Rozporządzenie w tej sprawie mówi, że przestanie funkcjonować część wsi Stasin Dolny – Kąty na terenie gminy Siedliszcze. Zapisowi temu zaprzecza jednak burmistrz Siediszcza Hieronim Zonik. Włodarz wyjaśnia, że nic mu na temat planowanych zmian nie wiadomo.
- Po raz pierwszy słyszę o tym od państwa. Po cóż to robić? Jest tymczasem porządek, nie mamy takich planów. Ewentualne zmiany w tym obszarze następują zawsze na wniosek administracji państwowej, a do nas nikt z taką prośbą nie występował – odniósł się do pomysłu burmistrz Zonik.
To, że zmiany nastąpią, jest jednak pewne w przypadku miasta Rejowiec Fabryczny. Przestanie funkcjonować tzw. Zabłocie, które tytułowane będzie po prostu jako Rejowiec Fabryczny.
- Chodzi oczywiście o historyczną nazwę tego miejsca. Ministerstwo podjęło takie prace, aby te historyczne, ale nie faktycznie funkcjonujące nazwy przestały obowiązywać i aby sprawę uporządkować. U nas taką nazwą jest właśnie Zabłocie. Wielu mieszkańców już nawet nie kojarzy, gdzie ten obszar się znajdował. Ta nazwa nie funkcjonuje już tak naprawdę od kilku dekad. Niegdyś, owszem, kiedy było jeszcze sztywnych granic administracyjnych, część mieszkańców określała m.in. Zabłocie jako miejsce swoje urodzenia. Dziś jest to obszar pozostający w granicach administracyjnych miasta, więc sprawę należało uporządkować pod względem formalnym, gdyż Zabłocie nie funkcjonuje już ani w obiegu nieformalnym, ani oficjalnym, ani urzędowym – wyjaśnia burmistrz Stanisław Bodys.
Mimo iż zmiany wydają się drobne i niewiele wnoszące do życia lokalnej społeczności, to jednak wiele pracy kosztowały urzędników z gminy Kamień. Tam zniknie nazwa Stara Wieś, która określała część wsi Czerniejów. Jak wyjaśnia wójt Dariusz Stocki, prace nad zmianą rozpoczęły się jeszcze w 2020 roku.
- Wówczas główny geodeta kraju wystąpił do nas o uporządkowanie nazw miejscowości na terenie gminy. Chodziło konkretnie o Czerniejów – Starą Wieś. Warto wyjaśnić, że Starą Wsią określana była ta część Czerniejowa, która położona była przy drodze odchodzącej od drogi powiatowej, która jest główną drogą przechodzącą przez Czerniejów – wyjaśnia wójt Stocki.
Stara Wieś nie występuje w żadnych gminnych wykazach, zatem dla pewnego porządku należało uczynić Starą Wieś Czerniejowem.
- Można powiedzieć, że była nazwą funkcjonującą potocznie. Ten obszar nie jest wyodrębniony geodezyjnie. Żaden z mieszkańców nie był tam też nigdy zameldowany. Sami mieszkańcy jednak używają jej, załatwiając różne administracyjne sprawy. Teraz pojawiają się np. prośby o odśnieżenie Starej Wsi – wyjaśnia dalej wójt.
Zmiana nazwy została poprzedzona konsultacjami społecznymi z mieszkańcami. Mieszkańcy opowiadali się w specjalnej ankiecie za lub przeciwko zniesieniu tej urzędowej nazwy. W sumie zainteresowanych sprawą było jedynie 19 mieszkańców Czerniejowa, którzy jednogłośnie opowiedzieli się za zmianami. Starosta chełmski pozytywnie je zaopiniował. Zmiana ta nie pociągnęła za sobą również żadnych dodatkowych kosztów, zatem radni mogli przegłosować uchwałę w sprawie zmian w oficjalnej dokumentacji.
Napisz komentarz
Komentarze