Przypomnijmy, 20 maja 2021 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. nową ustawę deweloperską. Nowa regulacja oznacza duże zmiany dla branży deweloperskiej. Jej przepisy weszły w życie 1 lipca.
Głównym celem ustawy jest wprowadzenie regulacji, które lepiej chronią nabywców mieszkania lub domu jednorodzinnego. Oznacza to, że przepisy dotyczą nie tylko deweloperów, ale także banków. W tym drugim przypadku chodzi o ewidencjonowanie wpłat i wypłat przez bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy odrębnie dla każdego nabywcy. Banki będą także zobligowane do tego, by na żądanie nabywcy, podać szczegółowe informacje, dotyczące wpłat i wypłat dokonanych w wykonaniu umowy. Poza tym wszystkie zmiany mają chronić klienta przed stratą pieniędzy, jeżeli np. budowa bloku nie dojdzie do skutku lub znacznie się opóźni.
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Tę ochronę zapewnia m.in. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który powstał zgodnie z zapisami ustawy. Co to jest? To pieniądze klientów, które deweloperzy mają wpłacać na specjalne rachunki. Budujący mieszkania otrzymuje je dopiero po zakończeniu inwestycji i przeniesieniu własności na nabywcę lokalu lub (to zależy od rodzaju rachunku) w transzach po zrealizowaniu kolejnych etapów budowy. Jego celem jest zabezpieczenie zwrotu środków, wpłaconych przez nabywców lokali w przypadku upadłości dewelopera i przerwania inwestycji, odstąpienia przez syndyka lub zarządcę od umowy zawartej z klientem, upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy i niepokrycia całości środków zgromadzonych na tym rachunku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Jakich lokali dotyczy ustawa?
Nowe przepisy – co ważne – dotyczą osób kupujących nieruchomość mieszkalną wyłącznie na rynku pierwotnym i umowy podpiszą po 1 lipca 2022 roku. W przypadku, gdy deweloper przed tą datą zawarł choć jedną umowę na mieszkanie czy dom, to wobec całego przedsięwzięcia stosowana będzie jeszcze przez dwa lata stara ustawa deweloperska, a nabywcy zyskają większą ochronę od 1 lipca 2024 r.
Trzeba także pamiętać, że przepisy nie dotyczą lokali zakupionych na potrzeby działalności gospodarczej, pod warunkiem jednak, że taka sprzedaż nie będzie powiązana ze sprzedażą lokalu mieszkalnego. Dodatkowo jeśli ktoś kupuje mieszkanie na wynajem, to zyska ochronę. Do umów sprzedaży już wybudowanych i wyodrębnionych lokali ustawa będzie miała zastosowanie w ograniczonym zakresie. Będzie się do nich stosować m.in. postanowienia dotyczące umów rezerwacyjnych czy o odbiorze lokalu. Warto podkreślić, że przepisy nowej ustawy będą stosowane również do lokali, takich jak garaże lub komórki lokatorskie.
Zmiany w umowach rezerwacyjnych
Do nowej ustawy wprowadzono regulacje, dotyczące umowy rezerwacyjnej. Od tej pory musi mieć ona formę pisemną pod rygorem nieważności, jak również określać powierzchnię, usytuowanie oraz układ pomieszczeń w lokalu. Ograniczona została też opłata rezerwacyjna, która od teraz będzie wynosiła maksymalnie 1 proc. ceny lokalu określonej w prospekcie informacyjnym. Jednocześnie deweloper będzie miał obowiązek przelania tej kwoty na rachunek powierniczy, nawet gdy nabywca nie uzyska pozytywnej decyzji kredytowej. Prócz tego doszło też do zmian w kwestii prospektów informacyjnych m.in. wprowadzono bezwzględny obowiązek doręczenia prospektu nabywcy przed zawarciem pierwszej umowy z deweloperem. Od 1 lipca w prospekcie muszą się też znaleźć informacje o planowanych inwestycjach w promieniu 1 km od terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim.
Źródła: News4Media, muratordom.pl
Napisz komentarz
Komentarze