Wirtualna strzelnica to przenośny, multimedialny system szkolno-treningowy o nazwie „Pojedynek". W jego skład wchodzi: projektor, tablet, klawiatura z touchpadem, urządzenie do drukowania wyników. Do wyboru są dwa rodzaje broni: 4 pistolety i 4 karabiny z pasami nośnymi. Magazynki ładuje się tzw. green gazem.
- Są to laserowe repliki pistoletu Glock i karabinu Herstal M4A1, mające zbliżony ciężar i symulujące odgłos strzału i odrzutu zamka tak jak w prawdziwej broni. Strzelać można ogniem pojedynczym lub seryjnym - wyjaśnia Teresa Lackowska, nauczycielka przedmiotu "Edukacja dla bezpieczeństwa" w wojsławickiej szkole.
Program pozwala na wybór zadań strzeleckich w terenie lub na strzelnicy o różnym stopniu trudności i w postawach: leżąc, klęcząc lub stojąc. Jednocześnie z ćwiczeń może korzystać czterech uczestników w różnych konfiguracjach związanych z wyborem broni. Symulację można dobrać w zależności od ukształtowania terenu, pory dnia i warunków atmosferycznych. Wirtualne tarcze mogą być oddalone na 25, 50 lub 100 m.
- Pierwszy raz miałem okazję postrzelać na takiej strzelnicy. Wygląda to tak, że na ścianie projektor wyświetla cel, w który musimy trafić. Szkolenia dopiero przed nami, ale jak na razie to nie jest takie trudne. Na atrapach pistoletów i karabinków będziemy się uczyli, jak obsługiwać i bezpiecznie obchodzić się z prawdziwą bronią - powiedział nam uczeń Szymon Jabłoński.
- Jesteśmy dzisiaj uczestnikami ważnego, można powiedzieć historycznego wydarzenia w gminie Wojsławice. Wyjątkowość tego faktu wynika z tego, że to pierwsza tego typu strzelnica w powiecie chełmskim i w sąsiadujących z nami powiatach. Drugi powód jest taki, że nie często zdarza się, aby w małej gminie, takiej jak nasza, gościć wiceministra obrony narodowej i dowódców różnych formacji wojskowych - mówił wójt Henryk Gołębiowski.
Przypomniał, że gmina znalazła się w gronie 32 samorządów z całej Polski, które otrzymały dofinansowanie z ministerialnego programu „Strzelnica w powiecie 2022”. Całkowity koszt realizacji tego zadania wyniósł prawie 183 tys. zł, z czego 80 proc. stanowiła dotacja z MON. Stwierdził, że wirtualne strzelnice wykorzystują nowoczesne technologie, dzięki czemu są zdecydowanie bezpieczniejsze od tradycyjnej broni palnej. Pozwalają trenować strzelectwo oraz idealnie sprawdzają się w treningach strzeleckich młodych osób.
Dodał, że utworzenie wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wojsławicach wpisuje się doskonale w aktualne potrzeby zdobywania umiejętności posługiwania się bronią przez młodzież szkolną. Wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, którzy dzięki strzelnicy, obyciu z bronią i uczestnictwu w różnych zawodach strzeleckich, chętniej będą wstępować do szkół ponadpodstawowych o profilach mundurowych, a następnie do różnych formacji wojskowych, straży granicznej czy policji.
- Strzelnica będzie udostępniana także różnym grupom naszych mieszkańców, organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność na rzecz obrony państwa, a także w razie potrzeby służbom mundurowym. W obliczu toczącej się wojny na Ukrainie zdobywanie takich umiejętności jest jak najbardziej przydatne i konieczne. Będzie elementem budowania zdolności obronnych naszego kraju. Będzie również doskonałym uzupełnieniem zajęć z przysposobienia obronnego, które realizowane będzie od nowego roku szkolnego. Bardzo pomocne w działalności strzelnicy będą także doświadczenia Szkolnego Koła Strzeleckiego ,,ACUMEN", które działa już u nas 8 rok - skwitował wójt.
- Przyjechałem tutaj, aby podziękować za to, że gmina rozumie, jak ważne jest kształtowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych i proobronnych. Dzięki waszej aktywności z pewnością znajdziemy naśladowców, bo potrzebujemy, aby kolejne gminy, powiaty i województwa będą składały takie wnioski na budowę strzelnic, do czego serdecznie zachęcam - mówi Marcin Ociepa, wiceminister resortu obrony narodowej.
Więcej o strzelnicy wirtualnej można posłuchać w Pulsie Dnia na antenie radia Bon Ton.
Napisz komentarz
Komentarze