Dyrektor Gil przypomina, że zasiłek dla osób bezrobotnych waloryzowany jest co roku i to właśnie w czerwcu.
– Przez pierwsze 90 dni osoba bezrobotna będzie otrzymywała 1491,90 zł. Przez kolejne miesiące będzie to 1171,60 zł. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 czerwca – informuje dyrektor urzędu pracy.
O wysokość zasiłku warto pytać w kontekście aktualnej sytuacji na rynku pracy w Chełmie i powiecie chełmskim. Jak się zatem kształtuje? Ile osób posiada prawo do pobierania zasiłku, a ile nie może z niego skorzystać?
– Najnowsze dane, jakimi dysponujemy, pochodzą z 30 kwietnia. Na ich podstawie wiemy, że w naszym urzędzie zarejestrowanych jest 4698 osób bezrobotnych. Ta grupa składa się z mieszkańców miasta Chełm i powiatu chełmskiego. Grupa licząca 1962 osoby to mieszkańcy miasta, natomiast z terenu powiatu chełmskiego zarejestrowało się u nas 2736 osób – wyjaśnia dyrektor Gil.
Nie wszyscy bezrobotni posiadają prawo do pobierania zasiłku. Wypłacany jest obecnie 622 osobom, co stanowi niewiele ponad 13 proc. ogółu osób pozostających bez pracy. Prawa do zasiłku pozbawione są długotrwale bezrobotni (2545 osób), osoby powyżej 50 roku życia, bez kwalifikacji zawodowych oraz te, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
Na jakim poziomie pozostaje obecnie stopa bezrobocia?
- Dysponujemy danymi z końca marca tego roku. W Chełmie stopa bezrobocia wynosi 9,3%, natomiast w powiecie chełmskim jest to 15,3% - mówi Barbara Gil.
Obecnie urząd pracy oczekuje na dodatkowe środki związane z aktywizacją zawodową. Jest szansa na to, że uda się je pozyskać z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
- Otrzymaliśmy informację, że prawdopodobnie zostaną nam przyznane jeszcze w maju. Pozwolą na wdrożenie takich działań, jak: szkolenia dla osób bezrobotnych, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy, staże dla osób bezrobotnych lub przyznawanie bonów na zasiedlenie – podsumowuje dyrektor Barbara Gil.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze