Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Wiele osób obawia się sprzedaży mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym. Taka transakcja jest możliwa, ale ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim właściciel nieruchomości musi poinformować o swym zamiarze bank. A następnie spełnić szereg formalności. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Mieszkanie, które zostało zakupione za kredyt hipoteczny, ma odpowiedni wpis do księgi wieczystej. Bank w ten sposób zabezpiecza swoje interesy, na wypadek, gdyby wierzyciel przestał spłacać swój kredyt. Dlatego sprzedaż takiej nieruchomości wymaga konkretnego działania. Zadanie najlepiej powierzyć doświadczonemu agentowi nieruchomości.

Umowa przedwstępna

– Do naszego biura przychodzą klienci, którzy chcą sprzedać mieszkanie lub dom z kredytem hipotecznym. Pomagamy takim osobom przejść cały proces sprzedaży. Warto w takiej sytuacji udać się do banku i zapytać, jaka kwota kredytu została do spłaty. Taka informacja pomoże w wycenie mieszkania. Doradzam też klientom, aby od razu informowali potencjalnych kupców o tym, że nieruchomość obciążona jest hipoteką. Sytuacja prawna mieszkania powinna być jasna dla obu stron – doradza agent Północ Nieruchomości z Białej Podlaskiej Klaudia Mikiciuk-Szpera. – Druga sprawa, to spisanie z kupującym umowy przedwstępnej. Doświadczenie podpowiada mi, że najlepiej tego dokonać w obecności notariusza. Dlaczego? Dlatego, że potem łatwiej wyegzekwować jej zapisy – opowiada K. Mikiciuk-Szpera.

Promesa i cesja

– Najmniej ryzykownym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem prawnym jest promesa wykreślenia hipoteki. Jest to zobowiązanie banku dotyczące wykreślenia z księgi wieczystej wpisu dotyczącego hipoteki. Oznacza to, że kupujący zyska pewność, iż po uiszczeniu należności bank udzielający kredytu hipotecznego sprzedawcy nie będzie miał żadnych praw do nieruchomości. Druga sprawa to zapis, że nowy nabywca zobowiązuje się przelać środki na konto wierzyciela, czyli banku. Dopiero w następnej kolejności, kwotę, która zostanie, przelewa sprzedającemu – zaznacza agentka i dodaje, że klienci często deklarują słownie, że otrzymane środki za mieszkanie sami wpłacą do banku. Nie ma na to zgody, dlatego że nie mamy gwarancji, że tak się stanie. A warto przypomnieć, że niespłacony kredyt hipoteczny przechodzi na nowego właściciela. A chodzi o bezpieczeństwo nowego właściciela nieruchomości – podkreśla. Kolejnym krokiem jest spisanie aktu notarialnego i zadbanie o to, aby z księgi wieczystej wykreślono stare zapisy i umieszczono nowe. Może się tym również zająć notariusz.

Zakup mieszkania z hipoteką za kredyt hipoteczny

Jeśli nabywający mieszkanie robi to za gotówkę, sprawa jest prosta. Trochę więcej trudności ma osoba, która finansuje zakup ze środków kredytu hipotecznego. Nie musi się ograniczać do banku widniejącego w księdze wieczystej. W umowie sprzedaży pojawią się zapisy umożliwiające bankowi udzielającemu nowego kredytu przesłanie środków właścicielowi, jak i bankowi, z którego usług korzystał. Oczywiście kupno mieszkania z hipoteką będzie wiązało się również z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat, w tym kosztów pracy notariusza, rzeczoznawcy majątkowego oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama