Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Zmiana czasu. W która stronę przesuwamy w weekend wskazówki zegara?

Przed nami kolejna zmiana czasu, tym razem z zimowego na letni. Z soboty na niedziele, z 25 na 26 marca, znowu przesuniemy wskazówki o godzinę.
Zmiana czasu. W która stronę przesuwamy w weekend wskazówki zegara?

Autor: iStock

Kiedy Parlament Europejski debatował o zniesieniu zmiany czasu, polski rząd zleciło CBOS, żeby zapytał Polaków, co myślą na ten temat. 

Zdecydowana większość – 78,3 proc. – nie chce zmiany czasu.

A gdyby w Polsce został wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to – zdaniem większości (74,2 proc.) badanych – powinien to być czas letni środkowoeuropejski. 

Kolejne badanie opinii Polaków na temat możliwej rezygnacji ze zmiany czasu również pokazało, że zdecydowana większość dorosłych Polaków (79,2 proc.) chce, żeby obowiązywał jeden czas – letni środkowoeuropejski.

Przestawiamy zegarki jak w zegarku

Ponieważ PE nie zmienił prawa (m.in. pandemia koronawirusa sprawiła, że prace zostały zawieszone), nadal przestawiamy zegarki jak w zegarku dwa razy w roku: w marcu i w październiku. W pierwszym terminie przechodzimy na czas letni, w drugim na zimowy. Przed nami ten pierwszy scenariusz.

W 2023 roku zrobimy to w nocy z soboty (25 marca) na niedzielę (26 marca). Wskazówki zegarów przestawimy z godziny 2 na 3.

Z pewnością nie ucieszy to śpiochów, bo będziemy spali krócej o godzinę. Zadowoleni z kolei będą pracownicy na nocnej zmianie, bo wrócą do domów szybciej niż zwykle.

Zawsze warto sprawdzić

W urządzeniach elektronicznych, takich jak tablety, komputery i smartfony, czas powinien przestawić się automatycznie – pod warunkiem, że są one połączone z internetem.

A jeśli telefon komórkowy nie jest smartfonem, to godzina powinna zmienić się automatycznie, bo jest podłączony do sieci komórkowej i to stamtąd czerpie bieżące informacje o czasie zegarowym.

Na wszelki wypadek po przebudzeniu warto jednak sprawdzić, czy sprzęty pokazują odpowiednią godzinę. W zegarkach analogowych o zmianę musimy zadbać sami.

Kiedy jeszcze będziemy zmieniali czas?

Ewentualne zmiany czasu (chyba że Parlament Europejski zdecyduje inaczej) do 2026 roku reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zostały w nim wyznaczone następujące daty:

Czas letni środkowoeuropejski zostanie wprowadzony:

w 2023 r. – 26 marca,
w 2024 r. – 31 marca,
w 2025 r. – 30 marca,
w 2026 r. – 29 marca.

Czas letni środkowoeuropejski zostanie odwołany:

w 2023 r. – 29 października,
w 2024 r. – 27 października,
w 2025 r. – 26 października,
w 2026 r. – 25 października.

Jak zmiana czasu wpływa na nasz organizm?

Lekarze od lat mówią, że zmiany czasu źle wpływają na nasze samopoczucie. Mimo że jest to efekt, który trwa krótko, to jednak jest uciążliwy. Wiele osób ma problem z wyspaniem się, odpoczynkiem, są rozdrażnione lub właśnie ospałe.

A jak poradzić sobie ze zmianą czasu?

Najważniejsze, żeby nie próbować na siłę zmieniać swojego zegara biologicznego. Pory swoich codziennych aktywności warto zmieniać stopniowo, dając sobie około tygodnia na to, aby dostosować się do nowego czasu.

Czytaj też:

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama