Co istotne, rewitalizacja ta przebiegać ma w oparciu o odnawialne źródła energii. Samorządowcy z Rejowca Fabrycznego oceniają, że działania związane z opracowaniem koncepcji to ogromna szansa na atrakcyjne zagospodarowanie zdegradowanego przez lata terenu. Mowa oczywiście o tej części wyrobiska, którego właścicielem pozostaje urząd miasta.
- To dla nas ogromne wyróżnienie – ocenia burmistrz Stanisław Bodys. - Na 129 projektów złożonych przez samorządy z terenu całej Europy nasz wniosek znalazł się wśród 48 wniosków wybranych do wsparcia w ramach naboru.
Urzędnicy pracują obecnie nad dokumentem zawierającym konkretne informacje dotyczące zagospodarowania terenu, który liczy ponad 40 ha i znajduje się częściowo pod wodą.
Dokument zostanie sformułowany w taki sposób, aby dostarczyć potencjalnym inwestorom jak najwięcej informacji na temat możliwości ulokowania swoich środków w Rejowcu Fabrycznym i aby ocena ta mogła przebiegać w jak najprostszy sposób. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli szybko skonfrontować własną wizję z oczekiwaniami i możliwościami, jakie oferuje samorząd.
- Opracowana koncepcja będzie też dokumentem ułatwiającym pozyskanie zewnętrznych środków unijnych na realizację tych inwestycji, a chcemy je planować w oparciu o wysoką efektywność energetyczną, z uwzględnieniem źródeł OZE – dodaje Magda Kostecka-Ciesielska, koordynator projektu z ramienia urzędu miasta.
Warto również przypomnieć i o tym, że teren kopalniany ujmowany jest w opracowywanym obecnie Miejskim Programie Rewitalizacji. Samorządowcy wskazują, że właśnie teraz, w nowej perspektywie przyznawania środków z UE na lata 2021-2027, pojawiła się ogromna szansa na to, aby pozyskać środki dedykowane na odnowę i zagospodarowanie terenów poprzemysłowych.
- Mieszkańcy także wykazują duże zainteresowanie sprawą i w rozmowach z nami dzielą się swoimi pomysłami – stwierdza sekretarz miasta Robert Szokaluk.
Niewątpliwie Rejowiec Fabryczny ma już doświadczenie w realizacji podobnych projektów i postara się wykorzystać nadarzającą się okazję jak najlepiej.
- Dotychczas w Polsce z programu EUCF granty otrzymywały głównie średnie i duże miasta, zatem cieszymy się, że zostaliśmy dostrzeżeni – podsumowuje burmistrz Bodys.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze