Zgodnie z rządowymi danymi z lutego tego roku imię Inka nadano w 2022 roku 74 dziewczynkom, które przyszły na świat. Z kolei Inez otrzymały 53 dzieci. Jest jeszcze wersja Ines i to imię otrzymało 56 dziewczynek.
W tym samym urzędzie, w tym samym roku
Okazuje się, że to imię bardzo problematyczne, bo nie w każdym urzędzie stanu cywilnego udaje się nazwać dziecko imieniem Inka.
– W naszym urzędzie odmówiono nam zarejestrowania tego imienia, tłumacząc, że to zdrobnienie. Zarejestrowaliśmy naszą córeczkę jako Inę, ponieważ to imię istniało w księdze imion. Jednak po pewnym czasie spotkaliśmy przypadkiem inną Inkę – zarejestrowaną w tym samym urzędzie, w tym samym roku. Po interwencji i naszych pytaniach, dlaczego jednym osobom odmówiono czegoś, na co pozwolono innym, urząd zaproponował, że możemy zmienić imię na Inka – relacjonuje sytuację jednego z rodziców gazeta.pl. I przytacza więcej podobnych sytuacji.
Otóż USC potrafią odmówić rejestrowania Inki, bo urzędnicy nie bardzo wiedzą jak podejść do Inki czy Iny. Często uważają, że jest to zdrobnienie od Inez, a przecież dzieci zgłasza się do rejestru pod pełnym imieniem.
Inka. Jest takie imię
Sprawa okazała się na tyle poważna, że zajęła się nią Rada Języka Polskiego. Z prośbą o wyjaśnienie do specjalistów zgłosił się ojciec dziecka.
„Według wszelkich znanych nam informacji, Inka funkcjonuje już jako samodzielne imię. Jak pokazują dane Ministerstwa Cyfryzacji, imię Inka (dokładnie w tej formie) zostało nadane blisko 80 razy w 2019 roku i ponad 80 razy w latach ubiegłych. Łącznie w Polsce jest prawie 700 osób noszących to imię. Ponadto Inka figuruje również jako imię żeńskie w Słowniku Języka Polskiego PWN” – napisała dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW.
W jej oceniła USC nie powinien mieć problemu z Inką.
Ta forma imienia rzeczywiście powstała jako zdrobnienie imienia „Inez”.
„(…) Jednak, jak można sądzić, współcześnie jest używana także jako imię samodzielne. Może to dla urzędu stanu cywilnego stanowić przesłankę za wpisaniem jej do akt stanu cywilnego” – diagnozuje Katarzyna Kłosińska.
Czy w naszym regionie też rodzice mają fantazję?
Okazuje się, że nie aż taką. W Chełmie od 1 stycznia tego roku do 18 kwietnia sporządzono 157 aktów urodzenia - 77 dziewczynek i 80 chłopców. W roku ubiegłym w tym samym czasie były to 203 akty urodzenia. Jak podaje USC w Chełmie, najczęściej wybierane imiona dla chłopców to: Aleksander, Antoni, Mikołaj, Jan, Ignacy, z bardziej oryginalnych: Flavio, Said, Tycjan, Tobisz. W przypadku dziewczynek są to takie imiona, jak: Zuzanna, Hanna, Kaja, Lena Antonina, a z bardziej oryginalnych: Blanka, Carmen, Mia, Melania, Rita.
- Zgodnie z zapisami ustawy, możliwość wyboru imienia jest dość szeroka. Przepisy wykluczają imiona w formie zdrobniałej, mające charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity, lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia. Dopuszcza się imiona pochodzenia obcego. Przy tak szerokim spektrum wyboru nie zdarzało się w ostatnich latach odmówienie wpisania imienia wskazanego przez rodziców. Logicznym wydaje się fakt nie podawania imion ośmieszających czy nieprzyzwoitych dla własnych dzieci - przekazał Mirosław Grzywna, kierownik USC w Chełmie.
W urzędach w Krasnymstawie i Włodawie nie było takiej sytuacji, by urzędnik musiał odmówić uznania zaproponowanego przez rodziców imienia.
Lista najdziwniejszych imion
Niektórzy rodzice obdarzają swoje dzieci co najmniej zaskakującymi imionami. Serwis papilot.pl przygotował zestawienie najdziwniejszych imion żeńskich i męskich. Jak zastrzegają jego autorzy, niekiedy wybór nietypowego imienia może być spowodowany pochodzeniem rodziców. Zazwyczaj jednak stoi za tym fantazja rodziców.
Oryginalne imiona nadawane dziewczynkom:
1. Sindi
2. Safira
3. Paloma
4. Nawojka
5. Mrówka
6. Mercedes
7. Lotta
8. Leja
9. Kiara
10. Jeżyna
11. Jarzyna
12. Guantanamera
13. Inetta
14. Calineczka
15. Berenike
16. Amnezja
17. Eunika
18. Idalia
19. Jesica
20. Viorika
Oryginalne imiona nadawane chłopcom:
1. Żyraf
2. Ziemomysł
3. Wolfgang
4. Toro
5. Torkill
11. Odo
12. Noam
13. Nestor
14. Napoleon
15. Myszon
16. Mił
17. Lavente
18. Jano
19. Belzebub
20. Zoe
Napisz komentarz
Komentarze