieście będą potrzebni przedstawiciele sektora TSL: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, a także zaopatrzeniowcy i dostawcy.
Zawody nadwyżkowe w Lublinie w 2022 roku - kto może napotkać problemy z zatrudnieniem?
Problemy z zatrudnieniem w Lublinie w 2022 roku mogą mieć absolwenci popularnych kierunków studiów, przede wszystkim bibliotekoznawcy, bibliotekarze, specjaliści informacji naukowej, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy, meteorolodzy, geolodzy, geografowie, pedagodzy, a także socjolodzy i specjaliści ds. badań ekonomiczno-społecznych.
W grupie zawodów nadwyżkowych znaleźli się również agenci ubezpieczeniowi, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, dziennikarze i redaktorzy, fotografowie, instruktorzy rekreacji sportu, inżynierowie inżynierii środowiska, opiekunki dziecięce, przedstawiciele handlowi, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. PR, reklamy i marketingu, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz specjaliści telekomunikacji.