Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Włodawa: Aktywne, ale nie na rynku pracy

W Polsce nie pracuje ponad 54 proc. kobiet. Większość ma co najmniej średnie wykształcenie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Te dane potwierdzają statystyki Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie, gdzie na koniec ubiegłego roku, na 2048 zarejestrowanych bezrobotnych, kobiety stanowiły ponad połowę.
Włodawa: Aktywne, ale nie na rynku pracy

- Kończyłam historię, ale nigdy nie pracowałam w zawodzie. Zaraz po studiach wyjechałam z chłopakiem za granicę. Chcieliśmy zarobić trochę pieniędzy i wrócić. Zostaliśmy prawie 5 lat. Po powrocie do kraju pobraliśmy się, niedługo potem zaszłam w ciążę. Dziś mamy trójkę dzieci, jestem pełnoetatową mamą. Mąż jest jedynym żywicielem rodziny - mówi nasza Czytelniczka.

Z kolei 36-letnia Anna pracuje dorywczo. W jej rodzinie na utrzymanie też zarabia mąż. - Jest zawodowym kierowcą. Dużo wyjeżdża, ja dbam o dom i zajmuję się synem – przyznaje kobieta.

W Powiatowym Urzędzie Pracy we Włodawie zarejestrowanych jest 1089 pań.

- To ponad połowa wszystkich bezrobotnych - informuje Ewa Osowiec, p.o. dyrektora włodawskiego PUP. I dodaje, że większość niepracujących mieszkanek Włodawy i powiatu to osoby pochodzące ze wsi. Aż 795 to osoby długotrwale bezrobotne.

Jeśli chodzi o wiek, największą grupę stanowią kobiety w wieku do 30. roku życia (prawie 300) oraz panie po „pięćdziesiątce” (185). Wyższe i średnie wykształcenie ma prawie pół tysiąca kobiet zarejestrowanych w urzędzie pracy, ponad 220 kończyło szkoły zawodowe, niewiele więcej – podstawówki i gimnazja.

- We Włodawie trudno o dobrą pracę. Dlatego od czasu do czasu wyjeżdżam za granicę, opiekuję się osobami starszymi. Tu, nawet jeśli są jakieś oferty, to głównie dla mężczyzn - powiedziała nam włodawianka w wieku 50+.

Powiatowy Urząd Pracy stara się aktywizować mieszkanki Włodawy i powiatu włodawskiego, organizując dla nich specjalistyczne kursy.

- W ubiegłym roku przeprowadziliśmy wiele szkoleń dedykowanych kobietom np.: sprzedawca z obsługą komputera i kasy fiskalnej, sprzedawca z elementami marketingu i psychologii sprzedaży, pracownik ds. kadrowych i płacowych czy opiekun w żłobku i klubie dziecięcym - wylicza Ewa Osowiec.

Zarejestrowane w PUP panie mogły się też uczyć kroju i szycia, obsługi komputera, było też szkolenie dla kosmetyczek. - Pracę znalazło 1298 zarejestrowanych u nas bezrobotnych, z czego 696 stanowiły kobiety. Staż podjęły ogółem 294 osoby, w tym 214 kobiet - mówi p.o. dyrektora włodawskiego urzędu pracy.

32 kobiety rozpoczęły własną działalność gospodarczą.

- Znajoma jest kosmetyczką, robi paznokcie i różne zabiegi na twarz. Przyjmuje w domu albo jeździ do klientek. Radzi sobie całkiem nieźle i co ważne, sama ustala swój grafik. Bardzo jej kibicuję - usłyszeliśmy od pochodzącej z Włodawy pani Moniki.

Obecnie na stronie Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie jest sześć ofert pracy. Trzy mogą być dedykowane kobietom: nauczyciel przedszkola, pracownik ds. administracyjno-biurowych oraz asystent rodziny. W powiecie poszukiwani są też mechanicy samochodowi i budowlańcy.

Stopa bezrobocia w powiecie włodawskim wynosi 14,5 proc. 

