Odpowiedzi na to pytanie daje badanie panelu Ariadna. Wyniki mogą zaskoczyć.
Otóż aż 55 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie przestrzega zasad Wielkiego Postu. Trzyma się ich 45 proc. respondentów. Kiedy jednak padają szczegółowe pytania o to, jak Polacy obchodzą Wielki Post, to odpowiedzi stają się bardziej zróżnicowane.
Wielkanoc 2023: trzy bezmięsne posiłki w ciągu dnia
Najwięcej badanych osób – jak podaje wp.pl – odpowiedziało, że przestrzegają ścisłego postu (3 bezmięsne posiłki w ciągu dnia) w Wielki Piątek i środę popielcową. Taką odpowiedź zaznaczyło aż 74 proc. respondentów.
Niewiele mniej, bo 69 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w piątki nie je mięsa, a 59 proc. nie chodzi w tym czasie na huczne imprezy i ich nie urządza.
32 proc. badanych w czasie Wielkiego Postu rezygnuje z picia alkoholu, a tylko 31 proc. powiedziało, że uczestniczy w nabożeństwach wielkopostnych, takich jak Droga Krzyżowa albo gorzkie żale.
Tylko 25 proc. ankietowanych nie je w tym okresie słodyczy lub powstrzymuje się od innych tego typu drobnych przyjemności.
Najmniejsza grupa, bo 24 proc. badanych, deklaruje, że częściej się modli.
91 proc. ankietowanych zapewnia, że obchodzi Wielkanoc.
Jedynie 9 proc. nie będzie uczestniczyć w tych uroczystościach.
Przypomnijmy tylko, że Wielki Post w Kościele katolickim jest czasem przygotowania się do Wielkanocy.
Wielkanoc 2023: kiedy święta wypadają w tym roku
Według apostołów Marka, Mateusza i Łukasza ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce dokładnie dzień po święcie Paschy, które odbywa się dzień przed pełnią. Dlatego właśnie – zgodnie z decyzją soboru nicejskiego z IV wieku – Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca.
Nie jest to stała data i dlatego jest to święto ruchome, ale z zastrzeżeniem, że nie może wypaść wcześniej niż 22 marca i nie później niż 25 kwietnia.
W 2023 roku Wielkanoc wypada 9 i 10 kwietnia.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze