Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem, ponieważ to jedyne takie wydarzenie we wschodniej części województwa lubelskiego. W czasie jarmarku Holę odwiedziło wielu turystów, kolekcjonerów i ponad 200 wystawców. Na scenie małej i dużej wystąpiło 15 kapel, zespołów i solistów.
Samo wydarzenie to przede wszystkim: regionalne specjały, rękodzieła, znaczki pocztowe, wystawy, produkty rękodzielnicze m.in koronkarstwo, garncarstwo, wiklina, wyroby z drewna, poezja, rzeźba i wiele innych. Była także okazja do spróbowania regionalnych przysmaków. Stoiska spożywcze uginały się pod serami, chlebami, miodami i tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich.
Jarmark Holeński jest również ściśle związany ze świętem prawosławnym. Od godziny 10 do 12.30 uczestnicy imprezy mieli okazję wziąć udział w liturgii i procesji celebrowanej ku czci św. Antoniego Pieczarskiego. Nabożeństwo odbyło się w cerkwi pw. św Antoniego w Holi, gdzie mieszkańcy oraz odwiedzający mieli okazję posłuchać śpiewu polifonicznego. Mszy przewodniczył Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel. W programie wydarzenia były też występy grup z Podlasia, Chełmszczyzny i Ukrainy.
Współorganizatorami 24. Jarmarku Holeńskiego były: Powiat Włodawski, Towarzystwo Miłośników Skansenu kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie, gmina Stary brus, prawosławna Diecezja Lubelsko – Chełmska, Fundacja Wrota Europy, Zarząd Dróg Powiatowych we Włodawie.
Czytaj także:
- Sekret najsmaczniejszych pierogów tkwi w farszu i dodatkach do ciasta
- Powiat krasnostawski. Znamy wyniki kulinarnej Bitwy Regionów w Rudniku [ZDJĘCIA]
- Gm. Ruda-Huta. Rudka po raz kolejny stolicą teatru
- Gm. Wojsławice. "Ekologicznie, smacznie, zdrowo, na ludowo...". Tak było na zażynkach w Rozięcinie [ZDJĘCIA]
Napisz komentarz
Komentarze