Czytaj także: Bazar przy Sanguszki doczeka się remontu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bezrobotna 23.01.2022 22:10
Oferty pracy dla znajomych. We Włodawie trudno o dobra prace a jeszcze trudniej o staz jak jesteś matka dwójki dzieci bez doświadczenia.... Jakies 2 lata temu szukalam pracy ale bylo ogloszenie o stazu w Starostwie we Wlodawie, spelnialam warunki- dostalam skierowanie, poszlam na rozmowe- niestety pana Starosty nie bylo wiec rozmowa odbyła sie z pania, ktora byla do tego upowazniona... Pani zapytala o doswiadczenie- (doświadczenie zdobywa sie miedzy innymi na stażu (?)) Mialam przerwę w pracy, wiec pytanie dlaczego- odpowiedzialam , ze zajmowalam sie domem i wychowywaniem dzieci. Kolejne pytania o dzieci- wiec opowiadam. Ze male 3-6-letnie. I dodalam ze JESTEM DYSPOZYCYJNA ( inaczej nie zawracalabym nikomu głowy) bo mąż niestety nie pracuje i zajmuje sie teraz domem. Pani podziękowała poinformowała aby czekac na telefon z odpowiedzia. Telefonu oczywiscie sie nie doczekalam jedyne co to na skierowniu odesłanym do UP byla adnotacja, że JESTEM NIEDYSPOZYCJNA... 1) dyskryminacja kobiet z dziecmi 2) Po czasie okazalo sie, ze dostala sie dziewczyna "po znajomosci". Wiec, wcale sie nie dziwie, ze tyle mlodych kobiet nie ma pracy....

Ewel 23.01.2022 10:23
Żałośni jesteście.... 3 oferty..... Mieszkałam w powiecie Włodawskim to dziura zabita dechami....Zero perspektyw....Co z kursów jak tam nie ma pracy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklamabaner reklamowy
ReklamaBaner przedszkole
Reklamareklama FFCL dodatek
KOMENTARZE
Autor komentarza: ziomalTreść komentarza: Wciąż pracuję na bardzo wysokich obrotach. W tej kadencji mniej koncentruję się na wypowiedziach w Sejmie, czy też pisaniu interpelacji, a bardziej na wspieraniu i umożliwianiu kontaktów naszym samorządowcom z przedstawicielami rządu- et takie posła samochwalenie -a efekty mizerne -niby pisze ze Chełm to "jego kochane miasto" ale przez ostatnie lata prawie nic nie uczynił-w poprzedniej kadencji walczył by PO przejęła władze obecnej walczy by nastąpiło domkniecie systemu przez PO, a to nie oznacza ze ludziom się poprawi status życia, myli region wyborczy na rzecz którego wieniec pracować z województwem, a to duża różnica.Data dodania komentarza: 14.03.2025, 13:04Źródło komentarza: Jak pracują nasi parlamentarzyści?Autor komentarza: Ignacy.Treść komentarza: Dlaczego patrole drogówki z Chełma nie kontrolują z drona Chełmskie ulice np. ul. Lwowska , Wojsławicka tam często są łamane przepisy ruchu drogowego !Data dodania komentarza: 14.03.2025, 11:07Źródło komentarza: Włodawa. Szaleniec próbował podpalić stację paliw!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Proszę zapytać Pana Burmistrza za ile Arianka została sprzedana poprzedniemu właścicielowi? Gdyż poprzednim właścicielem nomem omen była Gmina Rejowiec :) czy przypadkiem to nie jest niegospodarnosc ?Data dodania komentarza: 14.03.2025, 10:49Źródło komentarza: Gm. Rejowiec. Arianka już w rękach gminyAutor komentarza: OjjTreść komentarza: Który to już raz przedłużony jest termin? Jak widać zainteresowanie mieszkaniem w pomiędzy biogazownią a wiatrakami jest jest olbrzymie.Data dodania komentarza: 14.03.2025, 09:01Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Zainteresowani mieszkaniami mają jeszcze szansęAutor komentarza: leśnikTreść komentarza: Co to za pajac?Data dodania komentarza: 14.03.2025, 07:22Źródło komentarza: Gm. Chełm. Jak gospodaruje nadleśnictwo?
Reklama
Reklama
Reklama