Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Babciowe może wpłynąć na demografię?

Poseł Krzysztof Grabczuk ostatniego dnia marca zorganizował konferencję prasową, która miała na celu przybliżyć założenia tzw. babciowego – programu proponowanego przez Koalicję Obywatelską.
„Babciowe może rzeczywiście wpłynąć na demografię” - twierdzi poseł Krzysztof Grabczuk

1500 zł chce dać Koalicja Obywatelska matkom, które po urlopie macierzyńskim chcą wrócić do pracy. Kwota ta będzie mogła być dowolnie zadysponowana przez rodziców, ale w założeniach ma służyć do pokrycia kosztów opieki, czy to w przypadku opłacenia żłobka, niani, czy opieki babci (stąd też wzięła się nazwa programu). Zdaniem Krzysztofa Grabczuka świadomość braku odpowiedniego zabezpieczenia (również finansowego) jest obecnie jednym z głównych powodów tego, że Polacy nie decydują się na dzieci.

– W ubiegłym roku w Polsce urodziło się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej. Kiedy oddawaliśmy władzę w roku 2015, liczba urodzeń wynosiła ponad 370 tysięcy. Niestety, w 2022 roku urodziło się tylko ok. 305 tys. dzieci. Oznacza to niestety, że Polska staje się coraz mniej ludnym krajem. To również dowód na to, że program 500+ spełnił swoje zadanie, jeśli chodzi o normę ekonomiczną czy socjalną, ale nie przyczynił się do poprawienia dzietności. Musimy wyciągnąć z tego wnioski, bo jest to aspekt kluczowy dla przyszłości naszej Ojczyzny. Stąd też proponowane przez nas rozwiązanie. Z badań wynika, ze w Polsce ponad 90% kobiet chce wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, ale niestety zatrudnienie niańki czy zapłata za prywatny żłobek jest dla nich kosztem nie do udźwignięcia – twierdzi poseł KO.

Dodaje także, że z własnego doświadczenia wie, że poczucie bezpieczeństwa i stabilności finansowej jest czynnikiem, który ma decydujący wpływ na podejmowanie decyzji o rodzicielstwie. W czasie kiedy piastował urząd marszałka województwa, wprowadził bowiem zasadę utrzymania wakatów dla kobiet w ciąży i odpowiedniego ich wsparcia, co błyskawicznie przyczyniło się do wielu urodzeń. Poseł Grabczuk zaznacza także, że pomysł „babciowego” nie jest wyrazem przedwyborczego rozdawnictwa.

– Wynika to z prostej kalkulacji. Jeżeli matka decyduje się na powrót do pracy, to przy zarobkach wynoszących 3,5 tysiąca netto miesięcznie z jej pracy odprowadzane są podatki na sumę wynoszącą mniej więcej tyle, ile wynosi wysokość „babciowego”. Jednocześnie zapewniamy jej bezpieczeństwo i większą pewność na utrzymanie się na rynku pracy. Przy obecnym tempie zmian na świecie to rzecz nie do przecenienia – konkluduje Krzysztof Grabczuk.

Czytaj także:


Poseł Krzysztof Grabczuk na zwołanej przez siebie konferencji

Poseł Krzysztof Grabczuk na zwołanej przez siebie konferencji

"W Polsce ponad 90% kobiet chce wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, ale niestety zatrudnienie niańki, czy zapłata za prywatny żłobek jest dla nich kosztem nie do udźwignięcia". Program "babciowego" ma temu zaradzić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FANPIS 01.04.2023 08:32
Obiecac mozna wszystko aby do koryta " Powiedzcie gdzie sa zakopane te pieniadze to ja je odkopie " für Deutschland

olo 31.03.2023 19:12
"piniendzy nie ma i nie będzie" jak mawiał gargamel i już się znalazły ???

Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama FFCL dodatek
Reklama
Reklama
Reklama