Na kiermasz sztuki ludowej i wystawy okolicznościowe będzie można się wybrać już o godz. 9. Oficjalnym otwarciem jarmarku będzie jednak Boska Liturgia wraz z procesją celebrowaną ku czci św. Antoniego Pieczerskiego. Odprawiona zostanie w miejscowej cerkwi o godz. 10. Następnie korowód przejdzie do skansenu, gdzie od 13 prezentować się będą zespoły ludowe z Podlasia, Chełmszczyzny i Ukrainy.
- Muzeum po raz pierwszy uczestniczy we współorganizacji jarmarku. Zajmujemy się koordynacją imprezy, pomagamy w tworzeniu i dystrybuowaniu materiałów promocyjnych. Zaangażowaliśmy się po tym, jak dwa razy jarmark się nie odbył. Nie chcieliśmy, żeby ta marka była zapomniana. W tym roku udział w imprezie weźmie minimum 8 zespołów regionalnych, około 200 wystawców. Będzie też konkurs na najlepszy produkt Jarmarku Holeńskiego. Wybierać będziemy w czterech kategoriach: sztuka ludowa, rękodzieło, produkt żywnościowy i najciekawsze stoisko. Zapraszamy serdecznie wszystkich, bo taka ilość stoisk na pewno spowoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie - informuje Anita Lewczuk Vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespołu Synagogalnego we Włodawie.
- Tegoroczna edycja jest możliwa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu starostwa powiatowego we Włodawie. Wysłaliśmy zaproszenia do ponad 250 wystawców, ale 2-letnia przerwa może sprawić, że nie wszyscy się pojawią. Na jarmarku będą stoiska ze sztuką ludową, rzemiosłem artystycznym i regionalnymi produktami żywnościowymi (np. miody, sery, wędliny, ciasta itp.). Panie z kół gospodyń wiejskich przygotują tutejsze przysmaki. Na poprzednie edycje jarmarku przybywało około 10 tysięcy osób, więc zarówno skansen w Holi, jak i Muzeum - Zespół Synagogalny oraz starostwo liczą, że w tym roku zainteresowanie również będzie duże - zachęca do udziału w jarmarku Tadeusz Karabowicz, opiekun skansenu w Holi.
- Bardzo zależało mi na tej imprezie, ponieważ jest to dobrze znana i wypromowana marka turystyczna. Byłoby wielką stratą, gdyby jarmark się nie odbył, dlatego włączyliśmy się w organizację. Z Jarmarku Holeńskiego korzystają turyści, którzy odwiedzają nasz powiat, ale także nasi mieszkańcy. To wydarzenie, które naprawdę warto odwiedzić - podkreśla Andrzej Romańczuk, starosta włodawski.
Od 1985 roku istnieje w Holi niewielki skansen, którym opiekuje się Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Codzienną pieczę nad skansenem sprawują Alina i Tadeusz Karabowiczowie. Na terenie skansenu znajduje się wiatrak „koźlak” z początku XX w. z Wołoskowoli, chałupa z końca XIX w. z Wyryk i stodoła z XIX w. z Okczyna-Kostomłot. Na uwagę zasługują również XIX-wieczne: kapliczka z Wyryk, krzyże i ule „kołody” z Holi oraz piec garncarski i żuraw. Przy skrzyżowaniu, obok ogrodzenia skansenu, stoi skromny pomnik nieznanego żołnierza z 1926 r.
Czytaj także:
- Gm. Chełm. Dni Okszowa coraz bliżej. Sołtys zaprasza do świętowania.
- "Imieniny Hanny" będą wyjątkowe. W programie koncerty i wybory miss
- Gm. Rudnik. Święto Czosnku z kulinarną bitwą regionów
- Gm. Dorohusk. Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej zaprasza na plener
Napisz komentarz
Komentarze