Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Stachniuk Optyk
Reklama

Marsze, wiece, uchwały. Wszystko w obronie Jana Pawła II

Kolejne samorządy podejmują uchwały w obronie pamięci Jana Pawła II. Na 2 kwietnia w całej Polsce planowane są specjalne marsze. W tej samej intencji.
Marsze, wiece, uchwały. Wszystko w obronie Jana Pawła II

Autor: iStock

To pokłosie reportażu TVN, którego autor przedstawił dowody na to, że Karol Wojtyła jako biskup, a potem arcybiskup krakowski wiedział o przypadkach wykorzystywania nieletnich przez księży. Przytoczno dokumenty i opowieści ofiar pedofilskich zachowań ludzi w sutannach. 

Na polityczny efekt emisji tego materiału nie trzeba było długo czekać. Jeżeli ktoś ogląda TVP, to widzi jak publiczne media starają się przedstawić zupełnie inny obraz Jana Pawła II. Prawicowi politycy krytykują TVN i podkreślają, że opiera się na dokumentach służb komunistycznych, którym nie wolno ufać. 

To właśnie za sprawą PiS Sejm przyjął uchwałę, w której potępia się „medialną, haniebną nagonkę opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL”.

Coraz więcej uchwał

Kiedy takie decyzje zapadły w parlamencie, można było założyć, że wkrótce w obronie Jana Pawła II staną także samorządowcy. I tak się stało. Stosowna uchwała może zostać przyjęta w Lublinie. Jej projekt zgłosili radni PiS. Tak samo może się stać w Zamościu, ale w tym mieście swoją propozycję mają także radni opozycji. Zgłaszają swój projekt, w którym sprzeciwiają się wykorzystaniu Jana Pawła II w walce politycznej. To jawne nawiązanie do działań PiS-u i rządu. 

Lista miejscowości, w których radni bronią – lub mają zamiar bronić – papieża, jest coraz dłuższa: Radomsko, Kalwaria Zebrzydowska, gmina Raciechowice, Radzyń Podlaski, Toruń...

Marsz w rocznicę śmierci papieża

Na uchwałach i stanowiskach się nie kończy. W planach są bardziej widowiskowe akcje. A jest do tego okazja, bo 2 kwietnia przypada 18 rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji w całej Polsce mają odbywać się marsze papieskie. Wiele z nich nazwano marszami wsparcia. 

W Warszawie będzie to Narodowy Marsz Papieski. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Żaryn.  

– Odzew na nasze zaproszenia i propozycje był nieprawdopodobny. Począwszy od wielkich środowisk, poprzez zwykłych ludzi. Każdy rozumiał potrzebę takiego wydarzenia, które nawiązuje do Białego Marszu zorganizowanego w Warszawie i w wielu innych miastach po śmierci papieża – mówiła Żaryn na konferencji prasowej.

I dodała, że ideą marszu jest przypomnienie głosu papieża Polaka w przestrzeni i świadomości publicznej. 

Żaryn przypomniała, że Biały Marsz Papieski po śmierci papieża Jana Pawła II odbył się w Warszawie i wielu innych miastach

– Dlatego stanowił dla nas inspirację. U źródeł tego leży chęć przywrócenia naszej wspólnocie korzeni i tego wszystkiego, czego nauczył nas Jan Paweł II, przyjeżdżając do Polski i mówiąc: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi” – powiedziała Żaryn.

Odpowiedź Solidarności

Już wiadomo, że marsze będą także w innych miastach. W Lublinie organizują go związkowcy z Solidarności we współpracy z kurią. 

„Chcemy w ten sposób odpowiedzieć na haniebny atak na osobę świętego Papieża-Polaka. Jan Paweł II nie potrzebuje obrony, jego nauczanie, jego postawa broni się sama, my wyrażamy w marszu wdzięczność za osobę naszego wielkiego rodaka, przekazując jego dorobek kolejnemu pokoleniu” – informuje związek zawodowy.

„Solidarność” zaprasza na marsz także w Krakowie. Tamtejsi działacze nawołują: „Przejdźmy razem, strzegąc Jego imienia, w Białym Marszu Papieskim – ulicami historycznego Krakowa”.

Tak samo będzie w mniejszych miastach, jak np. w Pułtusku.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Bon Ton
Reklama
Reklama
Reklama