Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Gm. Stary Brus. Jarmark Holeński powraca! Liczą na tysiące turystów

Po dwóch latach nieobecności powraca słynny Jarmark Holeński. Uroczy skansen i okolica, w niedzielę 24 lipca, znów zatętnią życiem.
Gm. Stary Brus. Jarmark Holeński powraca! Liczą na tysiące turystów

Autor: Starostwo Włodawa

Na kiermasz sztuki ludowej i wystawy okolicznościowe będzie można się wybrać już o godz. 9. Oficjalnym otwarciem jarmarku będzie jednak Boska Liturgia wraz z procesją celebrowaną ku czci św. Antoniego Pieczerskiego. Odprawiona zostanie w miejscowej cerkwi o godz. 10. Następnie korowód przejdzie do skansenu, gdzie od 13 prezentować się będą zespoły ludowe z Podlasia, Chełmszczyzny i Ukrainy.

- Muzeum po raz pierwszy uczestniczy we współorganizacji jarmarku. Zajmujemy się koordynacją imprezy, pomagamy w tworzeniu i dystrybuowaniu materiałów promocyjnych. Zaangażowaliśmy się po tym, jak dwa razy jarmark się nie odbył. Nie chcieliśmy, żeby ta marka była zapomniana. W tym roku udział w imprezie weźmie minimum 8 zespołów regionalnych, około 200 wystawców. Będzie też konkurs na najlepszy produkt Jarmarku Holeńskiego. Wybierać będziemy w czterech kategoriach: sztuka ludowa, rękodzieło, produkt żywnościowy i najciekawsze stoisko. Zapraszamy serdecznie wszystkich, bo taka ilość stoisk na pewno spowoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie - informuje Anita Lewczuk Vel Leoniuk, dyrektor Muzeum - Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

- Tegoroczna edycja jest możliwa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu starostwa powiatowego we Włodawie. Wysłaliśmy zaproszenia do ponad 250 wystawców, ale 2-letnia przerwa może sprawić, że nie wszyscy się pojawią. Na jarmarku będą stoiska ze sztuką ludową, rzemiosłem artystycznym i regionalnymi produktami żywnościowymi (np. miody, sery, wędliny, ciasta itp.). Panie z kół gospodyń wiejskich przygotują tutejsze przysmaki. Na poprzednie edycje jarmarku przybywało około 10 tysięcy osób, więc zarówno skansen w Holi, jak i Muzeum - Zespół Synagogalny oraz starostwo liczą, że w tym roku zainteresowanie również będzie duże - zachęca do udziału w jarmarku Tadeusz Karabowicz, opiekun skansenu w Holi.

- Bardzo zależało mi na tej imprezie, ponieważ jest to dobrze znana i wypromowana marka turystyczna. Byłoby wielką stratą, gdyby jarmark się nie odbył, dlatego włączyliśmy się w organizację. Z Jarmarku Holeńskiego korzystają turyści, którzy odwiedzają nasz powiat, ale także nasi mieszkańcy. To wydarzenie, które naprawdę warto odwiedzić - podkreśla Andrzej Romańczuk, starosta włodawski.

Od 1985 roku istnieje w Holi niewielki skansen, którym opiekuje się Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Codzienną pieczę nad skansenem sprawują Alina i Tadeusz Karabowiczowie. Na terenie skansenu znajduje się wiatrak „koźlak” z początku XX w. z Wołoskowoli, chałupa z końca XIX w. z Wyryk i stodoła z XIX w. z Okczyna-Kostomłot. Na uwagę zasługują również XIX-wieczne: kapliczka z Wyryk, krzyże i ule „kołody” z Holi oraz piec garncarski i żuraw. Przy skrzyżowaniu, obok ogrodzenia skansenu, stoi skromny pomnik nieznanego żołnierza z 1926 r.

Czytaj także:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama