Budynek świetlicy był w fatalnym stanie, bez bieżącej wody, toalet i ogrzewania. W latach 90. odbywały się w nim wesela, zabawy oraz występy zespołów ludowych. Aby uniknąć dalszej degradacji obiektu, władze gminy złożyły wniosek i otrzymały dofinansowanie z PROW w wysokości 500 000 zł na realizacje operacji pt. "Przebudowa budynku OSP w Wojsławicach-Kolonii i jego przystosowanie do funkcji "Ośrodka Kultury i Tradycji Pożarnictwa".
Dofinansowanie to pozyskano w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach operacji typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne". Remont spowodował, że miejsce to zaczęło żyć na nowo. Znajduje się w centrum miejscowości i dysponuje dużą salą wraz z zapleczem kuchennym i magazynowym.
Wewnątrz budynku położono nową posadzkę, przebudowano ściany, wykonano instalację wody zimnej i ciepłej, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania z zastosowaniem nowoczesnych i ekologicznych systemów ogrzewania pompami ciepła gruntowymi, wykonano instalację elektryczną. Na zewnątrz obiektu wykonano podbicie i uzupełnienie fundamentów wraz z izolacją przeciwwilgociową, opaskę i nowe schody, przebudowę stropu i dachu, wykonano instalację odgromową, ocieplenie ścian zewnętrznych i stropu; wymianę ogrodzenia oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnością czy wózków dziecięcych. Przed budynkiem zlokalizowany jest parking z kostki brukowej, a na dachu części garażowej powstała instalacja fotowoltaiczna, która wytwarza prąd niezbędny do bieżącego funkcjonowania obiektu.
Aranżacja wewnętrznych ścian budynku przedstawia ekspozycję graficzną o historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojsławicach, a zgromadzone eksponaty takie jak: zabytkowa pompa, syrena, stare mundury, a także stare zdjęcia i dokumenty, w sposób niekonwencjonalny opowiadają tradycję pożarnictwa na naszym terenie. Sala wyposażona jest w multimedia.
Obecnie Ośrodkiem zarządza Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach, a korzystają z niego oprócz strażaków OSP i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej także harcerze, zespoły taneczne i śpiewacze. Tutaj odbywają się zajęcia plastyczne oraz spotkania z mieszkańcami i szkolenia. Można powiedzieć, że na co dzień w Ośrodku Kultury i Tradycji Pożarnictwa odbywają się różne aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - rozpoczynamy głosowanie!
Napisz komentarz
Komentarze